Wielka Brytania: Ósemka chętnych, aby zastąpić Theresę May

Michael Gove, źródło: Flickr/Policy Exchange (CC BY 2.0)

Michael Gove, źródło: Flickr/Policy Exchange (CC BY 2.0)

Już ośmiu kandydatów oficjalnie zgłosiło się do wyścigu o przewodnictwo w Partii Konserwatywnej. Zwycięzca tej rywalizacji obejmie też funkcję premiera. Faworytem jest były minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

 

Boris Johnson jako pierwszy oficjalnie zapowiedział, że będzie się ubiegał o fotel szefa Partii Konserwatywnej. Zrobił to jeszcze zanim Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca opuści to stanowisko. Johnson jest jednym z przywódców najbardziej probrexitowego skrzydła wśród torysów i należy do najostrzejszych krytyków ustępującej premier. Po ogłoszeniu wyników wyborów do PE stwierdził, że w Partii Konserwatywnej potrzeba zmian, ponieważ „może ona zostać pozbawiona władzy nad krajem”. Johnson jest uważany za faworyta wyścigu do funkcji szefa torysów.

Wśród pozostałych kandydatów znaleźli się też: były minister ds. brexitu Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt, minister ds. rozwoju międzynarodowego Rory Stewart, minister zdrowia Matt Hancock, była minister pracy i emerytur Esther McVey, była szefowa klubu Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom oraz minister środowiska, zdrowia i spraw wsi Michael Gove.

Boris Johnson chce zostać premierem Wielkiej Brytanii

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę na nowego szefa Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie także szefa rządu. Obecna premier Theresa May obiecała bowiem, że odejdzie, jeśli Izba Gmin zaakceptuje umowę brexitową. Zostanie ona poddana …

Gove pokona Johnsona?

Ten ostatni właśnie uchodzi za najpoważniejszego kontrkandydata wobec Johnsona. W okresie przed referendum ws. brexitu był gorącym zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i aktywnie działał w komitecie „Vote Leave” – tym samym, którego członkiem był Johnson. Choć pozostał silnym zwolennikiem brexitu, nie przyłączył się jednak otwarcie do buntu przeciw premier May w szeregach torysów i pozostał lojalnym członkiem rządu, gdy dymisję ogłaszał m.in. Johnson. Dlatego Gove uważny jest za kompromisowego kandydata, który może pogodzić zwaśnione frakcje w Partii Konserwatywnej.

Co ciekawe, część z obecnych kandydatów ubiegała się już o stanowisko szefa torysów w 2016 r., gdy odejście ogłosił ówczesny premier David Cameron. Wtedy o fotel przewodniczącego Partii Konserwatywnej starali się m.in. Michael Gove, Boris Johnson oraz Andrea Leadsom. Wygrała ostatecznie Theresa May, która uchodziła właśnie za kandydatkę kompromisową.

Jak będą wyglądać wewnątrzpartyjne wybory?

Gdy 7 czerwca May złoży już swoją dymisję, kandydaci zaczną oficjalnie przekonywać do siebie członków partii. Najpierw 313 torysowskich posłów do Izby Gmin wybierze tzw. krótką listę kandydatów, na której znajdą się najprawdopodobniej tylko 2 nazwiska. Wówczas nowego lidera wybierze w wielkim głosowaniu niemal 125 tys. szeregowych członków Partii Konserwatywnej. Nowy lider torysów premierem zostanie zapewne już w lipcu.

Wielka Brytania: Theresa May rezygnuje z kierowania Partią Konserwatywną

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami brytyjskiej prasy premier Wielkiej Brytanii podała się dziś do dymisji z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej. Oznacza to, że niebawem przestanie także być szefową rządu. Ogłaszając rezygnację May wygłosiła emocjonalne wystąpienie.
 

„Uczyniłam wszystko, co mogłam, by przekonać posłów, …