Wielka Brytania: Minister zdrowia podał się do dymisji po ujawnieniu, że złamał przeciwepidemiczne obostrzenia

Były minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock, źródło: Flickr/No 10 Downing Street, fot. Andrew Parsons (CC BY-NC-ND 2.0)

Były minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock, źródło: Flickr/No 10 Downing Street, fot. Andrew Parsons (CC BY-NC-ND 2.0)

Matt Hancock odszedł ze stanowiska szefa brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia. Stało się tak po tym jak tabloid „The Sun” opublikował zdjęcia ministra całującego i przytulającego jedną z doradczyń, z którą miał mieć romans. Obowiązywał jednak wówczas zakaz zbliżania się do osób spoza swojego gospodarstwa domowego.

 

Zdjęcia 42-letniego Matta Hancocka obejmującego i całującego na korytarzu w budynku ministerstwa doradczynię ds. PR Ginę Coladangelo zrobiono 6 maja. Tymczasem do 17 maja obowiązywał w Anglii nakaz utrzymywania dystansu społecznego z osobami poza tzw. bańki społecznej obejmującej domowników oraz osoby z dalszej rodziny, ale wymagające opieki.

Zarówno Hancock, jak i Coladangelo pozostają w związkach małżeńskich i oficjalnie nie są parą. Znają się jednak od lat, jeszcze z czasów wspólnych studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Hancock zatrudnił swoją dawną znajomą w ministerstwie w ubiegłym roku jako konsultantkę ds. PR. Coladangelo nie otrzymała jednak rządowego etatu, ale współpracowała z resortem przez 15-20 dni w miesiącu za kwotę 15 tys. funtów.

Koronawirus: Dalsze znoszenie obostrzeń w Anglii opóźnione o cztery tygodnie

To skutek rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa, który do niedawna nazywany był „indyjskim”.

Premier go bronił, ale minister i tak odchodzi

Jeszcze piątek (25 czerwca) wydawało się, że sprawa rozejdzie się po kościach. Hancock przeprosił za swoje zachowanie i zapewniał, że chce dalej wykonywać swoje obowiązki, czyli przede wszystkim walczyć z pandemią. Premier Boris Johnson mówił zaś mediom, że uważa sprawę za zamkniętą.

Ale presja na odejście Hancocka rosła gwałtownie. W sobotę (26 czerwca) jego dymisji domagali się głośno już nie tylko politycy opozycyjnych ugrupowań – Partii Pracy i Liberalnych Demokratów, ale także członkowie rządzącej Partii Konserwatywnej.

Przypominano też, że w przypadku innych osób ze swojego bliskiego otoczenia, które łamały przeciwepidemiczne obostrzenia, premier nie był już tak pobłażliwy jak wobec ministra zdrowia.

W maju ubiegłego roku z funkcji głównego epidemiologa kraju i doradcy rządu ds. walki z pandemią zrezygnować musiał bowiem prof. Neil Ferguson, gdy wyszło na jaw, że potajemnie odwiedzał mieszkanie swojej kochanki, co było złamaniem obowiązujących wówczas przepisów zezwalających na wychodzenie z domu tylko do pracy, lekarza lub na zakupy.

Pod rosnącą presją Hancock w końcu w sobotnie popołudnie złożył dymisję. „Ostatnią rzeczą, której bym chciał, jest to, by moje życia prywatne odwracało uwagę od najważniejszej rzeczy, na jakiej jesteśmy skupieni, jaką jest wyprowadzenie nas z tego kryzysu. Chcę jeszcze raz przeprosić za złamanie wytycznych i przeprosić moją rodzinę i bliskich za wplątanie ich w to. Muszę także być z moimi dziećmi w tym czasie” – napisał były już minister zdrowia.

Koronawirus: W Wielkiej Brytanii trzecia dawka szczepionki jeszcze w tym roku?

Cała operacja miałaby się zakończyć przed świętami Bożego Narodzenia.

Sajid Javid nowym ministrem zdrowia

Dziś (27 czerwca) ogłoszono, że w resorcie zdrowia zastąpi go 51-letni Sajid Javid, dla którego będzie to powrót do rządu. W gabinecie Theresy May pełnił funkcję bowiem w latach 2018-2019 funkcję ministra spraw wewnętrznych. Potem ubiegał się zaś o funkcję szefa Partii Konserwatywnej, ale przegrał rywalizację z Johnsonem.

Gdy Johnson objął fotel premiera zaprosił jednak Javida do rządu i zaoferował mu tekę ministra finansów, nazywanego w Wielkiej Brytanii kanclerzem skarbu. W lutym jednak Javid odszedł po ostrym konflikcie z szefem doradców premiera Dominikiem Cummingsem.

Cummings jednak jest już poza rządem. W listopadzie ubiegłego roku Cummings odszedł, gdy bliżej ucha premiera Johnsona znaleźli się inni doradcy, którzy prezentowali mniej od Cummingsa radykalną ocenę wielu zjawisk.

Brytyjskie media oceniają, że odejście Cummingsa otworzyło drogę do powrotu Javida do rządu. Od kilku miesięcy planowano już ponoć powierzenie mu jakiejś ważnej funkcji, ale wszystkie były zajęte. Teraz zwolnił się fotel ministra zdrowia.

Wielka Brytania: Były doradca premiera oskarża go o korupcję i „tysiące ofiar” koronawirusa

Dominic Cummings grozi, że pogrąży premiera Wielkiej Brytanii.

Były doradca premiera oskarża byłego ministra zdrowia

Tymczasem Dominic Cummings od maja jest ostrym krytykiem rządowej strategii walki z pandemią COVID-19. Zeznając przed przed komisjami Izby Gmin suchej nitki nie zostawił na premierze Johnsonie, oskarżając go o to, że długo bagatelizował zagrożenie, a także wprowadzał chaos w działania gabinetu.

Ale drugą osobą, którą Cummings obarczył winą za początkową porażkę w walce z pandemią był właśnie Hancock. Były doradca premiera oskarżał go o nieudolność oraz wprowadzanie innych członków rządu w błąd za sprawą kłamstw o rzekomym dobrym przygotowaniu kraju do pandemii, podczas gdy magazyny sprzętu medycznego świecić miały pustkami.

Obciążył ponadto Hancocka odpowiedzialnością za błędne decyzje dotyczące zarządzania domami opieki społecznej, a także rezygnację z testowania osób, które ze szpitali przenoszono z powrotem do takich opiekuńczych placówek.

Cummings stwierdził wręcz, że przez Hancocka „zginęły niepotrzebnie tysiące osób”. Jest niemal pewne, że w Wielkiej Brytanii powstanie komisja śledcza, która zbada to jak rząd sprawdzał się w walce z pandemią.

Wielka Brytania: Będą ograniczenia w reklamowaniu niezdrowej żywności

Dziś co trzecie brytyjskie dziecko kończące szkołę podstawową jest otyłe lub ma nadwagę.

Hancock używał w rządzie… prywatnego e-maila

Część brytyjskich komentatorów zastanawia się jednak nad tym czy dymisja Hancocka nie jest przejawem rosnącego konfliktu wewnątrz Partii Konserwatywnej. Kompromitujące byłego ministra zdrowia zdjęcia trafiły bowiem do mediów dopiero po pewnym czasie, a publikująca je gazeta – tabloid „The Sun” – to medium należące do spółki News Corp. kierowanej przez znanego amerykańskiego miliardera australijskiego pochodzenia Ruperta Murdocha, który dotąd raczej sprzyjał brytyjskim konserwatystom.

Ale dymisja z powodu złamania przeciwepidemicznych obostrzeń to prawdopodobnie nie koniec kłopotów Matta Hancocka. Dziś (27 czerwca) dziennik „Sunday Times” doniósł bowiem, że toczy się wobec niego kolejne postępowanie wyjaśniające. Były minister zdrowia, w rządowych sprawach miał bowiem korzystać z… prywatnej skrzynki e-mail.