Włochy: Mario Draghi spróbuje utworzyć nowy włoski rząd

Mario Draghi był dotąd znany jako wielki zwolennik silnej europejskiej waluty, źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

Mario Draghi był dotąd znany jako wielki zwolennik silnej europejskiej waluty, źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

 

Od czasu upadku gabinetu premiera Giuseppe Contego prezydent Sergio Mattarella prowadził negocjacje nad znalezieniem nowej większości w parlamencie. Chodziło w nich o reaktywowanie koalicji centrolewicy oraz liberalno-populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i powołanie trzeciego rządu pod wodzą Contego.

Rząd „ekspertów wysokiej rangi”

Ale te wysiłki nie przyniosły rezultatu i prezydent postanowił zlecić prof. Mario Draghiemu utworzenie rządu nie politycznego, a eksperckiego. Argumentował to tym, że czas pandemii to zły moment na przedterminowe wybory.

Teraz zadaniem Draghiego będzie nie tylko stworzenie gabinetu, w którego skład wejść mają  – jak to ujął prezydent Mattarella – „eksperci wysokiej rangi”, ale także uzyskanie dla swojej ekipy parlamentarnego poparcia.

Draghi po dzisiejszym półgodzinnym spotkaniu z prezydentem zaapelował do wszystkich grup politycznych w Izbie Deputowanych i Senacie, aby udzieliły mu wotum zaufania. Nakreślił też swoje priorytety. „Musimy pokonać pandemię, przeprowadzić kampanię szczepień, wyjść naprzeciw problemom obywateli i wyprowadzić kraj z kryzysu. To wyzwania, które przed nami stoją” – oświadczył.

Jak z pomocą UE będzie przebiegać odbudowa gospodarcza w krajach Grupy Wyszehradzkiej? – INFOGRAFIKA

Kraje Grupy Wyszehradzkiej skorzystają z programu „Next Generation EU”, którego celem jest pomoc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego w krajach członkowskich, spowodowanego globalną pandemią SARS-COV-2.

Spec od kryzysów

Draghi to bez wątpienia specjalista od kryzysów. Zarówno Banca d’Italia, jaki i Europejskim Bankiem Centralnym (ECB) kierował w czasach poprzedniego kryzysu finansowego, wywołanego upadkiem rynku papierów dłużnych w USA w 2008 r., czego efekty Europa najmocniej odczuła w latach 2009-2010.

Pierwszym z tych banków centralnych Draghi kierował w latach 2005-2011, a drugim w latach 2011-2019. Ma więc doświadczenie zarówno w zarządzaniu kryzysem, jak i wychodzeniem z niego. Zapowiedział, że niezwłocznie rozpocznie negocjacje z liderami partii politycznych.

Będzie się w nich się chciał skupić głównie na kwestiach gospodarczych. „Mamy do dyspozycji nadzwyczajne środki z budżetu Unii Europejskiej i szansę na działanie dla dobra przyszłych pokoleń oraz większej spójności społecznej” – powiedział Draghi. Zapewnił, że „nie będzie się identyfikował z żadną opcją polityczną”.

Nie wiadomo jak długo potrwają rozmowy Draghiego z różnymi siłami politycznymi. Kandydat na nowego premiera nie podał żadnego harmonogramu rozmów. Wielkie szanse ma on na uzyskanie poparcia centrolewicy, dyskutują też o tym przywódcy partii centroprawicowych. Natomiast wewnątrz Ruchu Pięciu Gwiazd trwa intensywny spór, który zdaniem włoskich mediów może to ugrupowanie nawet podzielić.

Włochy: Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji. Co zrobi prezydent Mattarella?

Ustąpienie Contego to kolejny epizod trwającego od dłuższego czasu kryzysu politycznego w Rzymie i konsekwencja osłabienia rządu po odejściu z koalicji partii Italia Viva Matteo Renziego.

Kim jest Mario Draghi?

73-letni Mario Draghi jest jednym z najbardziej znanych włoskich ekonomistów. Od początku zajmował się badawczo projektem utworzenia wspólnej europejskiej waluty – najpierw na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza, a potem Massachusetts Institute of Technology (MIT) w amerykańskim Cambridge pod Bostonem.

W USA obronił doktorat pod kierunkiem przyszłego noblisty prof. Franco Modiglianiego. Potem wykładał na wielu włoskich uczelniach, m.in. w Padwie, Florencji i Wenecji. Potem był w latach 1984-1990 dyrektorem wykonawczym Banku Światowego, a następnie w zarządzie włoskiego Skarbu Państwa, a potem w bankach prywatnych (m.in. Goldman Sachs).

To z sektora prywatnego trafił najpierw do włoskiego, a potem unijnego banku centralnego. Jestem wielkim admiratorem unii walutowej oraz włoskiej obecności w strefie euro. W czasie poprzedniego kryzysu zaciekle bronił stabilności wspólnej waluty, za co zarówno „The Times”, jak i „Financial Times” uznały go za Człowieka Roku, a „Forbes” za jednego z 20 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Włochy: Fiasko rozmów między koalicjantami. Mario Draghi szefem nowego rządu?

Czy były prezes Europejskiego Banku Centralnego pokieruje powołanym przez prezydenta Sergio Mattarellę rządem jedności narodowej?

Premier-ekspert już we Włoszech był

Teraz jednak stoi przed nim kolejne trudne wyzwanie. Rząd ekspercki z uznanym ekonomistą na czele istniał już w latach 2011-2013. Kierował nim wówczas, w czasie gdy skutki kryzysu finansowego wciąż były we Włoszech mocno odczuwalne były komisarz UE ds. konkurencji (z lat 1995-2004) prof. Mario Monti.

Rząd Montiego, ordynujący Włochom politykę dużych oszczędności budżetowych, szybko stał się jednak niepopularny, a premier-ekspert utrzymał się na swoim stanowisku tylko nieco ponad półtora roku.