Włochy: Draghi rozpoczyna rozmowy ws. nowego rządu. Na czyje poparcie może liczyć?

Mario Draghi, Włochy, Europejski Bank Centralny

Absolwent rzymskiej La Sapienzy i MIT Mario Draghi (na zdj.) w latach 2011-2019 był prezesem Europejskiego Banku Centralnego, zaś wcześniej stał na czele Banca d'Italia. / Fot. Remy Steinegger, World Economic Forum, CC BY-SA 2.0.

Po otrzymaniu w środę od prezydenta Sergio Mattarelli misji stworzenia nowego rządu Mario Draghi zaczyna rozmowy z poszczególnymi partiami. Demokraci i Italia Viva zadeklarowały już wsparcie dla byłego prezesa EBC, zaś Ruch Pięciu Gwiazd złagodził początkowo nieprzychylne mu stanowisko.

 

Szef Partii Demokratycznej (PD) Nicola Zingaretti zadeklarował wczoraj (4 lutego) gotowość udzielenia poparcia Mario Draghiemu i jego przyszłemu rządowi. „Akceptujemy oczywiście rozwiązanie przedstawione przez (prezydenta – red.) Mattarellę”, oświadczył Zingaretti na antenie telewizji La7.

Przyznał jednak, że ugrupowanie ma pewne „zastrzeżenia”, które będzie chciało przedstawić podczas konsultacji z Draghim. „Są to jednak raczej zastrzeżenia niż warunki”, zapewnił. Dodał, że szacuje szanse na powstanie nowego rządu na 80-90 proc. Lider PD w Senacie Andrea Marcucci wykluczył jednak możliwość dołączenia ugrupowania do nowej koalicji, jeśli miałaby się w niej znaleźć także prawicowa Liga.

Sergio Mattarella zlecił Draghiemu sformowanie rządu po tym, jak na skutek wewnętrznych nieporozumień upadła poprzednia koalicja, zrzeszająca Ruch Pięciu Gwiazd (M5S), Partię Demokratyczną (PD) oraz mniejsze ugrupowania: Wolni i Równi (LeU) i Italia Viva.

Mario Draghi jest najbardziej znanym i powszechnie cenionym włoskim ekonomistą, który w latach 2011-2019 kierował Europejskim Bankiem Centralnym. Był to okres wychodzenia przez UE z kryzysu finansowego i Draghi chwalony jest za swój znaczący wkład do tego procesu.

Włochy: Mario Draghi spróbuje utworzyć nowy włoski rząd

Ekonomista i były prezes banków centralnych – najpierw włoskiego, a potem unijnego – prof. Mario Draghi otrzymał od prezydenta Włoch misję utworzenia nowego eksperckiego rządu. Ma to zakończyć kryzys polityczny, jaki wybuchł po rozpadzie dotychczasowej centrolewicowej koalicji rządowej.

 

Od czasu upadku …

Ruch Pięciu Gwiazd jednak poprze Draghiego?

Sami „pięciogwiazdkowcy” początkowo tradycyjnie sprzeciwiali się technokratycznemu rządowi. Sygnałem do rewizji pozycji wobec rządu Draghiego stał się jednak dla M5S pierwszy komentarz do sprawy ustępującego premiera Giuseppe Contego, który życząc powodzenia swojemu następcy wyraził nadzieję, że nowy rząd oprócz bezpartyjnych technokratów uwzględni także polityków. Conte, choć sam nie należy do żadnej partii, to jako premier był mocno związany z Ruchem Pięciu Gwiazd.

Były szef M5S i dotychczasowy szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio nie wykluczył porozumienia się z Draghim. „Moim zdaniem Ruch Pięciu Gwiazd ma obowiązek spotkać się (z Draghim – red.), wysłuchać i dopiero wtedy zająć stanowisko”, stwierdził. Podkreślił jednak, że w sytuacji pandemii i kryzysu rząd polityczny w jego opinii jest właściwszym rozwiązaniem niż techniczny gabinet. Jak wskazuje agencja Reutera, Draghi będzie rozmawiał z przedstawicielami Ruchu najwcześniej w sobotę.

Mario Draghi póki co nie ujawnia swoich planów co do nowego rządu. Jedna z możliwości zakłada, że zaprosi on do współpracy członków dotychczasowej koalicji, przede wszystkim M5S i PD, choć on sam deklarował, że chce, by jego gabinet był niezależny od politycznych wpływów. Można więc spodziewać się, że będzie ubiegał się o poparcie różnych partii.

Włochy: Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji. Co zrobi prezydent Mattarella?

Ustąpienie Contego to kolejny epizod trwającego od dłuższego czasu kryzysu politycznego w Rzymie i konsekwencja osłabienia rządu po odejściu z koalicji partii Italia Viva Matteo Renziego.

Forza Italia rozważa dołączenie do rządu

Opcję wzięcia udziału w tworzeniu koalicji bierze także pod uwagę Silvio Berlusconi wraz ze swoją centroprawicową Forza Italia. Taka decyzja mogłaby jednak wywołać napięcia w prawicowej koalicji. Sojusznicy FI, Liga i Bracia Włosi (FdI) kategorycznie wykluczyli bowiem wsparcie nowego gabinetu Draghiego, jeśli w jego skład wejdą politycy Ruchu Pięciu Gwiazd. Liga i Ruch współtworzyły rząd w latach 2018-2019, jednak od czasu jego upadku obie partie znajdują się w konflikcie.

Matteo Renzi, lider ugrupowania Italia Viva, który wycofując z rządu swoich ministrów stał się sprawcą ostatniego kryzysu rządowego, zaoferował Mario Draghiemu bezwarunkowe wsparcie, dodając, że nowy gabinet mógłby powstać już w przyszłym tygodniu.