Włochy: Silvio Berlusconi ponownie premierem?

Silvio Berlusconi, źródło: Facebook/Forza Italia

Silvio Berlusconi, źródło: Facebook/Forza Italia

Czterokrotny, 80-letni były premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił, że chce poprowadzić swoją partię Forza Italia do zwycięstwa i ponownie zostać premierem.

 

Aby jednak  osiągnąć ten cel, musi najpierw przejąć przywództwo na prawicy.

Coraz większe ambicje Forza Italia

Odmłodzona przez niespodziewany sukces w wyborach lokalnych w czerwcu br., Forza Italia idzie w sondażach ramię w ramię z ultraprawicową Ligą Północną, której liderem jest Matteo Salvini.

 

Włochy: powrót Berlusconiego, kłopoty rządu

Włoskie wybory samorządowe przyniosły straty rządzącej Partii Demokratycznej. Triumfy święci za to b. premier Silvio Berlusconi.
 

Wczoraj (25 czerwca) zakończyła się druga tura wyborów samorządowych we Włoszech. Włosi w obu turach głosowali w ponad 1 tys. komun (włoski odpowiednik gmin) i …

Najpoważniejszym rywalem Berlusconiego w drodze do bycia liderem na prawicy jest właśnie Salvini, który stanął na czele Ligi Północnej w zeszłym roku. Opowiada się on za niepodległością Padanii (jest to polityczne określenie nadane przez Ligę Północną dla części północnych Włoch) i wyjściem Włoch ze strefy euro oraz otwarcie deklaruje eurosceptycyzm.

W polityce zagranicznej zaś jest zwolennikiem Władimira Putina, a Koreę Północą uważa za potencjalnego partnera handlowego Włoch – sankcje ONZ nałożone na Koreę określa „idiotycznymi”. Wydaje się więc, że zwolennicy barwnych osobowości na prawicy mają w czym wybierać.

Sondaże

Jak donosi POLITICO, zarówno Forza Italia jak i Liga Północna są w sondażach daleko zarówno od Partii Demokratycznej byłego premiera Matteo Renziego, która może liczyć na poparcie 26,9 proc., jak i eurosceptycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), na którą chce oddać głos 27,9 proc. badanych.

Jednak chęć zagłosowania na centroprawicową koalicję składającą się z Ligi Północnej, Forza Italia oraz małej partii Bracia Włosi-Sojusz Narodowy wyraża już 35 proc. Włochów. Daje to całkiem realną szansę na stworzenie rządu. Pojawia się więc pytanie, kto byłby w tym układzie premierem.

Poparcie dla Berlusconiego

Sondaż przeprowadzony przez pracownię Ixe, badający preferencje prawicowych wyborów wskazuje, że 48 proc. ankietowanych widzi właśnie Salviniego jako przywódcę na prawicy. Berlusconi pozostaje za nim w tyle z poparciem 31 proc., lecz szybko odrabia straty i poparcie dla niego rośnie.

Na włoskiej prawicy zapowiada się walka. Jak powiedział Giancarlo Giorgetti, poseł Ligi Północnej i jeden z najbliższych doradców Salviniego: „model centro-prawicowy, jaki Brelusconi proponował przez ostatnie 20 lat nie sprawdza się już w dynamicznie zmieniającym się globalnym środowisku. Dlatego Liga Północna nie może pełnić roli wasala partii Berlusconiego”.