Wielka Brytania: Szefowa MSW Priti Patel oskarżona o zastraszanie współpracowników

Priti Patel, Wielka Brytania

„Przykro mi, że moje zachowanie w przeszłości sprawiło niektórym przykrość. Nigdy nie miałam zamiaru naruszać niczyjej równowagi”, oświadczyła minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel (na zdj.), odpowiadając na zarzuty dotyczące zastraszania. / Zdjęcie: Twitter, @pritipatel

Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson zapowiedział, że minister spraw wewnętrznych Priti Patel, której zarzucano zastraszanie podwładnych, pozostanie na dotychczasowym stanowisku, gdyż nie naruszyła ministerialnego kodeksu postępowania.

 

W sprawie wszczęto dochodzenie, które było konsekwencją odejścia na początku roku najwyższego rangą urzędnika służby cywilnej w brytyjskim MSW Philipa Rutnama. Oskarżył on Priti Patel o zastraszanie współpracowników za pomocą krzyku, przekleństw i nieuzasadnionych poleceń.

Patel uchybiła obowiązkowi szacunku do pracowników?

Wczoraj rządowy doradca do spraw ministerialnego kodeksu postępowania Alex Allan opublikował sprawozdanie, w którym stwierdził, że szefowa resortu spraw wewnętrznych „nie zawsze spełniała wysokie standardy, które zgodnie z ministerialnym kodeksem wymagają traktowania urzędników z rozwagą i szacunkiem”.

„Jej zachowanie w niektórych sytuacjach (…) można określić jako zastraszanie. Było ono sprzeczne z kodeksem ministerialnym, nawet jeśli nieumyślne”, napisano w tekście sprawozdania. Autor wskazał jednak, że postawę minister można częściowo uznać za efekt niedostatecznego wsparcia urzędników resortu dla przełożonej.

Wielka Brytania: Dominic Cummings – główny strateg Borisa Johnsona – odchodzi z administracji rządowej

Dominic Cummings uważany jest za szarą eminencję brytyjskiego rządu.

Minister przeprasza za zachowanie. „Nie chciałam sprawiać przykrości”

Sama Priti Patel, odnosząc się do zarzutów, przyznała, że z powodu swojego ekspresywnego charakteru mogła kogoś zranić, chociaż nigdy nie było to jej intencją. „Przykro mi, że moje zachowanie w przeszłości sprawiło niektórym przykrość. Nigdy nie miałam zamiaru naruszać niczyjej równowagi”, zapewniła.

„Jestem bardzo wdzięczna za ciężką pracę tysięcy urzędników, którzy pomagają w realizacji programu rządowego. Bardzo zależy mi na wywiązaniu się z podjętych przez nas zobowiązań wobec mieszkańców kraju”. Przyznaję jednak, że bywam bezpośrednia, a czasem wręcz wpadam w złość”, oświadczyła minister.

Po USA także Wielka Brytania zmniejszy wojskową obecność w Afganistanie?

Takie działania wstępnie zapowiedział już brytyjski minister obrony Ben Wallace. Nie wiadomo jeszcze ilu Brytyjczyków miałoby opuścić Afganistan, ani kiedy dokładnie się to stanie. Wojska brytyjskie nie wycofają się jednak całkowicie.

 

Wycofanie dużej części żołnierzy w Afganistanie planuje prezydent USA Donald …

Priti Patel zachowuje stanowisko, Allan rezygnuje

Premier Boris Johnson nie zdecydował się jednak na dymisję szefowej MSW. Rzecznik Downing Street 10 – gdzie ma miejsce siedziba szefa brytyjskiego rządu – przekazał, że Johnson doszedł do odmiennych konkluzji na temat zachowania Patel niż autor raportu. Ze względu na to, że Priti Patel złożyła „pełne i szczere przeprosiny”, a atmosfera w resorcie od czasu rozpoczęcia dochodzenia znacząco się polepszyła, nie ma powodu, by drążyć sprawę.

Innego zdania był Alex Allen, który na wiadomość, że Patel zostaje na stanowisku, postanowił złożyć rezygnację. „Uważam, że to do premiera należy ocena, czy działania podejmowane przez ministra stanowią naruszenie kodeksu ministerialnego. Wydaje mi się jednak, że powinienem teraz zrezygnować ze stanowiska niezależnego doradcy szefa rządu do spraw kodeksu”, podkreślił.

Wielka Brytania: Nigel Farage będzie teraz walczyć z lockdownem

Głównym postulatem nowego ugrupowania Nigela Farage’a będzie teraz walka z restrykcjami narzuconymi przez rząd premiera Borisa Johnsona.

Kim jest Priti Patel?

Priti Patel sprawuje urząd minister spraw wewnętrznych w rządzie Borisa Johnsona od jego powołania w 2019 r. Wcześniej przez ponad rok pełniła funkcję minister rozwoju międzynarodowego w gabinecie Theresy May a także mniej znaczące rządowe funkcje w administracji Davida Camerona.

Patel urodziła się w Londynie, choć posiada ugandyjsko-hinduskie korzenie. Jako eurosceptyczka była jedną z czołowych postaci kampanii zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przed referendum w 2016 r.