Włochy: Sąd wstrzymuje sprawę Carlesa Puigdemonta w oczekiwaniu na decyzję Sądu UE

Carles Puigdemont, Katalonia

Były premier Katalonii, obecnie europoseł Carles Puigdemont / Copyright: © European Union 2021 - Source : EP, EP-113880B [Jan van de Vel]

Sąd Apelacyjny w Sassari na Sardynii zawiesił wczoraj postępowanie w sprawie ekstradycji do Hiszpanii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, przekazują EFE i EURACTIV.es.

 

 

Sprawa została wstrzymana do czasu wydania przez Sąd Unii Europejskiej orzeczenia, określającego, czy Puigdemonta wciąż chroni immunitet, czy też nie, wyjaśnił jego prawnik Agostinangelo Marras.

„Sąd w Sassari postanowił zawiesić decyzję do czasu rozstrzygnięcia przez unijny Sąd dwóch kwestii: jednej dotyczącej immunitetu premiera Puigdemonta i drugiej, odnoszącej się do kompetencji hiszpańskiego sędziego do wszczęcia procedury (ekstradycji – red.)”, powiedział Marras po rozprawie zebranym przed sądem dziennikarzom.

Włochy: Były premier Katalonii zatrzymany na Sardynii

O jego wydaniu Hiszpanii zdecyduje sąd w sardyńskim mieście Sassari.

Czołowy katalońskich niepodległościowiec zatrzymany we Włoszech

Puigdemont, który poza sądem nie składał żadnych wyjaśnień, został zatrzymany 23 września po przybyciu na lotnisko w Alghero i umieszczony w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w Sassari. Już na drugi dzień został jednak zwolniony.

Były kataloński lider zbiegł do Belgii w 2017 r., po tym, jak Hiszpania oskarżyła go o podburzanie ludności poprzez organizację referendum niepodległościowego w Katalonii, uznanego przez władze za bezprawne. Od tego czasu mieszka w Brukseli. W 2019 r. uzyskał mandat eurodeputowanego.

W czerwcu premier Hiszpanii Pedro Sánchez ułaskawił dziewięciu innych katalońskich przywódców skazanych za działalność proniepodległościową w związku ze współudziałem w organizacji referendum.