Wybory do PE: Zieloni z zaskakująco dobrym wynikiem w Irlandii

Ciarán Cuffe od lat znany jest jako działacz na rzecz praw pieszych w irlandzkich miastach, źródło: Flickr/The Green Party of Ireland, fot. Mark Stedman/Photocall Ireland (CC BY-ND 2.0)

Ciarán Cuffe od lat znany jest jako działacz na rzecz praw pieszych w irlandzkich miastach, źródło: Flickr/The Green Party of Ireland, fot. Mark Stedman/Photocall Ireland (CC BY-ND 2.0)

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Wczoraj głosowali obywatele Irlandii i Czech, jednak głosowanie w Czechach trwa jeszcze dziś. W Irlandii Partia Zielonych będzie mieć 3 europosłów, choć w przedwyborczych sondażach nie wróżono im wywalczenia ani jednego mandatu. Co więcej, kandydat Zielonych zajął pierwsze miejsce w okręgu wyborczym w Dublinie, gdzie zdystansował pozostałych kandydatów.

 

W dniach 23-26 maja kolejne państwa europejskie idą wybierać łącznie 751 europosłów. Wielka Brytania i Holandia poszły na pierwszy ogień. Wczoraj głosowali Irlandczycy. Czesi na głosowania mają aż dwa dni. Dlatego dziś przyjrzymy się Irlandii.

W tegorocznych wyborach wyborach do PE Irlandia została podzielona na tylko 3 okręgi wyborcze – stołeczny oraz północno-zachodni (Midlands North West) i południowy. W sumie Irlandczycy wybierali 13 swoich europosłów. 11 zacznie swoje urzędowanie od razu, 2 kolejnych dopiero, jeśli dojdzie do brexitu i będzie trzeba podzielić miejsca zwolnione przez brytyjskich europosłów. Na tej samej zasadzie w Polsce wybierzemy jutro 52 deputowanych, jednak dopóki (o ile) do brexitu nie dojdzie, mandaty obejmie 51 z nich.

Zieloni wygrywają w Dublinie

Partia Zielonych wystawiła w każdym z okręgów tylko po 1 kandydacie. Ale być może powinna więcej. Wszyscy Zieloni wywalczyli bowiem mandaty, jak dowodzi sondaż exit poll, zrealizowany przez instytut REDC (na zlecenie publicznych kanałów telewizyjnych RTÉ oraz TG4). Co więcej wystawiony w Dublinie Ciarán Cuffe, stołeczny radny i były poseł, zdeklasował wręcz rywali zdobywając aż 23 proc. głosów. Druga w tej rywalizacji kandydatka centroprawicowej, rządzącej obecnie Irlandią partii Fine Gael, była wicepremier Frances Fitzgerald zdobyła zaledwie 14 proc. głosów.

Ponieważ jednak margines błędu w tym badaniu to aż 4 proc., nie sposób przewidzieć, kto oprócz Cuffe’ego wywalczy mandat do PE w Dublinie. Barry Andrews z konserwatywnej Fianna Fáil miał bowiem uzyskać poparcie na poziomie 12 proc., podobnie jak Clare Daly z komitetu Independents4Change (Niezależni na rzecz zmiany). Lynn Boylan z republikańskiej Sinn Féin zdobyć zaś miała 10 proc. Do wywalczenia są natomiast tylko 4 mandaty w tym okręgu. Za to drugi z kandydatów Fine Gael czy kandydat socjaldemokratów na pewno mandatu nie otrzyma.

Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

W czwartkowym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.

Wyniki na południu i północnym-zachodzie

Według badań exit poll Zieloni mają wielkie szanse na mandaty także w pozostałych dwóch okręgach, choć tam pierwsze miejsca zajęli kandydaci Fine Gael. Na południu Seán Kelly, a na północnym-zachodzie Mairead McGuinness. McGuiness zasiada w PE nieprzerwanie od 2004 r. W tym roku zdobyła aż 25 proc. głosów w swoim okręgu, drugi Matt Carthy z Sinn Féin zdobył zaś 15 proc. Ale już trzecia była Saoirse McHugh z Partii Zielonych z wynikiem 12 proc. Obaj kandydaci Fianna Fáil mają zaś znikome szanse na wywalczenie mandatu w tym okręgu.

W okręgu południowym oprócz kandydata Fine Gael, mandat wywalczyła prawdopodobnie także kandydatka Sinn Féin Liadh Ní Riada, która europosłanką jest od 2014 r. Trzeci jest kandydat Fianna Fáil Billy Kelleher, a czwarta kandydatka Zielonych Grace O’Sullivan. Ale różnice między tą trójką mieszczą się całkowicie w granicach błędu statystycznego.

Jeśli sondaże exit poll się potwierdzą (oficjalne wyniki poznamy dopiero w niedzielę 26 maja po 23:00), po 3 mandaty wywalczą Fine Gael i Partia Zielonych. Co najwyżej 2 mandaty będą mieć natomiast Fianna Fáil i Sinn Féin. Tegoroczne wybory do PE przyniosły więc najlepszy w historii wynik Partii Zielonych i spore rozczarowanie dla konserwatystów i republikanów. Wyniki wyborów do PE są o tyle zaskakujące, że według przedwyborczych prognoz głos na Zielonych chciał oddać mniej niż co 20 wyborca (4 proc. ankietowanych).

Równolegle z wyborami do PE w Irlandii odbyły się wybory do rad lokalnych. Tu już triumfowały tradycyjnie dominujące na irlandzkiej scenie politycznej Fine Gael i Fianna Fáil, obie partie zdobyły po 23 proc. głosów. Sinn Féin miała zdobyć 12 proc., a Partia Zielonych 9 proc. Kandydaci niezależni zdobyli natomiast łącznie 15 proc. poparcia.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego

Proces wyłaniania europosłów na kolejną kadencję potrwa do niedzieli. Każdy z krajów z krajów członkowskich miał prawo wyznaczyć datę głosowania między 23 a 26 maja. Dziś pierwsi do urn poszli Holendrzy i Brytyjczycy.
 

Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o 7:30. …

Dziś głosują kolejne kraje

Dziś drugi dzień głosowania w Czechach, a także wybory odbędą się na Słowacji, na Łotwie i Malcie. Pozostałe 21 krajów członkowskich, w tym Polska, zagłosuje jutro – w niedzielę 26 maja.

W naszym kraju głosowanie będzie trwać od 7:00 do 21:00. Najpóźniej głosowanie rozpoczną Portugalczycy. Tamtejsze lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę dopiero o 9:00 lokalnego czasu. W Polsce będzie już wówczas 10:00. Ostatni będą mogli natomiast zagłosować Portugalczycy z Azorów. Tam bowiem lokale wyborcze zostaną otwarte dopiero o 11:00 polskiego czasu.

Wybory europejskie oficjalnie zakończą się dopiero o 23:00, kiedy lokale wyborcze zamkną się we Włoszech. Dopiero wtedy będzie można podawać oficjalne wyniki wyborów w którymkolwiek z państw członkowskich, choć wcześniej dopuszczalne będzie publikowanie wyników badań exit poll, ponieważ to regulują krajowe przepisy wyborcze.

Według ostatnich przedwyborczych sondaży w Czechach wygra centroprawicowa partia ANO premiera Andreja Babiša, na którą chce zagłosować 25 proc. ankietowanych. Po 14 proc. badanych deklarowało natomiast oddanie głosu na konserwatywną Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS) oraz Czeską Partię Piratów. Wyniki sondaży pokazywały, że organizowane od kilku tygodni protesty przeciw zmianom, jakie premier wprowadził w wymiarze sprawiedliwości, nie zaszkodziły poparciu dla jego ugrupowania.

Na Łotwie ostatni przedwyborczy sondaż instytutu Factum wskazał, że 17 proc. głosów zbierze konserwatywny Sojusz Narodowy. Na centroprawicową partię „Jedność” chce zagłosować 16 proc. wyborców, a na popieraną głównie przez ludność rosyjskojęzyczną Socjaldemokratyczną Partię „Zgoda” – 14 proc.

Przedwyborcze orędzie prezydenta

Apelując wczoraj w orędziu o udział w wyborach do PE prezydent Andrzej Duda przekonywał, że kształt Europy, w której “będzie wzrastać nasza Ojczyzna” zależy od każdego wyborcy. Podkreślał także, że naszym obowiązkiem jest zabieganie urzeczywistnianie europejskich wartości.

Rządzące partie na czele sondaży na Słowacji i Malcie

Na Słowacji zaś (wg sondażu instytutu AKO) zatriumfuje najprawdopodobniej socjaldemokratyczny SMER, choć skandal wokół zabójstwa w ubiegłym roku dziennikarza śledczego Jána Kuciaka zaszkodził partii rządzącej, która straciła w ostatnich miesiącach kilka procent poparcia. Chce na nią obecnie zagłosować 19 proc. osób. Drugie miejsce z wynikiem 14 proc. zajmuje w sondażach nacjonalistyczny Ruch Ludowy Nasza Słowacja Mariana Kotleby, a trzecie liberalny ruch Postępowa Słowacja założony wokół nowej pani prezydent Zuzany Čaputovej, na który chce głosować 13,5 proc. wyborców. Czwarta jest natomiast eurosceptyczna Wolność i Solidarność (SaS) z wynikiem 13 proc.

Na Malcie od lat scena polityczna zdominowana jest przez dwa ugrupowania – rządząca obecnie lewicową Partię Pracy premiera Josepha Muscata oraz chadecką Partię Narodową. Na pierwszą chce zagłosować (wg sondażu Sagalytics) 57 proc. wyborców, a na drugą 37 proc. Tylko 2 proc. deklaruje oddanie głosu na Partię Zielonych, a 1 proc. na Partię Demokratyczną. Pozostałe maltańskie ugrupowania mają ułamkowe poparcie.

Verhofstadt wzywa Salviniego do debaty przed wyborami do PE

Były belgijski premier, a obecnie lider frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Guy Verhofstadt wyzwał przewodniczącego włoskiej prawicowej partii Liga Matteo Salviniego do politycznego pojedynku. Przewodniczący europejskich liberałów chce publicznie debatować z kreującym się na lidera europejskiej prawicy …