Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Sala plenarna w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło: Flickr,GUE/NGL

Sala plenarna w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, źródło: Flickr/GUE-NGL

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.

 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, większość utrzyma centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL), która będzie mieć 178 mandatów. Drugą największą frakcją pozostanie Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D), który będzie mieć 152 mandatów, zaś trzecią Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) ze 108 mandatami.

Czwartą co do wielkości grupą w PE mogą zostać Zieloni, którzy będą mieć 67 mandatów, a piątą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) z 61 mandatami. Kolejne miejsca zajmą dwie prawicowe frakcje eurosceptyczne – Europa Narodów i Wolności (55 mandatów) oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (53 mandaty), natomiast Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica może liczyć na 39 mandatów. Analitycy PE szacują, że ok. 40 europosłów pozostanie niezrzeszonych.

To oczywiście tylko szacunki sporządzone na podstawie tego, do jakich frakcji dołączali przedstawiciele poszczególnych europejskich partii politycznych. W nowej kadencji mogą oni jednak pogrupować się inaczej. Przed wyborami sporo mówiło się o możliwości połączenia się dwóch prawicowych frakcji eurosceptycznych lub o budowie przez francuską partię Naprzód Republiko nowej frakcji, zamiast współpracy z liberalną ALDE.

W PE będą również politycy Wiosny

Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało PiS wyborców przed Koalicją Wyborczą, ale mandaty do unijnego zgromadzenia otrzymają jeszcze również przedstawiciele Wiosny i Konfederacji KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy.

Niedzielne wyniki w państwach europejskich

Wyliczenia analityków PE opierały się na danych z poszczególnych państw członkowskich, a te w niedzielę pokazały, że w części krajów sympatie w wyborców były inne niż w poprzednich wyborach.

We Francji triumfowało według sondażu exit poll skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe pod wodzą Marine Le Pen, na które zagłosowało 24,2 proc. Francuzów. Na drugim miejscu znalazła się proprezydencka liberalna partia Naprzód Republiko z wynikiem 22,5 proc. głosów. Trzecie miejsce zajęła koalicja Europejska Ekologia-Zieloni z wynikiem 13 proc. Słabo wypadły partie, które jeszcze kilka lat temu rozdawały karty na francuskiej scenie politycznej. Centroprawicowi Republikanie uzyskali 9 proc. poparcia, zaś Partia Socjalistyczna 7 proc. Skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona zdobyła zaś 6,2 proc. głosów.

W Niemczech według sondaży exit poll zwyciężył centroprawicowy blok CDU/CSU z poparciem na poziomie 28 proc. Drugie miejsce zajęli Zieloni, na których zagłosować miało 22 proc. osób, a trzecie socjaldemokraci z SPD z wynikiem 15,5 proc., którzy zanotowali najgorszy wynik wyborczy od wielu lat. Skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD) poparło zaś 10,5 proc. ankietowanych, a liberalną FDP oraz postkomunistyczną Lewicę po 5,5 proc. Frekwencja wyniosła 59 proc.

We Włoszech triumfowała prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego z poparciem między 26 a 31 proc. (wg różnych exit poll). Na drugim miejscu jest centrolewicowa Partia Demokratyczna z wynikiem 21-25 proc., a trzeci populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) z wynikiem 18,5-22 proc. Frekwencja wyniosła 50,4 proc.

W Hiszpanii wyniki sondażu exit poll podała publiczna telewizja TVE. Według nich w wyborach do PE zwyciężyła socjalistyczna partia PSOE premiera Pedro Sancheza z wynikiem 30,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywna Partia Ludowa z wynikiem 19,5 proc., a na trzecim liberalna partia Ciudadanos (Obywatele) z wynikiem 14,2 proc. Kolejne miejsce zajęła lewicowa Podemos (z wynikiem 11,8 proc.), a za nią uplasowała się skrajnie prawicowa partia Vox z wynikiem 8,2 proc. Mandaty do PE wywalczyły także partie katalońskie. Separatystyczny ruch JxCAT (Razem dla Katalonii) będzie mieć najprawdopodobniej 3 europosłów, w tym ukrywającego się w Belgii byłego szefa katalońskich władz lokalnych Carlesa Puigdemonta. Mandat zdobył też jego były zastępcę (a obecnie przebywającego w więzieniu w Madrycie) Oriola Junquerasa, który startował z listy komitetu Teraz Republiki (Ahora Republicas).

Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

W czwartkowym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.

W Austrii, Belgii, Bułgarii i Chorwacji wygrywa prawica

W Austrii według exit poll triumfowała rządząca konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) z wynikiem 34,5 proc., a za nią uplasowały się Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) z wynikiem 23,5 proc. oraz nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) z wynikiem 17,5 proc,, Zieloni z wynikiem 13,5 proc. oraz liberałowie z koalicji Nowa Austria-Forum Liberalne (NEOS) z wynikiem 8 proc.

W Belgii wybory osobno odbywały się w niderlandzkojęzycznej Flandrii oraz francuskojęzycznej Walonii. W tym pierwszym regionie wygrał prawicowy Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) z wynikiem 26,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła skrajnie prawicowa, eurosceptyczna partia Vlaams Belang (Interes Flamandzki) z wynikiem 18,2 proc., a na trzecim miejscu uplasował się Chrześcijańscy Demokracji i Flamandowie (14,7 proc.), zaś na czwartym – liberałowie z Open VLD (12,3 proc.). Zieloni zgarnęli 10,3 proc. głosów, a socjaliści – 9,9 proc.

W Walonii triumfowała Partia Socjalistyczna z 24 proc. poparcia, a drugie miejsce zajął Ruch Reformatorski premiera Charlesa Michela z wynikiem 23,2 proc. Na trzecim miejscu znalazła się reprezentująca nurt zielonej lewicy partia Ecolo z wynikiem 15,1 proc.

W Bułgarii według exit poll rządząca konserwatywna partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) otrzymała 30 proc. głosów, a na drugim miejscu znalazła się lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii z 25 proc. poparcia. Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód otrzymał 13 proc., a  nacjonalistyczna partia WMRO-Bułgarski Ruch Narodowy – 8 proc.

W Chorwacji rządząca centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zdobyła 23,4 proc. głosów i choć wygrała, to jednak zanotowała mniejsze poparcie niż w ostatnich sondażach. Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji zdobyła 18,4 proc. głosów, a eurosceptyczne ugrupowanie Żywy Mur 6,5 proc. Inne eurosceptyczne ugrupowanie – Suwereniści – uzyskało 6,4 proc. poparcia, a lewicowo-liberalna Koalicja Amsterdamska 5,6 proc.

Na Cyprze triumfowało konserwatywne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) z wynikiem 29 proc. Na drugim miejscu uplasowała się zaś Postępowa Partia Ludu Pracującego (Akel) z poparciem na poziomie 27 proc. Centrową Partię Demokratyczną (Diko) poparło natomiast 14 proc. wyborców, a lewicowy Ruch na Rzecz Socjaldemokracji (Edek) 11 proc.

W Danii zwyciężyła Duńska Partia Socjaldemokratyczna otrzymując 22,2 proc., na drugim miejscu znalazła się Duńska Partia Liberalna (Venstre) z wynikiem 20,3 proc. zaś  eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa otrzymała 14,5 proc.

W Finlandii po przeliczeniu 98 proc. głosów okazało się, że na konserwatywno-liberalną Koalicję Narodową (KOK) zagłosowało 20,5 proc. wyborców, a na Zieloną Unię (VIHR) 16 proc. Trzecie miejsce zajęła zaś Fińska Partia Socjaldemokratyczna (SDP) z wynikiem 15 proc. 14,5 proc. wyborców miało zaś poprzeć nacjonalistycznych Finów. Liberalna partia Centrum Finlandii (KESK) premiera Juhy Sipili uzyskała zaś 13,5 proc. głosów.

Wielka Brytania: Theresa May rezygnuje z kierowania Partią Konserwatywną

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami brytyjskiej prasy premier Wielkiej Brytanii podała się dziś do dymisji z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej. Oznacza to, że niebawem przestanie także być szefową rządu. Ogłaszając rezygnację May wygłosiła emocjonalne wystąpienie.
 

„Uczyniłam wszystko, co mogłam, by przekonać posłów, …

Rząd do dymisji w Grecji, liberałowie wygrywają na Słowacji

Według exit poll w Grecji opozycyjna Nowa Demokracja (ND) uzyska od 32 do 36 proc. głosów i wyprzedzi rządzącą lewicową Syrizę, którą poparło od 25 do 29 proc. wyborców. Socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal) otrzymał od 7 do 9 proc. głosów, natomiast neonazistowski Złoty Świt i Komunistyczna Partia Grecji (KKE) otrzymały od 5 do 7 proc. głosów. W obliczu niewygrania wyborów europejskich lider Syrizy premier Aleksis Tsipras zarządził przedterminowe wybory parlamentarne.

W Portugalii wygrała rządząca od 2015 roku Partia Socjalistyczna (PS) premiera António Costy z wynikiem 30,9-34,9 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) z wynikiem 21,8-25,8 proc., a trzecie radykalny Blok Lewicy z wynikiem 8,5-11,5 proc. W Portugalii była też rekordowo niska frekwencja na poziomie 30 proc.

Na Słowacji, gdzie podano już oficjalne wyniki sobotnich wyborów, triumfowała liberalna Postępowa Słowacja (PS) prezydent Zuzany Čaputovej z wynikiem 20,1 proc. Drugie miejsce zajął rządzący Smer z wynikiem 15,7 proc., a trzecie nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) z wynikiem 12,1 proc.

W Szwecji według badania exit poll na zlecenie publicznej telewizji SVT triumfowała rządząca Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza premiera Stefana Löfvena z wynikiem 25,1 proc. Druga była liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, która otrzymała 17,6 proc. głosów, a na trzecim miejscu uplasowała się eurosceptyczna partia Szwedzcy Demokraci, na którą zagłosowało 16,9 proc. wyborców.

Na Węgrzech po przeliczeniu 99 proc. głosów okazało się, że zdecydowanie wygrał rządzący konserwatywny FIDESZ z wynikiem 52,1 proc. Drugie miejsce z wynikiem 16,3 proc. zajęła zaś centrolewicowa Koalicja Demokratyczna pod wodzą byłego premiera Ferenca Gyurcsány’a, a  trzecie liberalna partia Momentum z 9,9 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęły koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog (6,7 proc.) oraz skrajnie prawicowy Jobbik (6,6 proc.).

W wyborach do PE odnotowano też najwyższą frekwencję wyborczą od 20 lat. Jak podał na konferencji prasowe jw Brukseli rzecznik PE Jaume Duch, dla UE-27 (czyli bez Wielkiej Brytanii) wyniosła ona na godzinę 20:00 czasu brukselskiego w niedzielę 51 proc. Ostateczna frekwencja będzie na pewno jeszcze wyższa.

Wybory do PE: Zieloni z zaskakująco dobrym wynikiem w Irlandii

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Wczoraj głosowali obywatele Irlandii i Czech, jednak głosowanie w Czechach trwa jeszcze dziś. W Irlandii Partia Zielonych będzie mieć 3 europosłów, choć w przedwyborczych sondażach nie wróżono im wywalczenia ani jednego mandatu. Co więcej, kandydat Zielonych zajął …