Włochy: Ostatnia przeszkoda usunięta przed nowym rządem

Premier Włoch Giuseppe Conte / Zdjęcie via twitter @GiuseppeConteIT

Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd zagłosowali wczoraj za utworzeniem koalicji rządowej z centrolewicową Partią Demokratyczną. Dziś do prezydenta Sergio Mattarelli uda się kandydat na premiera Giuseppe Conte, aby poinformować o gotowości do sformowania nowego rządu.

 

 

W kilkanaście miesięcy od koalicji ze skrajną prawicą po koalicję z centrolewicą. To rzeczywistość antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), którego członkowie opowiedzieli się wczoraj za utworzeniem koalicji rządowej z Partią Demokratyczną (PD). Głosowanie przeprowadzono za pośrednictwem platformy Rousseau, gdzie zapadają najważniejsze dla M5S decyzje.

Włochy: Premier podał się do dymisji

W następstwie rozpadu koalicji rządowej premier Włoch Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się przedterminowe wybory, czy uda się zgromadzić w parlamencie większość dla nowego rządu.
 

Dziś (20 sierpnia) o godz. 15 miało odbyć się głosowanie …

Conte bis

Wypadki we włoskiej polityce dzieją się w tempie iście ekspresowym. Wczoraj minęły równo dwa tygodnie od dymisji premiera Giuseppe Conte i rozpadu rządzącej przez 14 miesięcy koalicji M5S z Ligą Mattea Salviniego a już jutro były/przyszły premier poinformuje w Pałacu Kwirynalskim prezydenta Republiki o gotowości utworzenia nowego gabinetu – 43 w powojennej historii Włoch.

Conte – jeszcze przed kilkunastoma miesiącami szanowany profesor prawa na Uniwersytecie Florenckim bez doświadczenia w polityce – po raz drugi stanie przed misją sformowania gabinetu. Do absolutnych rekordzistów pod tym względem w powojennej Republice wciąż mu jednak daleko: zarówno Alcide De Gasperi, jak i Giulio Andreotti siedmiokrotnie sprawowali tekę premiera począwszy od 1946 r. Nie rekordy są jednak najistotniejsze, a stabilizacja. Włochy potrzebują sprawnego rządu ze względu na czekające wyzwania. Tymczasem ostatnie 14 miesięcy było wypełnione ciągłymi sporami koalicjantów, a mimo tego rząd Conte przeprowadził kilka istotnych reform.

Włochy: Conte znów na czele rządu?

Ruch 5 Gwiazd (M5S) oraz Partia Demokratyczna (PD) osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia rządu z Giuseppe Conte w roli premiera. Dziś spotkanie prezydenta Republiki z kandydatem na szefa rządu. Matteo Salvini przechodzi do opozycji.
 

 

Z umiejętności Włochów w budowaniu koalicji mogliby …

Cyfrowe obywatelstwo

Po ogłoszeniu wyników posypały się słowa zadowolenia. Od Davide Casaleggio – współzałożyciela M5S i pomysłodawcy platformy Rousseau – począwszy: „Głosowanie jest przykładem cyfrowego obywatelstwa”, przez przewodniczącego PD Nicolę Zingarettiego: „Teraz zmienimy Włochy”, po byłego premiera z ramienia centrolewicy Matteo Renziego – jeszcze przed kilkoma tygodniami przeciwnego współpracy z M5S – który zapowiada, że nowa koalicja dotrwa do końca kadencji, tj. do 2023 r. Nie mogło zabraknąć także komentarza największego przegranego ostatnich dni. Matteo Salvini, wbrew niesprzyjającym okolicznościom, nie traci gruntu pod nogami i tradycyjnie za pośrednictwem mediów społecznościowych zasugerował krótki żywot nowej koalicji a potem „odzyskanie kraju”.

Jak doszło do tego wszystkiego? Kluczowe było wczorajsze głosowanie członków M5S. Uprawnionych do podjęcia decyzji o przyszłości koalicji z centrolewicą było 117 194 członków, 79 proc. biorących udział w plebiscycie opowiedziało się za koalicją. W głosowaniu z 18 maja 2018 r. w sprawie współpracy z Ligą Salviniego za pośrednictwem platformy Rousseau opowiedziało się 44 tys. osób. Przewodniczący Ruchu Pięciu Gwiazd, Luigi Di Maio, także z zadowoleniem przyjął wczorajszy rezultat. Na zwołanej późnym popołudniem konferencji prasowej podkreślił, że „wszystkie postulaty Ruchu znajdą się w programie przyszłego rządu”. Nie wiadomo jednak czy dotychczasowy wicepremier znajdzie się w składzie nowego gabinetu. Być może obejmie jedno z ministerstw.

Włochy: Salvini chce przedterminowych wyborów

Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Ligi się sypie. Wicepremier (i jednocześnie lider Ligi) Matteo Salvini wezwał na wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Koalicja jego partii z Ruchem Pięciu Gwiazd rozpada. M5S chce …

Il felice?

Być może Paolo Sorrentino – obecnie promujący na festiwalu w Wenecji „Nowego papieża” („The new Pope”) – sportretuje w przyszłości losy Conte lub Salviniego, tak jak to już zrobił w przypadku Andreottiego („Il divo”; „Boski”) oraz Silvio Berlusconiego („Loro”; „Oni”). Wydaje się, że inspiracji jest aż nadto a ewentualny tytuł „Il felice” (moja propozycja) byłby odpowiedni w przypadku Giuseppe Conte, który od nikomu nieznanego profesora prawa stał się jednym z lepiej ocenianych włoskich polityków i to pomimo braku zaplecza politycznego oraz niezwykle trudnych okoliczności sprawowania funkcji.

Ostatnie dni były dla premiera okazją do wyjścia z cienia obu wicepremierów a szczególnie Salviniego. W trakcie kryzysu rządowego Conte udał się do Biarritz na szczyt G7, gdzie wypadł co najmniej dobrze przy okazji otrzymując wsparcie od Donalda Trumpa. Jednak to najbliższe miesiące zdecydują o ocenie dorobku premiera. Nowa koalicja zbudowana głównie z powodu niechęci do oddania pełni władzy Salviniemu – wszystkie sondaże wskazują na zwycięstwo Ligi w przypadku przedterminowych wyborów – musi stawić czoła licznym wyzwaniom gospodarczym przed jakimi znajdują się Włochy.

Włochy: Czy nowa koalicja zablokuje przedterminowe wybory?

Były premier Włoch Matteo Renzi ostrzegł wczoraj przed dalszymi działaniami Matteo Salviniego, który wycofując się z rządu koalicyjnego pogrążył kraj w chaosie. Renzi wyszedł z propozycją utworzenia tymczasowego rządu, aby zapobiec przedterminowym wyborom, które postuluje Liga.
 

 

Tuż po propozycji ministra spraw …

Zwrot programowy?

Wstępna umowa koalicyjna (lub raczej przyczynek do dalszych negocjacji), która wyciekła do sieci jest zdecydowanie mniej szczegółowa niż dokument podpisany przez Ligę i M5S przed 14 miesiącami. Na jego podstawie można określić ogólne ramy polityki nowego rządu, który prawdopodobnie bardziej otworzy się na współpracę z UE. Będzie prowadził odpowiedzialniejszą politykę fiskalną (rezygnacja z pomysłu Salviniego, by obniżyć do poziomu 15 proc.  podatek dochodowy). Rząd najpewniej wycofa się z podwyżki podatku VAT, ale to z kolei oznacza konieczność szukania oszczędności w innym miejscu. Planowane jest także m. in. kilka decyzji prospołecznych, jak zwiększenie wsparcia dla rodzin i osób niepełnosprawnych, wprowadzenie płacy minimalnej (aktualnie stawki są regulowane na poziomie danych branż) czy podjęcie walki z uchylającymi się od opodatkowania.

Obie ugrupowania zgadzają się co do konieczności transformacji ekologicznej i będą promować politykę zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii czy dbania o bioróżnorodność. Zmiany odczuje również stolica. Wieczne Miasto od lat domagało się specjalnego traktowania. Obecnie Rzymem rządzi reprezentująca M5S Virginia Raggi, jednak przez lata władzę sprawowali reprezentanci PD. Stolica jest w kryzysie i potrzebuje inwestycji – jak przekonuje Pani burmistrz. Jak dotąd Liga blokowała wsparcie. „Dokument koalicyjny” obejmuje także kwestię reformy sądownictwa czy wzrost nakładów na inwestycje. Są to wszystko jednak propozycje do dalszego studiowania. Szczegóły powinny być znane w najbliższych dniach.

Włochy: 6 państw przyjmie migrantów z pokładu statku "Open Arms"

Włoski premier poinformował, że migranci, których z Morza Śródziemnego uratował statek organizacji humanitarnej „Open Arms”, trafią do 6 państw członkowskich. Wcześniej wpłynięcia na wody terytorialne Włoch zakazał tej jednostce wicepremier, który jest jednocześnie ministrem spraw wewnętrznych.
 

Statek organizacji „Open Arms” dwa …