Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie wygłosi mowy tronowej w parlamencie

Izba Lordów podczas mowy tronowej w 2016 r., źródło: UK Parliament/House of Lords, fot. Roger Harris (CC BY-NC 2.0)

Izba Lordów podczas mowy tronowej w 2016 r., źródło: UK Parliament/House of Lords, fot. Roger Harris (CC BY-NC 2.0)

To książę Karol, a nie jego matka królowa Elżbieta II odczyta dziś (10 maja) tekst mowy tronowej, jaka inauguruje nową sesję obrad parlamentu. To zaledwie trzeci raz w czasie panowania monarchini, kiedy będzie potrzebowała zastępstwa.

 

Otwarciu każdej rocznej sesji brytyjskiego parlamentu towarzyszy specjalna mowa tronowa wygłaszana przez monarchę. Jej autorem jest urzędujący premier i zawiera ona spis planów kierowanego przez niego (ale powoływanego przez monarchę) rządu na najbliższe 12 miesięcy.

Wielka Brytania: 70 lat temu rozpoczęło się panowanie królowej Elżbiety II

Jeszcze żaden z brytyjskich monarchów nie panował tak długo jak obecna królowa – 95-letnia Elżbieta II.

Elżbieta II przeszła infekcję koronawirusem

Według tradycji odczytanie mowy tronowej odbywa się w Izbie Lordów, ponieważ brytyjscy monarchowie tradycyjnie nie wchodzą do Izby Gmin. Członkowie Izby Gmin zwykle wysłuchują więc monarszej mowy stojąc w korytarzu prowadzącym do Izby Lordów lub na galerii.

Dziś wygłoszona zostanie 70-ta mowa tronowa za panowania Elżbiety II. I po raz trzeci w historii królowa nie odczyta tekstu osobiście. Ostatni taki przypadek miał miejsce 59 lat temu. W 1963 r. brytyjska monarchini była bowiem w zaawansowanej ciąży. Taki sam był powód nie wygłoszenia przez nią mowy tronowej w 1959 r.

Tym razem jednak chodzi o stan zdrowia 96-letniej już Elżbiety II. Królowa od jesieni ubiegłego roku rzadko bierze udział w publicznych wydarzeniach. Najpierw chodziło o nabytą w październiku kontuzję pleców, a potem o infekcję koronawirusem.

U Elżbiety II infekcja przebiegła łagodnie, bo brytyjska monarchini była w pełni zaszczepiona, a także przyjęła dawkę przypominającą. Postanowiono jednak dmuchać na zimne i odwołano większość wydarzeń z królewskiego kalendarza.

Wielka Brytania: Kancelaria premiera przeprasza królową Elżbietę II za imprezę w przeddzień pogrzebu jej męża

To kolejny problem Borisa Johnsona, który już tłumaczy się z przyjęć w jego kancelarii, których organizacja była łamaniem przeciwepidemicznych obostrzeń.

Królowa rzadko pokazuje się publicznie

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Elżbieta II wzięła udział jedynie w nabożeństwie w rocznicę śmierci jej męża – księcia Filipa – a także przyjęła na prywatnej audiencji prezydenta Szwajcarii. Spotkała się również w lutym w kameralnym gronie na podwieczorku z grupą mieszkańców wsi Sandrinhgam, gdzie znajduje się jedna z królewskich posiadłości.

Teraz jednak w Izbie Lordów podczas odczytywania mowy tronowej królową zastąpi jej najstarszy syn i jednocześnie następca tronu książę Karol. Sama Elżbieta II ma natomiast oszczędzać siły na swój Platynowy Jubileusz, czyli uroczyste obchody 70-lecia jej wstąpienia na tron.

Co prawda rocznica ta przypadła w lutym (to właśnie wtedy odbył się podwieczorek w Sandringham), ale tradycyjnie królewskie jubileusze obchodzi się w Wielkiej Brytanii w czerwcu, gdy jest największa szansa na dobrą pogodę w Londynie.

Platynowy Jubileusz Elżbiety II – który odbędzie się między 2 a 5 czerwca – będzie wydarzeniem historycznym. Jeszcze żaden monarcha w historii Wielkiej Brytanii nie panował tak długo jak obecna królowa.