To książę Karol, a nie jego matka królowa Elżbieta II odczyta dziś (10 maja) tekst mowy tronowej, jaka inauguruje nową sesję obrad parlamentu. To zaledwie trzeci raz w czasie panowania monarchini, kiedy będzie potrzebowała zastępstwa.
Otwarciu każdej rocznej sesji brytyjskiego parlamentu towarzyszy specjalna mowa tronowa wygłaszana przez monarchę. Jej autorem jest urzędujący premier i zawiera ona spis planów kierowanego przez niego (ale powoływanego przez monarchę) rządu na najbliższe 12 miesięcy.
Elżbieta II przeszła infekcję koronawirusem
Według tradycji odczytanie mowy tronowej odbywa się w Izbie Lordów, ponieważ brytyjscy monarchowie tradycyjnie nie wchodzą do Izby Gmin. Członkowie Izby Gmin zwykle wysłuchują więc monarszej mowy stojąc w korytarzu prowadzącym do Izby Lordów lub na galerii.
Dziś wygłoszona zostanie 70-ta mowa tronowa za panowania Elżbiety II. I po raz trzeci w historii królowa nie odczyta tekstu osobiście. Ostatni taki przypadek miał miejsce 59 lat temu. W 1963 r. brytyjska monarchini była bowiem w zaawansowanej ciąży. Taki sam był powód nie wygłoszenia przez nią mowy tronowej w 1959 r.
Tym razem jednak chodzi o stan zdrowia 96-letniej już Elżbiety II. Królowa od jesieni ubiegłego roku rzadko bierze udział w publicznych wydarzeniach. Najpierw chodziło o nabytą w październiku kontuzję pleców, a potem o infekcję koronawirusem.
U Elżbiety II infekcja przebiegła łagodnie, bo brytyjska monarchini była w pełni zaszczepiona, a także przyjęła dawkę przypominającą. Postanowiono jednak dmuchać na zimne i odwołano większość wydarzeń z królewskiego kalendarza.
Królowa rzadko pokazuje się publicznie
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Elżbieta II wzięła udział jedynie w nabożeństwie w rocznicę śmierci jej męża – księcia Filipa – a także przyjęła na prywatnej audiencji prezydenta Szwajcarii. Spotkała się również w lutym w kameralnym gronie na podwieczorku z grupą mieszkańców wsi Sandrinhgam, gdzie znajduje się jedna z królewskich posiadłości.
Teraz jednak w Izbie Lordów podczas odczytywania mowy tronowej królową zastąpi jej najstarszy syn i jednocześnie następca tronu książę Karol. Sama Elżbieta II ma natomiast oszczędzać siły na swój Platynowy Jubileusz, czyli uroczyste obchody 70-lecia jej wstąpienia na tron.
Co prawda rocznica ta przypadła w lutym (to właśnie wtedy odbył się podwieczorek w Sandringham), ale tradycyjnie królewskie jubileusze obchodzi się w Wielkiej Brytanii w czerwcu, gdy jest największa szansa na dobrą pogodę w Londynie.
Platynowy Jubileusz Elżbiety II – który odbędzie się między 2 a 5 czerwca – będzie wydarzeniem historycznym. Jeszcze żaden monarcha w historii Wielkiej Brytanii nie panował tak długo jak obecna królowa.