Wielka Brytania: Keir Starmer nowym przewodniczącym Partii Pracy

Keir Starmer, źródło: UK Parliamet, fot. Chris McAndrew (CC BY 3.0)

Reprezentujący uznawane za centrowe skrzydło Partii Pracy były minister ds. brexitu w opozycyjnym gabinecie cieni Keir Starmer został nowym liderem labourzystów. Partyjne wybory przeprowadzono przez internet i drogą pocztową. Zwycięzcę również ogłoszono przez internet.

 

57-letni Keir Starmer był od początku uważany za faworyta w wyścigu o fotel przewodniczącego Partii Pracy. Wybory zorganizowano w związku z tym, że dotychczasowy lider labourzystów Jeremy Corbyn podał się do dymisji po grudniowej druzgocącej porażce jego partii w wyborach do Izby Gmin.

Kim jest nowy lider brytyjskiej lewicy?

Starmer zwyciężył już w I turze finałowego głosowania. Zdobył w niej 56 proc. głosów. Na jego dwie kontrkandydatki Rebeccę Long-Bailey i Lisę Nandy zagłosowało, kolejno, 27,6 proc.  i 16,2 proc. szeregowych członków ugrupowania. W sumie zagłosowało 62,5 proc. ze wszystkich 500 tys. członków Partii Pracy.

Nowy lider brytyjskiej lewicy pochodzi z Londynu i tam mieści się jego okręg wyborczy. Urodził się w rodzinie ślusarza i pielęgniarki. Studiował prawo na Uniwersytecie w Leeds, a potem w Oksfordzie. Zajmował się prawami człowieka i prawem publicznym. Za swoją działalność pro bono otrzymał od królowej Order Łaźni i prawo do używania „Sir” przed imieniem.

W Izbie Gmin zasiada zaledwie od 2015 r. Swoje imię – Keir – dostał na cześć pierwszego przewodniczącego Partii Pracy i jej posła w przełomu XIX i XX w. Keira Hardiego.

Starmer do Gabinetu Cieni stworzonego przez Corbyna wszedł już od razu w 2015 r. Został w nim ministrem ds. imigracji. Szybko jednak popadł w konflikt z ówczesnym przewodniczącym Partii Pracy i demonstracyjnie odszedł z Gabinetu Cieni. Wrócił do niego kilka miesięcy później jako minister ds. brexitu. Dzięki wyrazistym poglądom na temat opuszczenia Unii Europejskiej (był temu przeciwny) szybko wyrobił sobie w Partii Pracy rozpoznawalność i mocną pozycję.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Starmer: Koronawirus obnażył kruchość naszego społeczeństwa

Nowy lider labourzystów podziękował za okazane mu zaufanie. „To zaszczyt i przywilej zostać wybranym na stanowisko przywódcy Partii Pracy. Z ufnością i nadzieją poprowadzę tę wielką partię w nową erę, abyśmy mogli, gdy nadejdzie czas, ponownie służyć naszemu krajowi – w rządzie” – powiedział Starmer w powyborczym przemówieniu opublikowanym na Twitterze.

Odniósł się także do pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, która szczególnie mocno uderzyła w Wielką Brytanię. Patogen stwierdzono tam już u prawie 48 tys. osób, a zmarło z powodu tej infekcji blisko 5 tys. Ale na Wyspach Brytyjskich epidemia dopiero się rozpędza. Chorych szybciej przybywa obecnie już tylko w USA.

„Ten wirus obnażył kruchość naszego społeczeństwa. Wielu będzie musiało poświęcić za dużo, wielu zbyt wiele straci. W sercach wiemy, że dużo będzie musiało się zmienić, bo dziś widzimy, jakie sfery naszego państwa są niedoinwestowane. Chodzi mi o służbę zdrowia i jej pracowników, a także o opiekę społeczną. Kiedy przez to przejdziemy, będziemy to zawdzięczać ciężkiej pracy i odwadze każdej z tych osób, które pozwalają utrzymać działanie kraju. I zdecydowanie zbyt długo ich obecność uważana była za coś oczywistego, a oni byli fatalnie opłacani. Teraz musimy ich postawić na pierwszym miejscu” – stwierdził Starmer.

Wielka Brytania zmienia podejście do koronawirusa

Miała być izolacja jedynie dla osób po 70. roku życia i przede wszystkim spokój. W ubiegłym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii planował przyjąć taktykę walki z koronawirusem, która zakładała po prostu „przechorowanie” epidemii. Ale teraz Londyn zmienił zdanie i zaostrzył środki …

Johnson gratuluje Starmerowi

Krótko po ogłoszeniu, że to Keir Starmer pokieruje Partią Pracy, zadzwonił do niego z gratulacjami premier i przewodniczący Partii Konserwatywnej Boris Johnson. „Zgadzamy się, że to ważne, by wszyscy liderzy partii współpracowali w czasie kryzysu. Zaprosiłem wszystkich na spotkanie w przyszłym tygodniu” – napisał potem Johnson na Twitterze.

W Wielkiej Brytanii uważa się, że wewnątrzpartyjne zwycięstwo Starmera to problem dla torysów, których ostatnie wielkie wyborcze zwycięstwo – które dało im 80-mandatową przewagę nad opozycją w Izbie Gmin – było możliwe dzięki temu, że radykalny Corbyn podzielił Partię Pracy. Teraz zjadliwy dla wszystkich labourzystowskich skrzydeł Starmer może ugrupowanie skutecznie na nowo pozszywać.

Stąd rozważany w Londynie scenariusz utworzenia rządu jedności narodowej, do którego Partia Konserwatywna miałaby zaprosić Partię Pracy. Taki gabinet funkcjonowałby na czas pandemii oraz późniejszego, nieuniknionego kryzysu gospodarczego. I pozwalałby torysom niejako „podzielić się” społecznym gniewem, jaki wywoła niechybne pogorszenie się sytuacji finansowej wielu Brytyjczyków.

Nie wiadomo, czy Starmer pójdzie na współpracę z Johnsonem. Jego celem jest bowiem odzyskanie pełni władzy. Labourzyści przegrali cztery ostatnie wybory i mają obecnie najmniej posłów od 1935 r. Utracili m.in. robotnicze okręgi w północnej Anglii. Starmer już wcześniej zapowiadał „walkę o utraconych wyborców”. Część partyjnych dołów jest także niezadowolona, że liderem znów będzie biały, heteroseksualny mężczyzna. Postępową Partią Pracy nie kierowała jeszcze nigdy kobieta. Tymczasem konserwatywni torysi mieli już dwie szefowe, które do tego kierowały jeszcze partią, gdy ta tworzyła rząd – Margaret Thatcher oraz Theresę May.

Wielka Brytania: Rządowe wydatki na brexit przekroczyły już 4,4 mld funtów

Londynie wydał już na działania związane z brexitem ponad 4,4 mld funtów. W sumie zaplanowano na to w państwowym budżecie 6,3 mld funtów.

Kto zastępcą Starmera?

Zastępczynią Starmera będzie Angela Rayner. Wiceprzewodniczącego wybiera się oddzielnym głosowaniu. Ona jednak potrzebowała aż trzech tur wyborów, aby zwyciężyć. W tej finałowej pokonała posłankę Partii Pracy Rosenę Allin-Khan – urodzoną w Wielkiej Brytanii córkę Pakistańczyka i Polki. Jej matka śpiewała niegdyś w słynnym zespole „Filipinki”.

Allin-Khan uważa się zarówno za Brytyjkę, jak i za Pakistankę oraz Polkę. Zna język polski i w dzieciństwie tańczyła i śpiewała w emigracyjnych polskich zespołach ludowych. Z wykształcenia jest lekarzem i wiele lat pracowała na oddziale ratunkowym. W ostatnich tygodniach, w związku z pandemią koronawirusa Allin-Khan wróciła do pracy w szpitalu.

Ostatecznie jednak zastępczynią Starmera została 40-letnia Rayner uważana za jedną z największych w swoim pokoleniu gwiazd brytyjskiej lewicy. Dotąd była ministrem edukacji w Gabinecie Cieni. Pracowała w opiece społecznej i była działaczką związkową. Ma pomóc poprawić notowania labourzystów wśród klasy robotniczej. Pochodzi z dołów społecznych i wychowała się na blokowisku. W wieku 16 lat musiała porzucić szkołę, ponieważ została nastoletnią matką.

Rayner w ostatnich dniach poinformowała, że wykryto u niej zakażenia koronawirusem. Czuje się jednak dobrze i pozostaje w domowej izolacji.

Boris Johnson zakażony koronawirusem

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest zakażony koronawirusem.