Wiosna też przedstawiła swoich kandydatów do PE

Kampania wyborcza do PE Wiosny Robarta Biedronia, źródło twitter wiosnabiedronia

Kampania wyborcza do PE Wiosny Robarta Biedronia, źródło twitter wiosnabiedronia

Podczas konwencji wyborczej przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego lider Wiosny Robert Biedroń zapewnił w Warszawie, że jego partię stać na europejską wizję. Przedstawiając kandydatów na europosłów zapowiedział także starania o to, by nie zmarnować szansy wyborczej i tę wizję urzeczywistnić.

 

Biedroń zapowiedział też, że „już za kilka dni” jego ugrupowanie przedstawi swój europejski program.

“Wiosna” na polskiej scenie politycznej

Swoją kampanię wyborczą zaczęła w tym tygodniu Wiosna – nowa partia na polskiej scenie politycznej. W jej programie znalazły się m.in. emerytura obywatelska, zmiany w programie 500 plus, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r., a także rozdział kościoła od państwa …

Inna polityka jest możliwa

“W wyborach do Parlamentu Europejskiego możemy i musimy pokazać, że inna polityka jest możliwa, że nasza odwaga w głosowaniu może przerwać ten śmiertelny uścisk, w którym od lat tkwi polska polityka, a cenę za ten żenujący spektakl płacimy my wszyscy” – oświadczył na sobotnim (23 marca) spotkaniu.

“Chcę dziś powiedzieć wszystkim Polkom i Polakom: my nigdy nie byliśmy na kolanach, jesteśmy dumnym narodem w centrum Europy, nie zgadzamy się na politykę kompleksów i wstydu” – oświadczył Robert Biedroń podkreślając, że politycy PiS chcą wygrać tylko po to, żeby utrzymać władzę, a Wiosna – żeby zmienić Polskę na lepszą.

“Piątka na rzecz osób LGBT”

Biedroń zaproponował też realizację “piątki na rzecz osób LGBT” na wzór tzw. piątki PiS.

“Nowa piątka PiS” przed wyborami do PE

500+ od pierwszego dziecka, pracownicy do 26. roku życia bez podatku PIT, „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, to „nowa piątka PiS”, którą na konwencji programowej partii przedstawił jej prezes Jarosław Kaczyński.

“Czas zagwarantować równość wszystkim, bez względu na płeć czy orientację seksualną. Dlatego Wiosna już dzisiaj proponuje `piątkę na rzecz osób LGBT`, a symbolem tej propozycji będzie ustawa o równości małżeńskiej” – zapowiedział lider partii zapewniając, że projekt odpowiedniej ustawy zostanie złożony w Sejmie nowej kadencji.

Rozdział Kościoła od państwa

Biedroń zapewnił ponadto, że jego partia doprowadzi wreszcie do rzeczywistego rozdziału Kościoła od państwa. “Dopóki trwa sojusz `tronu i ołtarza`, dopóki nie wyprowadzimy Kościoła z polityki, nie zagwarantujemy europejskich praw i wolności Polkom i Polakom “- argumentował Biedroń. “Dlatego my, Wiosna, w końcu i nareszcie rozdzielimy państwo od Kościoła” – zapowiedział. Podkreślił przy tym, że “bogaty Kościół, który najbardziej finansowo skorzystał z obecności w Unii Europejskiej nie może być już dzisiaj jednocześnie największym hamulcowym naszej integracji z Europą”.

Kościół chce głosu w dyskusji o przyszłości Europy

W świetle 60. rocznicy podpisania Traktatów rzymskich i dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, do rozmów włącza się także Kościół. Część europejskich odłamów chrześcijaństwa chce większego zaangażowania w integrację europejską.

 

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) chce aktywniej się angażować w proces integracji …

Inwestycje nie w stadiony, a w człowieka

Lider Wiosny podkreślił, że celem jego ugrupowania jest zagwarantowanie wynagrodzenia „na godnym, europejskim poziomie, ale nie na emigracji, tylko tu, w Polsce”. “Zainwestowaliśmy w stadiony, najwyższa pora zainwestować w człowieka” – przekonywał. Do głównych postulatów przedwyborczych zaliczył też „czyste powietrze w całej UE”, „godne emerytury” i europejską edukację. Zapewnił ponadto, że jego ugrupowania chce ratyfikowania Karty Praw Podstawowych bez protokołu brytyjskiego ograniczającego jej stosowanie wobec obywateli Polski i Wielkiej Brytanii, przyjęcia Europejskiej Karty Praw Kobiet żeby – jak uzasadniał – „w Polsce wszyscy cieszyli się europejskimi standardami praw obywatelskich”. Wśród postulatów Wiosny Biedroń wymienił ponadto zapewnienie sprawnej opieki zdrowotnej w całej Wspólnocie.

Prawa podstawowe w UE: lepiej, ale nie najlepiej

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) w czerwcu br. opublikowała doroczny raport ze swojej działalności (dostępny TUTAJ). Przedstawia w nim swoją analizę poziomu przestrzegania praw podstawowych w UE (Karta Praw Podstawowych TUTAJ). Wynika z niej, że mimo wprowadzania kolejnych środków …

Liderzy list Wiosny w wyborach do PE

Robert Biedroń ma otwierać listę swojej partii w Warszawie (mimo że podtrzymuje swój plan nieprzyjęcia mandatu europosła), a drugie miejsce zajmie posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Wśród liderów list Wiosny do unijnego zgromadzenia są: legendarny działacz Solidarności w okresie PRL Zbigniew Bujak (jedynka w okręgu lubelskim), prawnik Krzysztof Śmiszek (dolnośląskie i opolskie), była zastępczyni RPO Sylwia Spurek (wielkopolskie), była wicemarszałek Sejmu i wieloletnia szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka (okręg kujawsko-pomorskie), socjolog Maciej Gdula (małopolskie i świętokrzyskie) oraz była stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz (mazowieckie).

Już wcześniej Biedroń poinformował, że szefem sztabu wyborczego ugrupowania będzie wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz, pełnomocniczką wyborczą wiceprezeska partii Gabriela Morawska-Stanecka, a pełnomocniczką finansową – skarbniczka Wiosny Monika Gotlibowska.

Według dotychczasowych sondaży w majowych wyborach do PE Wiosna może liczyć na trzeci – po PiS i Koalicji Europejskiej – wynik.

Sondaż: Niewielkie różnice między Koalicją Europejską i PiS

Z ostatnich sondaży wynika, że swoje poparcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Polacy dzielą między Koalicję Europejska oraz Prawo i Sprawiedliwość, które jedynie zamieniają się między sobą pierwszymi miejscami. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna, a próg wyborczy przekracza jeszcze tylko Kukiz`15.

“Jedynki” Wiosny

Liderzy list Wiosny w poszczególnych okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego: okręg nr 1 województwo pomorskie – Beata Maciejewska; okręg nr 2 województwo kujawsko-pomorskie – Wanda Nowicka; okręg nr 3 województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie – Monika Falej; okręg nr 4 Warszawa – Robert Biedroń; okręg nr 5 województwo mazowieckie – Paulina Piechna-Więckiewicz; okręg nr 6 województwo łódzkie – Anita Sowińska; okręg nr 7 województwo wielkopolskie – Sylwia Spurek; okręg nr 8 województwo lubelskie – Zbigniew Bujak; okręg nr 9 województwo podkarpackie – Anna Skiba; okręg nr 10 województwa małopolskie i świętokrzyskie – Maciej Gdula; okręg nr 11 województwo śląskie – Łukasz Kohut; okręg nr 12 województwa dolnośląskie i opolskie – Krzysztof Śmiszek oraz okręg nr 13 województwa lubuskie i zachodniopomorskie – Anita Kucharska-Dziedzic.

Biedroń: To jest piękna lista

Lider Wiosny oświadczył, że jest „bardzo dumny” z kandydatów swojej partii w poszczególnych regionach. “To jest naprawdę piękna lista. To jest lista młodości, nowości, połączonej z doświadczeniem, kompetencjami i także z piękną przeszłością, jak w przypadku Zbigniewa Bujaka czy wspierającej nas Barbary Labudy” – ocenił.

Biedroń podtrzymał także swoją deklarację zrzeczenia się mandatu europosła, jeśli go zdobędzie. “Jestem liderem nowego ruchu, nowego projektu politycznego. Gdybym nie wystartował do europarlamentu, jeżeli nie poprowadziłbym tej drużyny, to siłą rzeczy osłabiałbym szansę tego projektu” – wyjaśnił. Tłumaczył też, że uprzedzając o nieprzyjęciu mandatu w PE jest szczery wobec swoich wyborców i jasno rysuje swoje polityczne plany.

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …