Włochy: Na kłopoty Conte? Były premier ma „odbudować” Ruch Pięciu Gwiazd

Giuseppe Conte, Włochy, były premier

Włosi spodziewają się, że były premier Giuseppe Conte (na zdj.) lada dzień zostanie ogłoszony nowym liderem Ruchu Pięciu Gwiazd. / Zdjęcie: Unia Europejska

Były premier Giuseppe Conte, który jeszcze do niedawna walczył o plan odbudowy gospodarczej Włoch po pandemii koronawirusa, teraz otrzymał zadanie wyprowadzenia z kryzysu partii, której zawdzięcza polityczną karierę. Czy jak spekulują media, Conte zastąpi Vito Crimiego na stanowisku lidera Ruchu Pięciu Gwiazd?

 

Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) dzięki wyborczemu zwycięstwu w 2018 r. jest teraz najliczniejszym ugrupowaniem w Izbie Deputowanych i Senacie. Z ówczesnego poparcia nie zostało jednak tak wiele, jak mogliby sobie życzyć politycy Ruchu. W marcu 2018 r., gdy Włosi po raz ostatni wybierali swoich przedstawicieli do parlamentu, M5S uzyskał poparcie prawie 33 proc. wyborców. Dziś „pięciogwiazdkowcy” mogliby liczyć na ok. 15 proc.

Czynnikiem, który osłabia pozycję Ruchu, są w dużym stopniu wewnątrzpartyjne podziały. Jak wskazuje agencja Reutera, nasiliły się one po decyzji kierownictwa partii o poparciu rządu jedności narodowej, którego stworzenie prezydent Sergio Mattarella powierzył byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiemu.

W nowym rządzie M5S dostał cztery ministerstwa: spraw zagranicznych (Luigi Di Maio), rolnictwa i leśnictwa (Stefano Patuanelli), ds. kontaktów z parlamentem (Federico D’Incà) i ds. młodzieży (Fabiana Dadone). Wielu wyborcom nie spodobało się jednak odejście Ruchu od jego pierwotnego, antysystemowego wizerunku, który przyciągał elektorat zmęczony dotychczasowym układem na scenie politycznej.

Włochy domagają się od ONZ dochodzenia ws. śmierci ambasadora w Demokratycznej Republice Konga

We wtorek wieczorem minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio i premier Mario Draghi uczestniczyli w przywitaniu na lotnisku trumien z ciałami Luki Attanasio i ochraniającego go karabiniera.

Nowe zadanie Giuseppe Contego

Conte zapowiadał wcześniej, że po ustąpieniu ze stanowiska premiera powróci na Uniwersytet Florencki, gdzie jest profesorem prawa i gdzie pracował przed objęciem rządu w 2018 r. Plan potwierdził rektorat uczelni. Teraz jednak wygląda na to, że były szef rządu zagości w polityce na dłużej.

„Giuseppe Conte przyjął wyzwanie (…) stworzenia projektu odnowy Ruchu Pięciu Gwiazd”, ogłosiła partia po spotkaniu Contego z założycielem ugrupowania, byłym komikiem Beppem Grillo. Wskazano, że premier z okresu 2018-2021 przeprowadzi „gruntowną restrukturyzację” Ruchu.

Jako główne obszary polityki, na których planuje skupić się Conte, wymieniono ekologię oraz walkę z nierównościami i korupcją. Dodano, że będzie on czynnie współpracować ze stowarzyszeniami i ruchami niezaangażowanymi bezpośrednio w politykę.

Włochy: Kolejna redukcja dostaw szczepionki AstraZeneca. Regiony wzywają premiera do działania

Oburzenia redukcjami nie kryją przedstawiciele lokalnych władz. 

Koniec bezstronnego mediatora?

Conte, dotychczas związany z Ruchem Pięciu Gwiazd, ale niebędącym formalnie członkiem partii, jest jednym z najbardziej cenionych postaci na włoskiej scenie politycznej. Według sondażu Ipsos w styczniu br. ówczesny szef rządu cieszył się poparciem ok. 56 proc. społeczeństwa.

Reuters zwraca uwagę, że wraz z oficjalnym objęciem funkcji w M5S Conte utraci swoją ugruntowaną już pozycję „bezpartyjnego mediatora” między politykami Ruchu a współtworzącą z nimi rząd w latach 2019-2021 Partią Demokratyczną. Zdaniem agencji wypracuje on jednak stabilny sojusz z Demokratami, który ułatwi centrolewicy stworzenie przeciwwagi dla prawicowej koalicji z Ligą i jej liderem Matteo Salvinim na czele.

Włoskie media spodziewają się, że w najbliższym czasie Giuseppe Conte zostanie ogłoszony przewodniczącym Ruchu Pięciu Gwiazd i zastąpi w tej roli Vito Crimiego. Nie wykluczają też scenariusza, w którym partia decyduje się powołać komitet kierujący ugrupowaniem i to właśnie na czele tego komitetu stanie Conte.