Wielka Brytania: Kosztowne obietnice Partii Pracy przed wyborami

Lider Partii Pracy / Zdjęcie via @jeremycorbyn

Nowe podatki dla najbogatszych, przyznanie prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii obywatelom UE oraz brak zgody na referendum niepodległościowe w Szkocji. To niektóre z punktów programu wyborczego brytyjskiej Partii Pracy przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami.

 

 

Manifest wyborczy Partii Pracy wzbudził emocje na Wyspach Brytyjskich. Lider laburzystów Jeremy Corbyn reklamuje go jako „najambitniejszy i najbardziej  radykalny” plan zmian w ostatnich dziesięcioleciach.

Wielka Brytania: Torysom rośnie poparcie, Johnson pewny swego

Według najnowszych badań opinii publicznej rośnie poparcie dla Partii Konserwatywnej przed grudniowymi przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. Premier Boris Johnson zapowiada, że tym razem jego partia stanie za nim w całości w kwestii brexitu.

 

Najnowszy sondaż opublikował instytut Opinum Research. Według …

Nacjonalizacja i podwyżki

Konwencja laburzystów odbyła się w czwartek (20 listopada) w Birmingham. Ugrupowanie Corbyna zamierza prowadzić kampanię wyborczą, której motywem przewodnim ma być przekonywanie o „potrzebie rzeczywistych zmian”.

Lider Partii Pracy zapowiedział, że „w ciągu najbliższych dni wszyscy będą przekonywali, że propozycje zawarte w manifeście są niemożliwe do zrealizowania”. Przyczyną jest niechęć możnych do przeprowadzania zmian, ponieważ obecny system im sprzyja, nawet jeśli jest niekorzystny dla pozostałych – podkreślił polityk.

Zmieniając brytyjską rzeczywistość, Partia Pracy zamierza sięgnąć do kieszeni najbogatszych. Wyższe podatki sfinansują wyższe płace oraz transformację infrastruktury. To nie koniec propozycji, które zostały opisane w 100-stronicowym programie. Wśród nich jest też m.in. nacjonalizacja państwowego British Telecom, która ma na celu zaoferowanie bezpłatnego szerokopasmowego internetu dla wszystkich mieszkańców.

Partia Pracy proponuje również renacjonalizację kolei, zwiększenie liczby połączeń autobusowych (a dokładnie przywrócenie 3 tys. skasowanych linii), podwyżkę CIT-u z 19 proc. do 26 proc. czy większe daniny dla zarabiających powyżej 75 tys. funtów rocznie.

Wielka Brytania: Farage jednak pomoże Johnsonowi wygrać wybory

Lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi swoich kandydatów w 317 okręgach, aby nie zaszkodzić Partii Konserwatywnej. Jak wyjaśnił Nigel Farage, jego partia skupi się na próbie odebrania okręgów partiom przeciwnym brexitowi.
 

Wybory do brytyjskiej Izby Gmin odbywają się …

Postulaty „zielone” i socjalne

„Nie możemy dłużej zaprzeczać kryzysowi klimatycznemu. Nie możemy tracić więcej czasu. Kryzys wymaga pilnych działań. To niesprawiedliwe, że koszty mają ponosić najbiedniejsi” – zadeklarował w środę Corbyn. Partia Pracy zamierza przeprowadzić „zieloną transformację” gospodarki. W programie zabrakło jednak deklaracji dekarbonizacji do 2030 r. W zamian znalazła się obietnica utworzenia funduszu o wartości 250 mld funtów. Środki mają pochodzić z kredytów bankowych. Brak deklaracji zerowej emisji dwutlenku węgla spotkał się z krytyką aktywistów i ekologów.

Corbyn zapowiedział także inne zmiany, takie jak m.in. podwyższenie płacy minimalnej do 10 funtów za godzinę (docelowo do 12 funtów). Obecnie stawka wynosi 8,21 funtów dla osób powyżej 25 roku życia. Jest ona też odpowiednio niższa w przedziałach wiekowych 16-17, 18-20, 21-24. Wedle nowych zasad stawka miałaby być taka sama dla wszystkich. Ponadto w perspektywie 10-ciu lat laburzyści planują skrócić tydzień pracy do 32 godzin oraz wzmocnić pozycję związków zawodowych.

Zwiększenie wydatków na publiczną służbę zdrowia o 25 proc. Wstrzymanie reformy systemu emerytalnego, tj. zachowanie obecnego wieku zakończenia pracy oraz audyt aktualnych zasad dotyczących osób wykonujących najcięższe prace fizyczne – to kolejne obietnice wyborcze. Laburzyści zamierzają także przeznaczyć do 75 mld funtów na wybudowanie 150 tys. nowych mieszkań socjalnych.

Wielka Brytania: Sojusz partii antybrexitowych

Trzy zdecydowanie przeciwne brexitowi brytyjskie partie zawarły umowę o nierywalizowaniu w 60 okręgach podczas grudniowych wyborów do Izby Gmin. Liberalni Demokraci, Partia Zielonych i walijskie proniepodległościowe ugrupowanie Plaid Cymru (Partia Walii) zawarły pakt o nazwie „Razem przeciw brexitowi” („Unite to …

Brexit i Szkocja

W programie nie mogło zabraknąć brexitu. Laburzyści obiecują renegocjację umowy wyjścia z UE do marca 2020 r., by następnie w ciągu kolejnych trzech miesięcy przeprowadzić drugie – na przestrzeni czterech lat – referendum. Partia Pracy zamierza ponadto przyznać automatyczne prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii dla mieszkających w niej obywateli UE.

W przypadku Szkocji w programie wyborczym znalazła się obietnica inwestycji do 100 mld funtów w ciągu najbliższych 10 lat. W kontekście coraz częstszych wezwań do przeprowadzenia drugiego referendum ws. niepodległości kraju od Wielkiej Brytanii, w programie napisano jedynie, że „w pierwszych czterech latach rządu nie należy ono do priorytetów”.

Wielka Brytania: Rząd nie ujawnił raportu o rosyjskich trollach

Brytyjski rząd odmówił ujawnienia przygotowanego przez parlamentarną komisję ds. wywiadu i bezpieczeństwa raportu dotyczącego rosyjskich ingerencji w kampanię przed referendum brexitowym z 2016 r.

 

Poselski raport liczy 50 stron. Jest gotowy od marca. Kolejne miesiące trwało jego dodatkowe weryfikowanie. 17 października …

Koszty reform

„Najambitniejszy program od dziesięcioleci ma kosztować co najmniej 83 mld funtów w ciągu następnej kadencji parlamentu. Jedna czwarta ma pochodzić z podwyżki podatków. Gdyby podniesienie CIT-u urzeczywistniło się, byłby on najwyższy wśród państw grupy G-7 oraz prawie najwyższy z krajów członkowskich OECD. Te zapowiedzi stanowią poważne ryzyko dla gospodarki – informuje Instytut Badań Skarbowych (IFS) cytowany przez brytyjskie media. Dyrektor ośrodka Paul Johnson twierdzi, że propozycje laburzystów są „niewiarygodne”.

Tymczasem sekretarz generalny głównej centrali związkowej UNITE Len McCluskey twierdzi, że program Partii Pracy jest bardzo dobrą ofertą dla wyborców.

Z najnowszego sondażu opublikowanego we wtorek (19 listopada) przeprowadzonego przez YouGov dla „The Times” i „Sky News” wynika, że przewaga Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy zmalała do 12 pkt proc. Poparcie dla konserwatystów wynosi 42 proc. (o 3 proc. mniej do poprzedniego badania opublikowanego w sobotę 26 XI). Tymczasem poparcie dla Partii Pracy wzrosło o 2 pkt. proc. – do 30 procent. Trzecie miejsce zajmują Liberalni Demokraci z 16 proc.

Wielka Brytania: Rusza kampania wyborcza. Lindsay Hoyle zastępuje Bercowa

Brytyjskie partie polityczne rozpoczęły kampanię wyborczą przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Do wyborów doszło z powodu pata wokół umowy regulującej warunki brexitu. Na koniec kadencji brytyjscy posłowie wybrali nowego spikera Izby Gmin.

 

Dziś (5 listopada) brytyjska Izba …