Węgry: Postępowanie przeciw niezależnej telewizji RTL Klub za spot dot. praw osób LGBTIQ

Parada Równości w Budapeszcie, źródło: Wikipedia, fot. Jutka Kovacs (CC BY 3.0)

Parada Równości w Budapeszcie, źródło: Wikipedia, fot. Jutka Kovacs (CC BY 3.0)

Węgierski organ kontrolujący rynek mediów wszczął postępowanie w sprawie prywatnej stacji telewizyjnej, która wyemitowała spot będący częścią kampanii na rzecz praw osób homoseksualnych. Zdaniem kontrolerów naruszono w nim prawo do… ochrony dzieci.

 

Trwający pięć minut spot wyemitowała prywatna stacja telewizyjna RTL Klub, która należy do niemieckiego koncernu medialnego RTL Group. To jedna z dwóch najpopularniejszych na Węgrzech stacji telewizyjnych. Jest niezależna od władz lub biznesmenów powiązanych z premierem Viktorem Orbánem lub z rządzącą partią Fidesz.

Druga najpopularniejsza stacja komercyjna – TV2 – niegdyś należała do niemieckiego koncernu ProSiebenSat. 1 Media, ale w 2014 r. została sprzedana dwóm węgierskim przedsiębiorcom, którzy zmienili jej linię w prorządową.

Władze na Węgrzech zwykle „płacą” za to lukratywnymi kontraktami reklamowymi od państwowych spółek lub państwowych instytucji. W 2018 r. TV2 zgarnęła aż 67 proc. środków reklamowych wydanych przez różne państwowe podmioty, zaś notująca bardzo zbliżoną oglądalność RTL Klub tylko 1 proc.

Orbán chce stworzyć nową wersję europejskiej prawicy. Nie dla "obłędu LGBTIQ"

Premier Węgier stwierdził, że Europejska Partia Ludowa ostatecznie stała się partią lewicową.

Rodzinny spot zdenerwował władze

Do tej pory RTL Klub, nie angażująca się w kwestie polityczne, mogła działać na Węgrzech swobodnie. Rada Mediów Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) wszczęła jednak właśnie postępowanie przeciw tej stacji.

Przyczyną jest wyemitowanie spotu będącego częścią kampanii społecznej na rzecz praw osób homoseksualnych. Zdaniem Rady naruszono w ten sposób prawo do ochrony dzieci. Kampania dotyczy bowiem homoseksualnych rodzin.

Spot przygotowała jedna z organizacji broniących praw osób homoseksualnych. Składał się on z wypowiedzi nauczycieli, socjologów oraz homoseksualnych osób na temat tolerancji. Wskazywano w nim na przypadki agresji czy dyskryminacji dzieci wychowywanych przez jednopłciowe pary.

Wypowiedziom towarzyszyły też obrazki pokazujące codzienność rodzin homoseksualnych, która – oprócz nierzadki przypadków agresji ze strony osób trzecich – nie różniła się od codzienności rodzin heteroseksualnych.

UE "strefą wolności” dla osób LGBTIQ? Europosłowie przedstawili projekt rezolucji

To odpowiedź na “strefy wolne od LGBT” powstające w Polsce od 2019 r. oraz rosnącą dyskryminację przeciwko osobom LGBTIQ w Unii Europejskiej.

Urząd powołał się na konstytucję

Motywem przewodnim krótkiego filmu była oprócz tolerancji także rodzinna miłość. Temu przeciwstawiono komentarze jakie umieszcza w sieci część internautów i które bardzo brutalnie atakują osoby homoseksualne na Węgrzech. W reklamie pokazano jak bardzo negatywnie takie wpisy odbijają się członkach homoseksualnych rodzin.

NMHH uznała jednak, że spot zawierał „treści nieodpowiednie dla dzieci”, a co za tym idzie powinien zostać zaklasyfikowany jako przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia, co z kolei implikuje jego emisję po godzinie 21:00. Tymczasem RTL Klub wypuściło spot wcześniej.

Powołano się przy tym na przyjętą w listopadzie ubiegłego roku przez parlament poprawkę do węgierskiej konstytucji, która wprowadziła m.in. zapis mówiący o „ochronie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.” Treści ukazujące inne relacje międzyludzkie jako równorzędne mogą więc zostać na Węgrzech uznane za łamiące prawo.

„Próba zablokowania debaty na Węgrzech”

Postępowanie wszczęte przez NMHH przeciw RTL Klub może się zakończyć nałożeniem na stację dotkliwej kary finansowej. Natomiast organizacja, która przygotowała społeczną kampanię – Háttér Társaság, oceniła, że jest to „próba uciszenia organizacji walczących o prawa osób homoseksualnych, co ma zamknąć debatę na ten temat na Węgrzech”.

„Ten spot miał pobudzić do dyskusji. On nie zawiera żadnych treści, które mogłyby w jakikolwiek sposób wyrządzić krzywdę dzieciom” – powiedział dyrektor zarządzający organizacji Tamás Dombos.

Háttér Társaság to istniejąca od 1995 r. najstarsza na Węgrzech organizacja broniąca praw osób LGBTIQ. Prowadzi m.in. telefon wsparcia dla osób w kryzysie, poradnię prawną oraz archiwum dokumentujące historię węgierskiego ruchu na rzecz równouprawnienia. Oprócz tego prowadzi kampanie społeczne, która wykraczają poza tematykę LGBTIQ, a dotyczą np. zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa HIV.