Wybory do PE: Na opóźnieniu brexitu zyskują socjaliści i konserwatyści

źródło: Parlament Europejski

źródło: Parlament Europejski

Parlament Europejski opublikował ostatnią już prognozę dotyczącą tego, jak może wyglądać podział miejsc w nowej kadencji. Po raz pierwszy pod uwagę wzięto Wielką Brytanię, ponieważ niemal wszystko wskazuje na to, że z powodu opóźnienia brexitu zyskają frakcje socjalistów (S&D) oraz konserwatystów i reformatorów (EKR).

 

Analitycy PE przygotowują swoją analizę na podstawie sondaży w poszczególnych państwach członkowskich. Tym razem wzięto pod uwagę badania przeprowadzone i opublikowane przed 15 kwietnia.

Chadecy tracą

Najnowsze wyniki są nieco inne niż w podobnej prognozie z końca marca, ponieważ pod uwagę wzięto sytuację, w której w wyborach europejskich bierze udział Wielka Brytania. Na specjalnym szczycie UE 10 kwietnia postanowiono bowiem o opóźnieniu brexitu do 31 października, ale pod warunkiem przeprowadzenia przez Brytyjczyków głosowania do PE. Jeśli tak się nie stanie, Wielka Brytania opuści UE 1 czerwca.

Mimo uwzględnienia w prognozie także sondaży brytyjskich oraz podziału mandatów uwzględniającego miejsca w PE dla Brytyjczyków, analiza pokazuje, że ogólny trend został zachowany – najliczniejsze dotąd frakcje (chadecy i socjaliści) stracą część swojej obecnej przewagi nad pozostałymi frakcjami, a liczniej reprezentowane będą grupy polityczne o eurosceptycznych poglądach.

Prognoza PE przewiduje, że największa obecnie frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL) największą pozostanie, ale będzie mieć jedynie 180 reprezentantów, wobec dzisiejszych 217. A jeszcze w marcowej prognozie było to 188 miejsc. Najwięcej mandatów europejska centroprawica straci według tej symulacji we Francji (7), Polsce i na Słowacji (po 5) oraz w Czechach, Hiszpanii, Niemczech oraz we Włoszech (po 4). Mandatów przybędzie EPL jedynie w Grecji. W ławach EPL w Brukseli i Strasbourgu zasiadają przedstawiciele PO i PSL.

Jakiej Europy chcą polscy politycy? – odpowiadają Radosław Sikorski, Konstanty Radziwiłł, Adrian Zandberg, Robert Gwiazdowski, Maciej Gdula, Władysław T. Bartoszewski, Krzysztof Bosak

„Czy przyszłość Europy jest zagrożona?” – pod takim hasłem odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim Wielka Debata Wyborcza portalu EURACTIV.pl. Kandydaci reprezentujący ogólnopolskie komitety wyborcze dyskutowali nie tylko o swoich programach, ale także o wizjach tego jak powinna wyglądać zjednoczona Europa.
 
Europa …

Socjaliści zyskują

Druga największe frakcja w PE – Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) będzie mieć według najnowszej prognozy 149 mandatów. To co prawda mniej niż w obecnej kadencji (189), ale zdecydowanie więcej niż w prognozie sprzed tygodnia (142). Poprawa wyniku to skutek ewentualnego pojawienia się w ławach PE przedstawicieli brytyjskiej Partii Pracy. Z polskich ugrupowań do S&D należy SLD, kandydujący w maju z list Koalicji Europejskiej.

Jednak ostatecznie wynik socjalistów może być niższy. Najnowsza prognoza PE nie uwzględnia bowiem ostatniego brytyjskiego sondażu (zrobionego przez YouGov), według którego wynik labourzystów będzie nieco niższy niż jeszcze tydzień wcześniej. Poparcie dla brytyjskich partii zmieniło się po tym, jak 10 kwietnia na unijnym szczycie ustalono, że brexit zostanie opóźniony do 31 października, a w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do PE.

Wielka Brytania: Partia Brexit prowadzi w sondażach

Nowe ugrupowanie na brytyjskiej scenie politycznej, którego jednym z założycieli jest europoseł Nigel Farage, uzyskało największe poparcie w najświeższym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Swój wynik ugrupowanie podwoiło w ciągu zaledwie tygodnia.
 

Sondaż YouGov przeprowadzono 15-16 kwietnia …

Konserwatyści, liberałowie, eurosceptycy i zieloni

Na odbyciu się wyborów w Wielkiej Brytanii zyska także frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), którą zasilą w takiej sytuacji europosłowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Według najnowszej prognozy ta grupa w PE będzie liczyć 66 członków, a według prognozy sprzed tygodnia – 53. Z kolei stan posiadania Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) zwiększy się nieznacznie – najnowsza prognoza daje im 76 mandatów, ta sprzed tygodnia – 72. Dołączy bowiem tylko 4 ewentualnych brytyjskich europosłów reprezentujących Liberalnych Demokratów.

Dużo zyska za to eurosceptyczna frakcja Europa Narodów i Wolności (EFN). W obecnej kadencji ma ona 37 przedstawicieli, a w nowej kadencji może ich mieć 62. Do EFN należą między innymi: Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), Zjednoczenie Narodowe (FN) Marine Le Pen, włoska Liga Matteo Salviniego. Druga frakcja eurosceptyczna Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) też prawdopodobnie poprawi wynik. Dziś ma 41 europosłów, a nowej kadencji może ich mieć nawet 45. Należy do niej między innymi niemiecka Alternatywa dla Niemiec (AfD), włoski Ruch 5 Gwiazd (M5S) Luigiego Di Maio, a także nowo założona partia Nigela Farage’a „Brexit”.

Podobną liczbę mandatów co 5 lat temu zdobędą natomiast frakcje zielone i lewicowe. Zieloni-Wolny Sojusz Europejski mogą liczyć na 57 mandatów (dziś mają ich 52), a Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica na 46 mandatów (dziś ma ich 52).

Francuskie partie zawieszają kampanie do PE z powodu pożaru katedry Notre Dame

Kilka francuskich ugrupowań zawiesiło na najbliższe kilka dni swoje kampanie wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Powodem jest pożar, który w poniedziałek  (15 kwietnia) strawił część słynnej gotyckiej katedry Notre Dame w Paryżu. Prezydent Francji zapowiedział jej odbudowę w 5 lat.
 

Emmanuel Macron …

Poparcie dla polskich partii

Analitycy PE przyjęli w przypadku Polski za podstawę swoich obliczeń średnią z 6 sondaży przeprowadzonych w kwietniu przez pracownie Estymator, Kantar, IBRiS oraz Pollster. Według tego wyliczenia Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 40,6 proc. poparcia (23 mandaty), Koalicja Europejska na 36,3 proc. poparcia (21 mandatów), Wiosna na 8,3 proc. poparcia (4 mandaty) zaś Kukiz’15 na 5,5 proc. poparcia (3 mandaty).

Pozostałe dwa ogólnopolskie komitety według tej analizy nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego. Konfederacja KORWIN Braun Liroy Narodowcy może liczyć na 4,1 proc. poparcia, zaś Lewica Razem na 2,9 proc.

Ustawa ws. mandatów do PE z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zasadach ustalania kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024 – poinformowała wczoraj Kancelaria Prezydenta.