Włochy: Mario Draghi bardzo blisko zatwierdzenia na premiera

Mario Draghi jest bliski zostania nowym premierem Włoch, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2016, fot. Jennifer Jacquemart

Mario Draghi jest bliski zostania nowym premierem Włoch, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2016, fot. Jennifer Jacquemart

Były prezes banku centralnego Włoch, a potem Europejskiego Banku Centralnego zakończył drugą turę konsultacji z liderami parlamentarnych ugrupowań. Większość z nich zadeklarowało już dla niego poparcie.

 

Po tym jak nie udało się utworzyć stabilnego, trzeciego już gabinetu pod wodzą mającego poparcie Ruchu Pięciu Gwiazd profesora prawa Giuseppe Conte, prezydent Sergio Mattarella sięgnął po bezpartyjnego ekonomistę – prof. Mario Draghiego, który w przeszłości kierował m.in. Banca d’Italia oraz Europejskim Bankiem Centralnym.

Berlusconi o „rządzie jedności narodowej”

Draghi podjął się stworzenia rządu złożonego z ekspertów, który będzie miał za zadanie przeprowadzić kraj przez obecny kryzys gospodarczy, aby uniknąć przedterminowych wyborów w środku pandemii.

Po drugiej serii konsultacji wiadomo już, że kandydat na szefa eksperckiego gabinetu może liczyć na poparcie większości parlamentarnych frakcji. Zdecydowanie przeciwna jest mu tylko skrajnie prawicowa partia Bracia Włosi.

Wcześniej zaś poparcie dla Draghiego wyraziły już ugrupowania centrolewicowe – Partia Demokratyczna oraz Viva Italia, a także prawicowa Liga. Teraz doszło jeszcze poparcie centroprawicowej Forza Italia.

Lider tej ostatniej partii – trzykrotny premier Silvio Berlusconi – nazwał potencjalny gabinet Draghiego „rządem jedności narodowej, który powstaje bez wykluczania kogokolwiek”. „Nowy rząd powinien pracować tak długo, jak będzie to konieczne, by pokonać kryzys. Nie czas teraz na wyborcze kalkulacje” – stwierdził Berlusconi.

Włochy: Draghi rozpoczyna rozmowy ws. nowego rządu. Na czyje poparcie może liczyć?

Sergio Mattarella zlecił Mario Draghiemu sformowanie rządu po tym, jak na skutek wewnętrznych nieporozumień upadła poprzednia koalicja.

„Euro-metamorfoza” Salviniego

Również lider Ligi – Matteo Salvini – znany dotąd z dużej niechęci do współpracy z centrolewicą oraz krytyczny wobec Unii Europejskiej, zaczął od pewnego czasu mówić o konieczności „wsparcia Włoch i wsparcia Europy w kryzysie”. Włoskie media piszą nawet o „euro-metamorfozie” Salviniego, który obiecał „konstruktywnie wspierać rząd Draghiego”.

Kluczowe będzie jednak poparcie Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Kierownictwo tego antysystemowego ugrupowania stosuje zasady tzw. demokracji bezpośredniej. Oznacza to, że wszystkie kluczowe decyzje – takie jak mianowanie szefa partii czy poparcie dla gabinetu rządowego – musi zostać zatwierdzone w internetowym głosowaniu szeregowych członków ugrupowania na specjalnej platformie „Rousseau”.

Głosowanie w tej sprawie rozpocznie się jutro (10 lutego), a zakończy pojutrze o godzinie 13:00. Ale oczekuje się, że decyzja partyjnego aktywu będzie pozytywna, zwłaszcza, że sondaże pokazują, że aż 70 proc. Włochów chce powołania rządu Draghiego. Głosy posłów M5S są tu niezbędne, bo stanowią oni aż 1/3 składu parlamentu.

Włochy: Mario Draghi spróbuje utworzyć nowy włoski rząd

Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

 

Od czasu upadku …

Rząd jednak z politykami?

Nie jest jednak pewne, że gabinet Draghiego będzie się składać wyłącznie z bezpartyjnych ekspertów. Z wypowiedzi Berlusconiego wynikało bowiem, że ceną za szerokie poparcie dla niego, będzie umieszczenie wśród ministrów także po przedstawicielu każdego z popierających taki rząd ugrupowań.

Jeśli w czwartek okaże się, że szeregowi członkowie M5S poparli utworzenie rządu eksperckiego z Draghim na czele, w piątek (12 lutego) możliwe jest parlamentarne głosowania nad wotum zaufania dla niego, zaś w sobotę (13 lutego) jego zaprzysiężenie przez prezydenta Mattarellę.