Włochy: Conte znów na czele rządu?

Giuseppe Conte / Zdjęcie via twitter @Palazzo_Chigi

Ruch 5 Gwiazd (M5S) oraz Partia Demokratyczna (PD) osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia rządu z Giuseppe Conte w roli premiera. Dziś spotkanie prezydenta Republiki z kandydatem na szefa rządu. Matteo Salvini przechodzi do opozycji.

 

 

Z umiejętności Włochów w budowaniu koalicji mogliby wziąć przykład Hiszpanie oraz Belgowie, czekający odpowiednio 118 oraz 95 dni od wyborów parlamentarnych na stabilną większość w parlamentach. Włochy podążają ścieżką wyznaczoną przez Portugalię, a więc koalicji skrajnej i umiarkowanej lewicy, która od 2015 r. pod rządami Antonio Costy wyprowadza Portugalię na prostą drogę. W wyniku zażegnania kryzysu rządowego bez władzy pozostanie obecny wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, jednak w dłuższej perspektywie to Liga może skorzystać najwięcej. Dziś prawdopodobnie prezydent Sergio Mattarella, już po raz drugi w ciągu 16 miesięcy, powierzy sformułowanie rządu Giuseppe Conte.

Kto będzie rządził we Włoszech?

Włoski prezydent Sergio Mattarella szuka wyjścia z kryzysu politycznego po zerwaniu koalicji rządowej Ligi Mattea Salviniego i Ruchu Pięciu Gwiazd.  Przewodniczący Luigi Di Maio zapewnia o chęci utworzenia stabilnego gabinetu. Z politycznego czyśćca może powrócić centrolewicowa Partia Demokratyczna.
 

 

Dla rozkochanych w …

Małżeństwo z rozsądku

M5S oraz PD osiągnęły wczoraj porozumienie w sprawie utworzenia rządu. Na jego czele ma stanąć dotychczasowy premier Giuseppe Conte, który w czwartek na 9:30 został wezwany do Pałacu Kwirynalskiego przez prezydenta. Zawiązanie nowej koalicji wymusiły okoliczności. Rozbicie dotychczasowego aliansu Ligi i M5S przez Matteo Salviniego, a w konsekwencji chęć uniknięcia przez oba lewicowe ugrupowania przeprowadzenia nowego głosowania, w którym władzę niechybnie zdobyłaby wciąż zyskująca wyborców Liga (jeszcze przed kilkoma dniami prawie 40 proc. poparcia).

Matteo Salvini do ostatniej chwili nawoływał do pójścia do urn, a w ostateczności podjął się nawet bezskutecznego przekonana lidera Pięciu Gwiazd do powrotu do współpracy obu skrajnych ugrupowań z Luigim Di Maio, jako szefem rządu.

Włochy: Premier podał się do dymisji

W następstwie rozpadu koalicji rządowej premier Włoch Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się przedterminowe wybory, czy uda się zgromadzić w parlamencie większość dla nowego rządu.
 

Dziś (20 sierpnia) o godz. 15 miało odbyć się głosowanie …

Odwrócenie sojuszy

Ostatnie dwa tygodnie w polityce to Włochy w pigułce. Od wywołania kryzysu rządowego przez Salviniego, paradującego z nagim torsem po włoskich plażach przez przebudzenie premiera Conte, który w mocnych słowach bronił dorobku kierowanego przez siebie gabinetu wytykając liderowi Ligi efekciarstwo aż po rozejm, który jeszcze przed kilkoma tygodniami wydawał się niemożliwy do osiągnięcia.

M5S, jako formacja antysystemowa odrzucał sojusz z „tradycyjnymi” partiami, do grona których niewątpliwie należy PD. Dlatego Di Maio ryzykuje wiarygodność przed wyborcami. Znaczna część zwolenników Pięciu Gwiazd to byli wyborcy centrolewicy, którzy w 2018 r. głosowali na „antyestablishmentową” formację, by ukarać stary system. Dzięki koalicji oba ugrupowania zapewnią sobie wystarczającą większość, 330 miejsc na 630 w Izbie Deputowanych, jednak potencjalne spory między koalicjantami mogą paradoksalnie doprowadzić do wzmocnienia pozycji Ligi w sondażach.

Włochy: Czy nowa koalicja zablokuje przedterminowe wybory?

Były premier Włoch Matteo Renzi ostrzegł wczoraj przed dalszymi działaniami Matteo Salviniego, który wycofując się z rządu koalicyjnego pogrążył kraj w chaosie. Renzi wyszedł z propozycją utworzenia tymczasowego rządu, aby zapobiec przedterminowym wyborom, które postuluje Liga.
 

 

Tuż po propozycji ministra spraw …

Ambicje Conte

Najbliższe dni zostaną poświęcone na skompletowanie drużyny. Podobno premier Conte przejawia znacznie większe ambicję niż w przypadku pierwszej przygody z rządem. Ten ceniony profesor prawa przez kilkanaście miesięcy znajdował się trudnym położeniu, nie mając własnego zaplecza politycznego, wypełniał decyzję podejmowane przez koalicyjne ugrupowania. Nie był nawet najważniejszą postacią w rządzie. Dzięki niezwykle sprawnemu poruszaniu się we współczesnych mediach to Salvini stał się najbardziej popularnym politykiem, windując przy okazji Ligę na pierwsze miejsce w sondażach.

Tymczasem na nowy rząd czekają wyzwania, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W najbliższych dniach będą toczyły się rozmowy na temat umowy koalicyjnej oraz obsady poszczególnych stanowisk. PD zgodziła się na pozostanie Di Maio w rządzie. W zamian chciałaby mianować drugiego z wicepremierów. Spekuluje się, że mógłby nim być Andrea Orlando, sprawujący funkcję ministra sprawiedliwości w gabinecie Matteo Renziego.

Włochy: Salvini chce przedterminowych wyborów

Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Ligi się sypie. Wicepremier (i jednocześnie lider Ligi) Matteo Salvini wezwał na wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Koalicja jego partii z Ruchem Pięciu Gwiazd rozpada. M5S chce …

Trudne rozmowy z UE

Ponadto centrolewica liczy na resort gospodarki. Wydaje się, że na tym polu może dochodzić do największych spięć. M5S jest autorem polityki redystrybucji środków wśród najuboższych Włochów (podstawowy dochód dla najuboższych), jednak państwa o długu przekraczającym 2 bln euro nie stać na więcej podobnych wydatków. Ponadto poprzednia koalicja rozpadłą się m. in. z powodu sporów wokół budowy kolei szybkiej prędkości między Turynem a Lyonem. Tymczasem PD jest zwolennikiem wzmacniania gospodarki poprzez inwestycje infrastrukturalne. Rząd Conte w pierwszej kolejności będzie musiał nominować włoskiego komisarza do drużyny Ursuli von der Leyen.

Następnie, do października należy przedstawić UE projekt budżetu na przyszły rok. To nie małe wyzwanie, biorąc pod uwagę zadłużenie państwa. Wczoraj światowe rynki  finansowe zareagowały pozytywnie na informację o porozumieniu obu ugrupowań lewicowych.

Włochy: Kolejny kryzys w rządzie? Tym razem chodzi o pociągi

W Rzymie znów głośno o kryzysie w koalicji rządowej, którą tworzą Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i Liga. Tym razem poważny spór wybuchł o budowę kolei dużych prędkości, jaka ma połączyć włoski Turyn i francuski Lyon. M5S jest zdecydowanie przeciwna kosztownej …