Wielka Brytania: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo

Ujgurzy, Chiny, Turcja, szczepionka, sinovac, Jinping, ludobójstwo, BBC, Erdogan, Pekin, Ankara, Wielka Brytania

Resort dyplomacji Chin konsekwentnie zaprzecza oskarżeniom o łamanie praw człowieka wobec mniejszości ujgurskiej w Sinciangu. Na zdj. protest w Hongkongu w obronie praw społeczności Ujgurów. / via wikipedia [Studio Incendo]

Brytyjscy parlamentarzyści z Izby Gmin uznali, że Chiny popełniają ludobójstwo wobec Ujgurów. Rezolucja nie zobowiązuje rządu Borisa Johnsona do podjęcia szczególnych kroków, ale może skomplikować relacje Londynu z Pekinem.

 

 

Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, sekretarz stanu ds. Azji Nigel Adams powiedział, że istnieją przekonujące dowody na to, że powszechną praktyką w Chinach jest przymusowa praca Ujgurów, czyli muzułmańskiej mniejszości etnicznej pochodzenia tureckiego, która zamieszkuje głównie położony na północnym-zachodzie kraju autonomiczny rejon Sinciangu.

Chiny: Coraz więcej obozów pracy dla Ujgurów. Jest ich już ponad 380

Ujgurzy wciąż są prześladowani i poddawani procesowi wynarodowienia.

Chiny zaprzeczają oskarżeniom

Sytuacja Ujgurów budzi w świecie zachodnim coraz więcej niepokoju. Według ustaleń mediów w specjalnie zorganizowanym systemie gułagów przebywa już 1 mln Ujgurów.

Jak wskazują m.in. BBC czy Reuters, Ujgurzy są nierzadko bici, poniżani i torturowani, a kobiety padają ofiarą przemocy na tle seksualnym. Pekin zaprzecza tym doniesieniom. Oficjalnie obozy mają pełnić rolę reedukacyjną, zwalczać terroryzm i uczyć patriotyzmu.

Adams wskazał na istnienie obozów internowania i systematyczne przypadki łamania praw człowieka. Tymczasem brytyjski rząd uznaje, że ustalenie, czy dochodzi do ludobójstwa, leży w gestii „kompetentnych sądów krajowych i międzynarodowych”.

Z kolei minister spraw zagranicznych w brytyjskim opozycyjnym gabinecie cieni Stephen Kinnock oznajmił, że władze w Londynie muszą w związku z prześladowaniem Ujgurów zakończyć formalne rozmowy gospodarcze z Chinami i zabiegać, by Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się do trybunałów międzynarodowych o opinię w kwestii ludobójstwa, do którego może dochodzić w Chinach.

Holandia: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo. Ugrupowanie premiera przeciwko uchwale

Holandia jest pierwszym krajem w Europie, który określił prześladowania mniejszości muzułmańskiej w Chinach mianem ludobójstwa.

Chiny: Ujgurzy na wynajem?

Brytyjska stacja Sky News poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w chińskim internecie są dostępne oferty najmu grup po 50-100 Ujgurów z Sinciangu do pracy w fabrykach w całym kraju.

Władze Sinciangu mają prowadzić program „transferów robotniczych”, którego oficjalnym celem jest łagodzenie ubóstwa poprzez przenoszenie siły roboczej z terenów wiejskich, gdzie jest jej za dużo, do fabryk, gdzie jej brakuje.

Z kolei telewizja BBC opublikowała na przełomie stycznia i lutego br. reportaż, w którym przedstawiła świadectwa Ujgurek w chińskich obozach. Materiał pokazany przez brytyjskiego publicznego nadawcę wskazuje, że zapobieganie ciąży to nie jedyny sposób znęcania się w tych miejscach nad ujgurskimi kobietami – są one także regularnie wykorzystywane seksualnie.

Gwałty i tortury. Tak Chiny traktują Ujgurów. Ludobójstwo? "To bardzo prawdopodobne"

Są podstawy, aby sądzić przywódcę Chin Xi Jinpinga pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości?

UE nakłada sankcje

Z kolei w marcu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE uzgodnili nowe sankcje za łamanie praw człowieka. Wśród objętych nimi krajów znalazły się Chiny. Chodzi o osoby i instytucje związane z prześladowaniami wobec Ujgurów. 

Unijnymi sankcjami – polegającymi na zakazie wjazdu na teren UE oraz zamrożeniu wszelkich aktywów w europejskich instytucjach finansowych – zostali ukarani lokalny urzędnicy chińskiej administracji w Sinciangu.

Dodatkowo ministrowie spraw zagranicznych państw UE zadecydowali o zablokowaniu aktywów jednej z państwowych chińskich organizacji działających w Sinciangu, która zarówno zajmuje się działalnością gospodarczą, jak i paramilitarną.