Włochy otwierają narodowe centrum walki z dezinformacją

wolnosc-mediow-prasa-dezinformacja-fake-news-pandemia-koronawirus-kryzys-dziennikarstwo-reporterzy-bez-granic

Tak samo jak inne państwa Unii Europejskiej, Włochy zanotowały wzrost popularności nieprawdziwych treści dotyczących m.in. sieci 5G lub szczepień przeciwko COVID-19. [Canva]

W poniedziałek (20 września) na rzymskim Uniwersytecie LUISS otworzono narodowe centrum do walki z dezinformacją – Włoskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych. Jest to element sieci europejskich centrów, których celem jest zwalczanie fake-newsów.

 

 

Sieć jest częścią Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych, finansowanego przez Unię projektu, którego celem jest promocja naukowej wiedzy na temat internetowej dezinformacji, zalet fact-checkingu i wspierania programów świadomości medialnej.

Włoskie obserwatorium będzie zrzeszać osoby odpowiedzialne za sprawdzanie prawdziwości danych, pracowników medialnych oraz naukowców do wspólnej walki z dezinformacją.

Infodemia: Jak media powinny walczyć z dezinformacją?

Infodemia, czyli pandemia informacji, stała się ona szczególnie szkodliwa podczas trwającej pandemii koronawirusa.

Truciciele demokracji

„Fala dezinformacji jakiej ostatnio jesteśmy świadkami, narusza prawo dostępu do rzetelnych i godnych zaufania informacji oraz zatruwa demokratyczne procesy wyborcze” – stwierdził podczas otwarcia Obserwatorium włoski Minister Spraw Zewnętrznych Luigi Di Maio.

„Koniecznością jest, aby walka ze szkodliwymi i nieprawdziwymi informacjami nie zakłócała pluralizmu debaty publicznej” – dodał.

Narodowe centra mają za zadanie monitorować i zgłaszać działania dezinformacyjne. Pomagać im w tym będą specjalnie stworzone programy komputerowe, media a także władze publiczne. Każde centrum będzie odpowiedzialne za organizowanie zajęć medioznawczych na szczeblu narodowym i międzynarodowym.

„Nasza strategia ma dwa główne filary – współpracę z platformami cyfrowymi w celu uniemożliwienia monetyzacji szkodliwych treści oraz utworzenie szerokiej europejskiej społeczności ekspertów do walki z fake newsami” – powiedział Giuseppe Abbamonte dyrektora w Komisji Europejskiej ds. polityki medialnej Unii Europejskiej.

„Chodzimy do lekarzy, którym ufamy. Tak samo powinno być z informacjami. Powinny być one traktowane poważnie” – oznajmił Gianni Riotta, rektor Wydziału Dziennikarskiego na Uniwersytecie LUISS.

Włoskie obserwatorium zostało utworzone przez konsorcjum, w którego skład wchodzą  uniwersytety LUISS, Tor Vergata, narodowy dostawca usług telekomunikacyjnych TIM oraz największe media, w tym publiczny nadawca RAI, grupa wydawnicza GEDI i dziennik „Corriere della Sera”.

„Ten projekt daje możliwość podjęcia zarówno indywidualnych, jak i grupowych kroków. Naszą dziennikarską rolą jest nierozpowszechnianie fake newsów, a także umiejętność ich rozpoznawania i flagowania jako nieprawdziwych informacji” – powiedziała Stefania Aloia, wicedyrektorka dużego włoskiego dziennika „la Repubblica”.

Dezinformacja: "W czasie pandemii łatwiej wykorzystać społeczną niepewność w niecnych celach"

Jakie formy przybiera dezinformacja w trakcie pandemii COVID-19?

Europa na wojnie z fałszywymi informacjami

Zgodnie z badaniami, fake-newsy stały się ogólnoświatową plagą. 74 proc. użytkowników internetu stwierdziło, że obawia się rozprzestrzeniania się nieprawdziwych wiadomości dotyczących pandemii COVID-19, a 83 proc. badanych uważa, że dezinformacja ma zły wpływ na ogólną politykę ich krajów.

W drugim kwartale 2020 r. Facebook usunął 7 mln postów, których treść uznano za nieprawdziwą. W trzecim kwartale tego samego roku wykryto prawie 2 mld prób szerzenia dezinformacji i fałszywych danych.

W maju Komisja Europejska ogłosiła wybór ośmiu narodowych centrów, które miały utworzyć Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych. Wszystkie z nich są już niemal w całości gotowości do działania.

Narodowe centra będą pełnić kluczową rolę w monitorowaniu i wprowadzaniu w życie europejskiego kodeksu działań przeciwko dezinformacji, tj. zbioru dobrowolnych zasad i praktyk, do których przestrzegania zobowiązały się wszystkie znaczące platformy internetowe.

Każde centrum odpowiedzialne będzie za co najmniej jedno państwo europejskie, dzięki czemu działania obserwatoriów obejmą Czechy, Danię, Finlandię, Francję, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Polskę, Słowację, Hiszpanię, Szwecję. Norwegia, państwo członkowskie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, również zostanie ujęte w działaniach nordyckiego obserwatorium.

Celem projektu jest objęcie działalnością centrów całej Unii Europejskiej i EOG.