Wielka Brytania: Partia Farage’a zdecydowanie prowadzi w sondażach

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Ostatnie sondaże dają Partii Brexit więcej głosów niż konserwatystom i laburzystom łącznie. Formacja Nigela Farage’a zdecydowanym faworytem wyborów europejskich w Wielkiej Brytanii.

 

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „The Observer”, na 10 dni przed głosowaniem w wyborach do PE w Wielkiej Brytanii obie główne partie otrzymałyby łącznie mniej głosów niż prowadzące ugrupowanie Nigela Farage’a.

Szczyt UE w Sybinie: Deklaracja na temat przyszłości UE przyjęta

Przywódcy państw członkowskich UE oraz szefowie unijnych instytucji spotkali się w rumuńskim Sybinie z okazji Dnia Europy na nieformalnym szczycie. Przyjęto z tej okazji specjalną deklarację. Liczący 10 punktów dokument nazwano „zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń”.
 

W zaproponowanej przez przewodniczącego Rady Europejskiej …

Kara za brexit?

Według sondażu Partia Brexit cieszy się poparciem 34 proc. respondentów (wzrost o 6 proc. względem 23 kwietnia), Partia Pracy może liczyć na 21 proc. (spadek o 7 proc.). Na trzecim miejscu plasują się Liberalni Demokraci z 12 proc. (wzrost o 5 proc. Dopiero czwarta jest rządząca Partia Konserwatywna z 11 proc. (spadek o 3 proc.)

Brytyjskie media zgodnie przyznają, że wyniki dwóch głównych partii są  „karą za zarządzanie” brexitem. O ile jeszcze tydzień temu laburzyści remisowali z Partią Brexit (po 28 proc.), o tyle w ostatnim tygodniu kolejni rozczarowani wyborcy deklarują wsparcie dla ugrupowania zdecydowanie opowiadającego się za opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo UE. Jedyną formacją z czołówki broniącą obecności Wielkiej Brytanii we Wspólnocie są Liberalni Demokraci.

Wielka Brytania ogłasza datę wyborów do Parlamentu Europejskiego

Paraliż brexitu zmusza Wielką Brytanię do udziału w wyborach europejskich. Głosowanie w Zjednoczonym Królestwie odbędzie się 23 maja. „Jest zbyt mało czasu, by parlament zdążył wcześniej zatwierdzić porozumienie o wystąpieniu z Unii Europejskiej”, ogłosił wczoraj lord kanclerz David Lidington.
 

Niedawno wznowione …

Polityczny paraliż

Brexit jest jedynym liczącym się tematem kampanii w wyborach do PE. Stąd po trzech latach niemożności skonsumowania wyników referendum z czerwca 2016 r. nie dziwi fakt, że wyborcy przy każdej nadarzającej okazji wyrażają swoje niezadowolenie z braku kompromisu odnośnie rozwodu z Brukselą. Premier Theresa May wciąż liczy na osiągnięcie porozumienia, by przegłosować wynegocjowaną przez siebie umowę jeszcze przed 23 maja tak, aby brytyjscy europarlamentarzyści nie objęli mandatów w PE.

Gdy Nigel Farage prowadzi najaktywniejszą kampanię wyborczą i gromadzi pokaźne środki od darczyńców, w Partii Konserwatywnej wzmaga się presja na premier May o wyznaczenie daty ustąpienia ze stanowiska. Główne postaci formacji żyją już wyłącznie wewnętrznymi rozgrywkami.

Wielka Brytania: Laburzyści kłócą się o drugie referendum brexitowe

Szefowie Partii Pracy mają zdecydować, czy w partyjnym manifeście przed wyborami do europarlamentu będą bezwzględnie domagać się drugiego referendum.
 

Sprawę drugiego referendum na ostrzu noża chce we wtorek postawić Tom Watson, wiceprzewodniczący laburzystów. Jego zdaniem w manifeście wyborczym partii przed wyborami …

Socjalna Partia Pracy

Inną strategię przyjął Jeremy Corbyn. Partia Pracy próbuje wyjść z brexitowego uścisku, skupiając się na agendzie społecznej. Corbyn obiecał w minionym tygodniu zwolennikom i przeciwnikom wyjścia z UE, że jedynie laburzyści są w stanie zjednoczyć kraj po wielu miesiącach niepewności. Corbyn nie sugeruje przy tym, że mogłoby dojść do organizacji drugiego referendum czy zapobieżeniu wyjścia z UE.

Niektóre pomysły Corbyna rezonują – choć dotyczą polityki wewnętrznej – jak ten o podniesieniu płacy minimalnej dla osób między 16 a 25 rokiem życia z obecnych 4 funtów, podczas gdy osoby powyżej 25 roku życia otrzymują za godzinę ponad 8 funtów. Propozycja przychylnie przyjęta przez potencjalnych wyborców została skrytykowana przez organizacje zrzeszające pracodawców.

Wielka Brytania: Partia Brexit prowadzi w sondażach

Nowe ugrupowanie na brytyjskiej scenie politycznej, którego jednym z założycieli jest europoseł Nigel Farage, uzyskało największe poparcie w najświeższym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Swój wynik ugrupowanie podwoiło w ciągu zaledwie tygodnia.
 

Sondaż YouGov przeprowadzono 15-16 kwietnia …

Negocjacje?

Rząd i Partia Pracy przeciągają negocjacje, mające na celu znalezienie wyjścia z patowej sytuacji. Doły partyjne obu formacji niecierpliwią się brakiem postępu, a Jeremy Corbyn przyznaje, że „trudno prowadzić rozmowy z rozpadającym się rządem, którego członkowie są bardziej skupieni na wyścigu o przywództwo, zamiast nad pracą nad znalezieniem rozwiązania”.

W tych okolicznościach przekaz Farage’a jest bardzo skuteczny: „brytyjskie elity zdradziły wyniki referendum”, „nie są w stanie zrealizować tego czego oczekują obywatele Królestwa”, twierdzi. Głosowanie w Wielkiej Brytanii już 23 maja.

Opóźnienie brexitu oznacza chwilową stabilizację UE – WYWIAD

„Każde rozwiązanie zakładające opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest korzystne ze względu na tymczasowe zachowanie stabilizacji we wspólnocie europejskiej, choć rodzi również komplikacje” – mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr Przemysław Biskup, główny analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. …