Wielka Brytania: Rekonstrukcja rządu i zmiana m.in. na stanowisku ministra spraw zagranicznych

Odwołany brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab, źródło: Flickr/Number 10, fot. Pippa Fowles

Odwołany brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab, źródło: Flickr/Number 10, fot. Pippa Fowles

Brytyjski premier Boris Johnson przeorganizował swój gabinet. Zmieniła się obsada aż siedmiu z siedemnastu głównych stanowisk. Rekonstrukcja objęła m.in. resorty dyplomacji, sprawiedliwości, edukacji czy kultury.

 

O tym, że konserwatyści zrobią zmiany w swoim rządzie mówiło się w Wielkiej Brytanii od kilku tygodni. Spadały zwłaszcza akcje szefa dyplomacji Dominica Raaba, któremu zarzucano szereg błędów związanych z zarządzaniem kryzysem afgańskim.

Raab bowiem na wieść o wkroczeniu talibów do Kabulu nie przerwał urlopu, a jednocześnie nie wykonał polecenia, jakie miał otrzymać od premiera Borisa Johnsona i nie nawiązał awaryjnej linii komunikacyjnej z szefem dyplomacji afgańskiej, co miało utrudnić brytyjską operację ewakuacyjną z Kabulu.

Dotychczasowy minister spraw zagranicznych to jednak jeden z najbardziej zaufanych i lojalnych ludzi premiera, więc w Wielkiej Brytanii nie było zdziwienia, że Johnson jednak Raaba w rządzie pozostawił, stawiając go na czele resortu sprawiedliwości, który opuścił Robert Buckland.

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Do dziś w brytyjskiej armii służą nepalscy Gurkhowie

Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie.

Degradacja Raaba

Choć Raab jest z wykształcenia prawnikiem, to jednak jego przejście od dyplomacji do sprawiedliwości jest powszechnie uważane za degradację, bo to szef Foreign Office jest obok premiera jedną z najważniejszych osób w rządzie.

Na pociechę Raab dostał dodatkowo status „zastępcy premiera”, ale to właściwie tylko tytuł honorowy, ponieważ już wcześniej minister był też pierwszym sekretarzem rządu, co czyniło z niego zastępcę Johnsona w razie jego nieobecności. Tak stało się np., gdy w kwietniu ubiegłego roku Johnson trafił do szpitala z powodu COVID-19.

Następczynią Raaba w ministerstwie spraw zagranicznych została dotychczasowo minister handlu zagranicznego Liz Truss. Jej notowania w Partii Konserwatywnej bardzo wzrosły nie tylko dlatego, że udało jej się doprowadzić do podpisania pobrexitowej umowy handlowej z Unią Europejską, ale także za sprawą już kilkudziesięciu kolejnych takich umów z różnymi krajami na świecie.

Truss stanie na czele brytyjskiej dyplomacji jako dopiero druga w historii kobieta. Pierwszą była Margaret Beckett z Partii Pracy, która od maja 2006 r. do czerwca 2007 r. pełniła funkcję minister spraw zagranicznych w lewicowym rządzie Tony’ego Blaira.

W resorcie handlu zagranicznego zastąpi ją natomiast Anne-Marie Trevelyan, która do tej pory odpowiadała za niższy rangą resort przedsiębiorczości, energii i ekologicznego wzrostu. Jej stanowisko objęła natomiast Julia Lopez, dotąd odpowiadająca w kancelarii premiera za kontakty z parlamentem.

G7 i G20 w postaci Wielkiej Brytanii i Włoch łączą siły ws. Afganistanu i klimatu

Wielka Brytania sprawuje bowiem w tym roku przewodnictwo w G7, a Włochy w G20.

Odchodzi krytykowany minister edukacji

Zaskoczeniem nie było też odwołanie z funkcji ministra edukacji Gavina Williamsona, który już od miesięcy był na czele najbardziej przez ankietowanych krytycznie ocenianego członka rządu. To skutek chaosu jaki panował w jego resorcie w związku z organizacją kończących ubiegły rok szkolny egzaminów, które w końcu odwołano.

Willliamson w resorcie edukacji zastąpi dotychczasowy wiceminister zdrowia (i rządowy pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19) Nadhim Zahawi, zaś nowym ministrem budownictwa i społeczności lokalnych został dotychczasowy minister bez teki i jeden z najbardziej wpływowych członków ekipy Johnsona – Michael Gove.

Miejsce Gove’a w kancelarii premiera zajmie natomiast pełniący dotąd funkcję ministra kultury, mediów i sportu Oliver Dowden. Jego miejsce w rządzie zajmie Nadine Dorries, która wcześniej była wiceminister zdrowia ds. zdrowia psychicznego.

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

Priti Patel zostaje w MSW

Wbrew przewidywaniom swoje stanowisko zachowała natomiast szefowa MSW Priti Patel, której resort miał w ostatnim czasie kilka wpadek, a sama minister była mocno krytykowana za to, że nazywała klękanie angielskich piłkarzy przed meczami reprezentacji na EURO 2020 (co było aktem solidarności z ofiarami rasizmu) „pustym politycznych gestem”.

Potem bowiem co prawda wyrażała oburzenie faktem, że angielscy zawodnicy byli za to wygwizdywani przez kibiców m.in. z Węgier (czy ostatnio z Polski), ale nawet piłkarz reprezentacji Anglii Tyrone Mings ocenił wówczas zachowanie Patel jako „hipokryzję”.

„Nie można dolewać oliwy do ognia, nazywając nasz antyrasistowski przekaz >>politycznym gestem<<, a potem udawać zniesmaczonej, gdy zdarza się to, przeciwko czemu walczy” – napisał niedawno na Twitterze Mings.

Zgodnie z oczekiwaniam swoje stanowiska w rządzie zachowali z kolei dobrze oceniani ministrowie – odpowiedzialny za ochronę zdrowia Sajid Javid, za obronę narodową Ben Wallace, za finanse Rishi Sunak, transport Grant Shapps, handel i przemysł Kwasi Kwarteng, pracę Therese Coffey czy rolnictwo George Eustice.