Włochy: Enrico Letta wraca do polityki. Były premier obejmuje kierownictwo w Partii Demokratycznej

Enrico Letta, Włochy, Partia Demokratyczna

Były premier Enrico Letta przejął kierownictwo w centrolewicowej Partii Demokratycznej, w której tworzeniu sam uczestniczył. / Zdjęcie: Twitter, @EnricoLetta

Były premier po siedmiu latach wraca na włoską scenę polityczną, przejmując Partię Demokratyczną po nagłej rezygnacji ze stanowiska sekretarza partii Nicoli Zingarettiego. Czy Enrico Letta zdoła tchnąć nową energię w ugrupowanie, które na przestrzeni czterech lat straciło ponad połowę ogromnego niegdyś poparcia?

 

Powrót do krajowej polityki Enrico Letty, który na przełomie lat 2013 i 2014 przez niecałe dziesięć miesięcy sprawował funkcję szefa rządu, następuje prawie dokładnie siedem lat od chwili, gdy zrzekł się stanowiska premiera na rzecz byłego burmistrza Florencji Matteo Renziego.

Letta przejmuje władzę w Partii Demokratycznej po tym, jak ze stanowiska sekretarza ugrupowania zrezygnował Nicola Zingaretti, kierujący partią od 2019 r. Zingaretti uzasadniał swoją dymisję „nieustającymi” konfliktami w szeregach PD. Jak wskazał, w ostatnich miesiącach członków partii nadmiernie pochłonęła kwestia walki o stanowiska w nowym rządzie jedności narodowej Mario Draghiego.

Od 2015 r. Letta pełnił rolę dziekana w Paris School of International Affairs at Sciences Po. Z Paryża wrócił w piątek. W niedzielę (14 marca) został oficjalnie wybrany przez ugrupowanie na sekretarza Partii Demokratycznej. Za jego kandydaturą zagłosowało 860 członków partii, dwóch głosowało przeciw, a czterech się wstrzymało.

Partia Demokratyczna w ciągu ostatnich lat straciła ponad połowę poparcia w sondażach. W 2014 r. PD cieszyło się poparciem ok. 40 proc. Włochów, zaś podczas wyborów parlamentarnych cztery lata później było to już tylko niecałe 19 proc. Zingarettiemu na przestrzeni jego dwuipółletniej kadencji w roli szefa partii nie udało się w znaczący sposób odmienić tego trendu.

Włochy zablokowały sprzedaż szczepionek na koronawirusa do Australii

Szczepionki nie pojadą na Antypody, gdzie miały zostać użyte do zaszczepienia tamtejszych lekarzy i pielęgniarek, ale będą musiały zostać sprzedane odbiorcom na terenie UE.

Pierwsze zapowiedzi Letty

W około godzinnym wystąpieniu, w którym cytował m.in. papieża Franciszka oraz francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartre’a, nowy szef PD nawoływał do odnowy w partii, otwarcia się przez jej członków na nowe możliwe sojusze i zaprzestanie wewnętrznych sporów.

„Stanowimy kluczową część rządu Mario Draghiego i musimy przygotować się na to, co nastąpi później, po kolejnych wyborach. Musimy utworzyć pod przewodnictwem PD nową, silną centrolewicę”, apelował Letta, cytowany przez agencję Reutera.

Zobowiązał się, że jako szef Partii Demokratycznej będzie kierował się „progresywnymi wartościami” i „reformatorskimi metodami”. Jako najważniejsze grupy społeczne w swoim programie wymienił bezrobotnych, kobiety i młodzież. Oznajmił, że będzie działał na rzecz obniżenia wieku uzyskania czynnego prawa wyborczego z obecnych 18 do 16 lat oraz doprowadzi do wznowienia w parlamencie debaty na temat kontrowersyjnego prawa, przyznającego obywatelstwo włoskie urodzonym na terenie Włoch dzieciom imigrantów.

Odnosząc się do ewentualnych sojuszy, zapowiedział, że będzie dążył do dialogu z różnymi ugrupowaniami centrowymi i lewicowymi, w tym z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S), z którym Demokraci do niedawna współrządzili. Wspomniał w kontekście tej partii nazwisko poprzedniego premiera Giuseppe Contego, który formalnie nie należy do M5S, ale coraz częściej rozpatrywany jest przez ekspertów w roli potencjalnego szefa partii.

Włochy: Na kłopoty Conte? Były premier ma "odbudować" Ruch Pięciu Gwiazd

Według sondaży Conte jest jednym z najbardziej cenionych przez Włochów postaci na włoskiej scenie politycznej.

Duże nadzieje w partii i poza nią

Wybór Letty, uważanego za rozsądnego i umiarkowanego, ale zarazem „polityka wagi ciężkiej” na sekretarza PD spotkał się z dużym entuzjazmem, nie tylko w szeregach partii. Jeszcze przed oficjalną nominacją byłego premiera na to stanowisko ustępujący Nicola Zingaretti stwierdził, że Letta jest odpowiednią osobą na szefa partii „w czasie, gdy redefinicji ulega cały włoski system polityczny” i człowiekiem „zdolnym odbudować PD jako wielką, silną partię, bliską ludziom i wolną od kontrowersji”.

Była przewodnicząca Izby Deputowanych Laura Boldrini wyraziła nadzieję na gruntowną odmianę w partii i zwiększenie „zaangażowania na rzecz kobiet, młodzieży, środowiska, pracy, praw człowieka, europeizmu i multilateralizmu”. W podobnym tonie wypowiadali się na Twitterze także byli czołowi politycy PD, w tym inny były premier, komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni i były sekretarz PD, a obecnie asystent dyrektora generalnego FAO Maurizio Martina.

Gratulacje przekazał też były przewodniczący Ruchu Pięciu Gwiazd, minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. Ocenił on, że wraz z Partią Demokratyczną pod nowym kierownictwem „razem możemy osiągnąć ważne cele dla Włoch”, a jako przykład podał transformację ekologiczną.

Włochy: Mario Draghi podał skład rządu. Dziś zaprzysiężenie

Włochy będą miały gabinet ekspercki czy jednak polityczny?

Kim jest Enrico Letta?

Enrico Letta, absolwent Uniwersytetu w Pizie był jednym z założycieli Partii Demokratycznej w jej obecnym kształcie, a wcześniej pełnił m.in. rolę ministra polityki wspólnotowej w pierwszym rządzie Massima D’Alemy oraz ministra przemysłu w drugim gabinecie tego samego premiera. Był też ministrem przemysłu i handlu zagranicznego w rządzie Giuliano Amato.

Letta przejął funkcję szefa rządu pod koniec kwietnia 2013 r. i sprawował władzę do lutego następnego roku. Do jego odsunięcia od władzy i zajęcia jego miejsca doprowadził Matteo Renzi, argumentujący wówczas, że Włochy „potrzebują bardziej ambitnego rządu”. Z tamtego okresu pochodzą jego słynne słowa „Enrico, stai sereno” (wł. „Enrico, nie przejmuj się”), którymi zapewniał ówczesnego premiera, że nie knuje niczego za jego plecami.