Włochy: Luigi Di Maio rezygnuje z kierowania Ruchem Pięciu Gwiazd

Luigi di Maio (w środku na pierwszym planie), źródło Flickr/M5S

Luigi di Maio (w środku na pierwszym planie), źródło Flickr/M5S

Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych 33-letni Luigi Di Maio ogłosił swoją rezygnację z kierowania Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S), który wraz z centrolewicową Partią Demokratyczną rządzi Włochami. To skutek spadającego poparcia dla M5S i podziałów w partii.

 

Luigi Di Maio wygłosił swoje oświadczenie w godzinach popołudniowych. Stwierdził, że „doprowadził swoje zadanie do końca”. „Dzisiaj kończy się era, zreformujmy się. Ruch Pięciu Gwiazd to projekt wizjonerski, który nigdy wcześniej nie został zrealizowany i który nie ma sobie równych w świecie. Weszliśmy do rządu, wskazaliśmy doskonałego premiera i dwie znakomite drużyny ministrów i wiceministrów” – powiedział ustępujący lider M5S. Dodał, że „ruch się nie kończy, ale dopiero się zaczyna”.

M5S przeżywa jednak ostatnio kryzys. Ugrupowanie opuściło już 18 parlamentarzystów – deputowanych i senatorów. Powodem jest spadające sondażowe poparcie, które ostatnio oscyluje w okolicach 16 proc. (np. w sondażu dla telewizji RAI), podczas gdy w wyborach z marca 2018 r. Ruch Pięciu Gwiazd uzyskał 32,66 proc. poparcia. Niestety wyniki z ostatnich wyborów lokalnych potwierdzają duży spadek poparcia.

Ruch Pięciu Gwiazd powstał w 2009 r. jako antyestablishmentowa siła polityczna założona przez znanego komika Beppe Grillo. Założyciel M5S po pewnym czasie jednak się wycofał, argumentując, że trzeba zrobić miejsce dla młodszych. W ogólnopartyjnych wyborach na nowego lidera zwyciężył właśnie Di Maio.

Po wyborach z 2018 r. M5S utworzyło rząd – najpierw z prawicową Ligą Matteo Salviniego, a od września 2019 r. z Partią Demokratyczną, po tym jak Salvini zerwał umowę koalicyjną. To właśnie M5S wysunęło na premiera bezpartyjnego prawnika Giuseppe Contego. W obu rządach Contego Di Maio był wicepremierem. W pierwszym gabinecie kierował resortem pracy i gospodarki, a w drugim – spraw zagranicznych. Mimo odejścia z funkcji lidera M5S Di Maio na razie pozostaje w rządzie.

Ekspert: Za wcześnie by mówić o rozpadzie M5S

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Maciej Pawłowski przekonuje, że jest za wcześnie, aby mówić o rozłamie w Ruchu Pięciu Gwiazd. „Natomiast partia musi zdecydować czy chce kontynuować strategię samodzielności politycznej czy tworzyć szerszy projekt koalicji centrolewicowej idącej razem do wyborów w 2023 r. lub wcześniej, jeśli parlament zostanie rozwiązany” – mówi ekspert PISM.

Jego zdaniem, „M5S popadł w politykę gabinetową i zaniedbał komunikację bezpośrednią z wyborcami  – wiece, spotkania, konsultacje.” „Tę lukę wypełnił Salvini. Pytanie jeszcze jakie skutki dla włoskiej sceny politycznej przyniesie spodziewany proces Salviniego ws. statku Gregoretti. Chodzi o to czy jeśli Salvini trafi do więzienia lub straci prawa wyborcze M5S będzie umiał to wykorzystać” – tłumaczy Maciej Pawłowski.

W ostatni poniedziałek (20 stycznia) komisja senacka ds. immunitetu zdecydowała, że były wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini może być sądzony za bezprawne pozbawienie wolności 116 imigrantów w lipcu 2019 r. Salvini nie wydał bowiem zgody na wpłynięcie do włoskich portów statku „Gregoretti” z uratowanymi na morzu osobami, które ponad 10 dni czekały u włoskich brzegów stłoczone na ciasnej jednostce pływającej.

Włochy przedłużyły umowę migracyjną z Libią

Włoski rząd, mimo protestów organizacji humanitarnych, przedłużył obowiązującą od 2017 r. umowę migracyjną z rządem libijskim. W zamian za wsparcie finansowe libijska straż przybrzeżna zawraca osoby, które próbują nielegalnie przedostać się do Włoch.

 

Umowę migracyjną z uznawanym prze społeczność międzynarodową rządem …