Włochy: 30. rocznica zamachu na walczącego z mafią sędziego Falcone

Sędzie Giovanni Falcone, źródło: Flickr/annalisa ceolin (CC BY-NC-SA 2.0)

Sędzie Giovanni Falcone, źródło: Flickr/annalisa ceolin (CC BY-NC-SA 2.0)

Znany z bezkompromisowej walki z sycylijską mafią sędzia śledczy Giovanni Falcone w 1992 r. zginął w zamachu bombowym przeprowadzonym przez Cosa Nostrę.

 

 

„Mafia jak każde zjawisko ludzkie ma swój początek i będzie miała swój koniec” – tę wypowiedź sędziego Giovanniego Falcone przypomniała dziś (23 maja) włoska telewizja publiczna RAI.

Sycylijski sędzia śledczy zginął dokładnie 30 lat temu, gdy 23 maja 1992 r. jechał wraz z żoną i trzema policjantami z osobistej obstawy z lotniska w Palermo do centrum miasta.

Przy drodze, w pobliżu miejscowości Capaci eksplodował wówczas ładunek wybuchowy zabijając na miejscu wszystkich funkcjonariuszy. 53-letni sędzia Falcone oraz jego żona zmarli kilka godzin później w szpitalu.

Włochy: Zmasowany atak prorosyjskich hakerów na państwowe instytucje

Zaatakowała grupa Killnet, a więc a sama, która atakowała wcześniej m.in. Czechy, Rumunię i Mołdawię.

Sędzia, który nie bał się mafii

Kilka lat wcześniej ambitny sędzia śledczy stanął na czele specjalnej grupy dochodzeniowej, które doprowadziła w 1986 r. do największego w historii państwa włoskiego procesu wymierzonego w zorganizowaną przestępczość, który prasa nazwała „Maksiprocesem”.

Na ławie oskarżonych w podziemnej sali więzienia Ucciardone w Palermo zasiadło wówczas aż 460 mafiosów. Od tamtego czasu sędzia Falcone stał się dla sycylijskiej Cosa Nostry wrogiem numer 1.

Podłożony na trasie jego przejazdu ładunek był bardzo silny. W miejscu wybuchu eksplozja wyrwała w poboczu i nawierzchni autostrady wielki krater. Zarejestrowały ją nawet sejsmografy.

W wyniku późniejszego śledztwa schwytano bezpośrednich sprawców zabójstwa oraz zleceniodawców, ale zaocznie sądzono za to także wierchuszkę Cosa Nostry, w tym ukrywającego się głównego bossa – Toto Riinę. Wszyscy oskarżeni dostali wyroki dożywocia.

Ale nie wszystkie okoliczności tamtego zamachu do dziś zostały wyjaśnione, a emocje budzą m.in. wątki polityczne. Niektórzy politycy mieli bowiem wówczas być zaangażowani w tajne rozmowy z mafią, a spektakularne zabójstwo sędziego Falcone miało być „chwytem negocjacyjnym” mafii.

Włochy dalej uniezależniają się od dostaw rosyjskiego gazu. Po umowie z Algierią, teraz umowy z Angolą i Kongo

Władze w Rzymie kontynuują prace nad uniezależnieniem się od dostaw gazu z Rosji. Nowych kierunków dostaw szukają głównie w Afryce.

Prezydent Włoch przemówi w Palermo

Główne dzisiejsze uroczystości rocznicowe odbędą się w Palermo. Dokładnie o 17:58, czyli w godzinę wybuchu podłożonej przez mafię bomby, głos zabierze prezydent Włoch Sergio Mattarella, który dobrze wie czym były mafijne porachunki. Gangsterzy w 1980 r. zamordowali bowiem jego starszego brata – Piersantiego.

Już dziś rano zaś prezydent Mattarella w swoim oświadczeniu napisał, że „sędzia Falcone walczył z mafią z ogromną odwagą i pokazał, że z mafią można wygrać”. Z kolei premier Mario Draghi stwierdził, że „w walce o Italię bez mafii należy kultywować pamięć o Giovannim Falcone, szczególnie wśród młodych”.

Dlatego oprócz specjalnych programów w radiu i telewizji, zorganizowano dziś we Włoszech rocznicowe lekcje, na których przypomniano historię walki z mafią oraz postaci najważniejszych bohaterów tych zmagań, oprócz sędziego Falcone także zamordowanego niecałe dwa miesiące później w innym zamachu bombowym w Palermo współpracownika Falcone – sędziego Paolo Borsellino.