Włoskie wybory coraz bliżej?

Włoskie partie porozumiały się co do zmian w prawie wyborczym. Zwiększa to prawdopodobieństwo przyspieszonych wyborów jesienią.

 

Wczoraj (5 czerwca) komisja ds. konstytucyjnych w Izbie Deputowanych, izbie niższej włoskiego parlamentu, porozumiała się w sprawie zmian prawa wyborczego. Mimo że muszą one jeszcze zostać zatwierdzone przez całą Izbę, przybliża to Włochy do przyspieszonych wyborów.

Włoskie wybory

Po wczorajszej decyzji komisji, wszystkie partie w parlamencie wyraziły zadowolenie z kształtu zmian przedstawionych w projekcie. Jeżeli faktycznie zostanie on przyjęty, to Włochy przyjmą system wyborczy zbliżony do niemieckiego, który stanowi połączenie systemu większościowego i proporcjonalnego – tj. jednomandatowych okręgów wyborczych i głosowania na listy partyjne.

Na przyspieszone wybory naciska zwłaszcza były premier i sekretarz generalny rządzącej Partii Demokratycznej Matteo Renzi. Podał się on do dymisji w grudniu ubiegłego roku po porażce w referendum konstytucyjnym (proponowane zmiany miały, między innymi, zmienić właśnie regulacje wyborcze i cały kształt parlamentu), ale liczy na to, że po zwycięstwie w kolejnych wyborach powróci na stanowisko szefa rządu.

Renzi walczy o powrót do władzy

Były premier Włoch Matteo Renzi wciąż zabiega o rozpisanie przyspieszonych wyborów, które mają mu umożliwić powrót na stanowisko premiera. Tym razem chce skoordynowania włoskich wyborów z niemieckimi.
 

Matteo Renzi był premierem Włoch od lutego 2014 r.  do grudnia 2016 r. Po …

Niepewność

Waha się natomiast prezydent Sergio Mattarella, jak podaje agencja Reutera. To on musi rozwiązać parlament, zanim dojdzie do przyspieszonych wyborów, zatem jego zdanie będzie tu najważniejsze. A głowa włoskiego państwa obawia się, jak zmiana rządu może wpłynąć na stabilność gospodarczą kraju.

Zgodnie z prawem bowiem rząd musi do połowy października przedstawić budżet, tak by ten został przyjęty przez parlament do końca roku, po ewentualnym odniesieniu się do uwag Komisji Europejskiej. Między innymi z tego powodu we Włoszech nigdy nie przeprowadzono wyborów parlamentarnych później niż w czerwcu.

Równie niepewne mają być także rynki. Zgodnie z najnowszymi sondażami, Partia Demokratyczna Renziego i Ruch Pięciu Gwiazd mają wyrównane poparcie, co może zakończyć się brakiem jasnej większości w parlamencie. Brak szybkiego wyłonienia nowego rządu, który będzie w stanie przyjąć nowy budżet, potwierdzi obawy prezydenta i osłabi włoską gospodarkę już teraz zmagającą się z wysokim zadłużeniem.

Miliardowe cięcia budżetowe we Włoszech

Włoski dług publiczny jest wśród najwyższych w Europie – gorzej jest tylko w Grecji, od prawie dekady zmagającej się z kryzysem gospodarczym. By poprawić tę sytuację, rząd Paolo Gentiloniego zdecydował się wprowadzić wielomiliardowe cięcia w budżecie.

 

Wczoraj (11 kwietnia) rząd Włoch …

Dzisiaj projekt zmian wyborczych trafi pod obrady całej Izby. Liderzy partii spodziewają się, że cały parlament zatwierdzi nowe prawo na początku lipca.