Wielka Brytania: Laburzyści kłócą się o drugie referendum brexitowe

Jeremy Corbyn, źródło Flickr

Jeremy Corbyn, źródło Flickr

Szefowie Partii Pracy mają zdecydować, czy w partyjnym manifeście przed wyborami do europarlamentu będą bezwzględnie domagać się drugiego referendum.

 

Sprawę drugiego referendum na ostrzu noża chce we wtorek postawić Tom Watson, wiceprzewodniczący laburzystów. Jego zdaniem w manifeście wyborczym partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego powinien znaleźć się zapis, że Partia Pracy bezwzględnie domaga się drugiego referendum, w którym Brytyjczycy będą mogli zagłosować nad każdym wariantem brexitu.

Referendum ws. niepodległości Szkocji do maja 2021?

Premier lokalnego rządu Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała organizację drugiego referendum na temat szkockiej niepodległości. Doszłoby do niego jeśli Wielka Brytania opuściłaby Unię Europejską. Referendum odbyłoby się najpóźniej w 2021 r.
 

W specjalnym wystąpieniu na forum lokalnego szkockiego parlamentu w Edynburgu Nicola …

Watson nie jest osamotniony – 118 posłów i europosłów Partii Pracy przed wtorkowym spotkaniem podpisało apel w tej sprawie do kierownictwa partii, wśród nich nawet kluczowi sojusznicy szefa partii Jeremy’ego Corbyna, jak Clive Lewis czy Kate Osamor.

„Nasz apel pokazuje, że nie chodzi o żadną konkretną frakcję w Partii Pracy. Chodzi o całą partię, o jej wspólną wizję”, przekonuje cytowany w „Guardianie” Lloyd Russell-Moyle, poseł i jeden z autorów listu, według których eurowybory to dobra okazja, by zawalczyć o drugie referendum.

Autorzy apelu do szefów partii przekonują, że drugie referendum ma już poparcie 203 posłów Partii Pracy. „Jeśli porozumienie brexitowe zostanie wdrożone bez poproszenia wcześniej Brytyjczyków o jego zatwierdzenie, w kolejnych miesiącach i latach opinia publiczna będzie miała prawo stwierdzić: Nie na taki brexit się zgodziliśmy – przekonują autorzy listu.

Ludzie mają dosyć i oczekują, że przywódcy laburzystów skończą z brexitowym kryzysem. Chcą zatwierdzającego porozumienie referendum, przed którym Brytyjczycy poznają wszystkie szczegóły proponowanego dealu.

Irlandia Północna: Śledztwo ws. zabójstwa dziennikarki relacjonującej zamieszki

Radykalna organizacja Nowa IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć 29-letniej reporterki podczas ubiegłotygodniowych zamieszek w mieście Derry/Londonderry w Irlandii Północnej. Kierownictwo organizacji przeprosiło rodzinę zabitej. W związku ze sprawą aresztowano już dwóch mężczyzn.
 

Lyra McKee, która od lat zajmowała się …

Będzie kompromis czy rozłam?

Zwolennicy drugiego referendum przekonują, że odpuszczenie w tej sprawie albo obwarowanie jego rozpisania wieloma warunkami nie tylko zniechęca licznych przeciwników brexitu do partii, ale również sprawia, że coraz więcej laburzystów odchodzi z jej szeregów. Także dziś słychać głosy, że wielu prominentnych członków rozważa odejście, jeśli w manifeście eurowyborczym nie znajdzie się zdecydowane poparcie dla referendum, bez względu na efekt rozmów Corbyna z premier May.

Po partyjnym spotkaniu w poniedziałek wieczorem poseł Neil Coyle, który popiera referendum, przyznał, że w jego własnym okręgu partia straciła z tego powodu już 500 członków. – Kierownictwo albo musi wysłuchać własnej partii, albo pogodzić się z tym, że ludzie będą odchodzić – przekonywał polityk cytowany przez BBC.

Jak podaje „Guardian”, powołując się na źródła w partii, szefowie laburzystów najpewniej ustalą kompromis, zgodnie z którym w manifeście jednak znajdą się słowa poparcia dla referendum. Po to, by nie dopuścić do chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

Wybory do PE: Na opóźnieniu brexitu zyskują socjaliści i konserwatyści

Parlament Europejski opublikował ostatnią już prognozę dotyczącą tego, jak może wyglądać podział miejsc w nowej kadencji. Po raz pierwszy pod uwagę wzięto Wielką Brytanię, ponieważ niemal wszystko wskazuje na to, że z powodu opóźnienia brexitu zyskają frakcje socjalistów (S&D) oraz …

„Niepotrzebne sianie podziałów”

Nie wszystkim się podoba, że Watson i jego sojusznicy w partii chcą wpisania wyraźnego poparcia dla drugiego referendum do manifestu. – To niepotrzebne sianie podziałów w partii – krytykuje Claudia Webbe z kierownictwa laburzystów. – Powinniśmy wszyscy wesprzeć partię i Jeremy’ego Corbyna, najważniejsza jest w tej chwili walka z torysami – tłumaczy.

Unia Europejska wyznaczyła nową datę wyjścia Wielkiej Brytanii na 31 października. Jednak – zdaniem premier Theresy May – nie jest wykluczone, że do brexitu dojdzie wcześniej, a Brytyjczycy nawet nie zdążą wziąć udziału w wyborach do europarlamentu. Żeby tak się stało, parlamentarzyści muszą dogadać się w sprawie brexitowego dealu przed 23 maja.

Do tej pory zaproponowane przez May porozumienie z UE zostało już trzykrotnie odrzucone przez parlament.