Wielka Brytania: Jednak odbędą się nowe wybory?

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło: Flickr, fot. Andy Miah

Były lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło: Flickr, fot. Andy Miah

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił we wtorkowe (29 października) przedpołudnie poparcie dla organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Jeszcze dziś w Izbie Gmin odbędzie się ponowne głosowanie w tej sprawie.

 

 

Jeszcze wczoraj opozycyjna Partia Pracy nie poparła wniosku premiera Borisa Johnsona w sprawie organizacji 12 grudnia br. przedterminowych wyborów parlamentarnych. Laburzyści wstrzymali się bowiem podczas głosowania w Izbie Gmin. Tymczasem nie minęło kilkanaście godzin, a przywódca ugrupowania Jeremy Corbyn zapowiada poparcie dla wcześniejszego głosowania. „Teraz gdy Unia Europejska potwierdziła przedłużenie obowiązywania art. 50 do 31 stycznia, (…) nasz warunek, aby zdjąć brexit bez umowy z agendy został spełniony” – powiedział lider Partii Pracy. Ponowne głosowanie odbędzie się jeszcze dziś wieczorem.

Wielka Brytania: Johnson zgadza się na opóźnienie brexitu

Brytyjski premier przesłał do Brukseli list, w którym wyraził zgodę na opóźnienie brexitu do 31 stycznia 2020 r. Krótko potem przegrał w Izbie Gmin głosowanie w sprawie rozpisania przedterminowych wyborów. Dziś złoży taki wniosek ponownie.
 

Boris Johnson zmuszony był poprosić o …

Taktyczny sprzeciw

Poniedziałek był bogaty w wydarzenia dotyczące brexitu. Najpierw Rada Ambasadorów państw członkowskich akredytowanych przy instytucjach europejskich wyraziła w imieniu swoich stolic na odroczenie daty brexitu. Następnie, brytyjski premier skierował do Brukseli list, w którym poprosił o przedłużenie procedur związanych z finalizacją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Stało się tak na skutek nieudanych prób przeforsowania przez parlament wynegocjowanej przez siebie umowy brexitowej. Jeszcze tego samego dnia doszło w Izbie Gmin do głosowania w sprawie rozpisania na 12 grudnia nowych wyborów, które Johnson przegrał, głównie z powodu wstrzymania się od głosu przedstawicieli Partii Pracy czy Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

Wniosek Borisa Johnsona dotyczący przedterminowych wyborów uzyskał poparcie 299 posłów (przy 70 sprzeciwiających się). Jednak w związku z brakiem wymaganej większości – 434 głosów – przepadł on. Przeciwko zagłosowali Liberalni Demokraci. Lider Partii Konserwatywnej zapowiedział niemal od razu złożenie nowego wniosku, który zostanie poddany głosowaniu we wtorkowe popołudnie.

UE zgodziła się na odroczenie brexitu

UE zatwierdza przedłużenie brexitu. Bruksela ma nadzieję, że odroczenie terminu pozwoli Wielkiej Brytanii na przeprowadzenie przedterminowych wyborów i wyjaśnienie stanowiska brytyjskiego parlamentu w sprawie opuszczenia Unii.

 

 

31 października jest kolejną datą po 29 marca czy 12 kwietnia, kiedy ostatecznie nie dojdzie …

Zgoda na wybory

Nowy wniosek ma spore szanse poparcia, ponieważ spełnia warunki opozycji. Poniedziałkowe wstrzymanie się od głosu Partii Pracy było podyktowane niespełnieniem głównego warunku, jakim jest domaganie się wykluczenia realizacji tzw. twardego brexitu przez rząd Borisa Johnsona. Szef konserwatywnej większości w Izbie Gmin Jacob Rees-Mogg poinformował wczoraj, że nowa uchwała w sprawie przedterminowych wyborów będzie zawierała zapis „gwarantujący, że w sprawie brexitu nic się do wyborów już nie wydarzy”.

Zapowiedź spełnienia warunku opozycji przyczyniła się do zmiany stanowiska Jeremiego Corbyna. „Zawsze powtarzam, że jesteśmy gotowi na wybory, a nasze wsparcie jest uzależnione od tego, czy scenariusz bezumownego brexitu zniknie z agendy. Obecnie, gdy Unia Europejska poinformowała o przedłużeniu obowiązywania art. 50 do 31 stycznia (…) nasz warunek został spełniony (…). Rozpoczniemy teraz najambitniejszą (…) kampanię na rzecz zmian, jaką kiedykolwiek widział nasz kraj” – miał powiedzieć we wtorkowe przedpołudnie do członków gabinetu cieni lider Partii Pracy.

Do przegłosowania nowego wniosku potrzeba zwykłej większości głosów. Opozycja optuje za organizacją wyborów w poniedziałek 9 grudnia, podczas gdy Boris Johnson obstaje przy czwartku 12 grudnia.

Wielka Brytania: Johnson chce nowych wyborów 12 grudnia

Premier Wielkiej Brytanii zaoferował Izbie Gmin więcej czasu na debatę i głosowanie nad wynegocjowaną przed jego rząd nową umową rozwodową z Unią Europejską. Warunkiem jest jednak zgoda posłów na przedterminowe wybory 12 grudnia.

 

Izba Gmin odłożyła głosowanie nad umową brexitową do …