Węgry: Parlament zatwierdził referendum ws. ustawy anty-LGBT

wegry-parlament-ustawa-anty-lgbt-referendum-wybory-viktor-orban-fidesz

Węgierski premier Viktor Orbán ogłosił rozpisanie referendum ws. kontrowersyjnej ustawy 21 lipca [facebook @orbanviktor]

Parlament węgierski zdecydował we wtorek (30 listopada) o przeprowadzeniu referendum w sprawie tzw. ustawy anty-LGBT. Choć według rządzącego Fideszu celem nowego prawa jest „ochrona dzieci”, dokument wzbudził kontrowersje w kraju i w UE.

 

Referendum dotyczyć będzie szeroko komentowanej jeszcze kilka miesięcy temu ustawy, zakazującej „promowania i przedstawiania” homoseksualizmu wobec nieletnich i ograniczającej możliwości prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. 

W dokumencie zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą „propagować zmiany płci” ani homoseksualizmu, a państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia.

Zdaniem krytyków, w tym węgierskiej opozycji, organizacji pozarządowych, Parlamentu i Komisji Europejskiej, ustawa niesłusznie łączy pedofilię i pornografię z homoseksualizmem oraz dyskryminuje osoby homoseksualne i transpłciowe. 

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

Referendum razem z wyborami

Premier Węgier Viktor Orban zapewniał że nie ugnie się presji UE i nie wycofa się z ustawy. „Nie pozwolimy brukselskim biurokratom wpuścić aktywistów LGBTQ do naszych dzieci. To kwestia suwerenności narodowej”, podkreślał.

Jednak ostatecznie, 21 lipca, ogłosił rozpisanie referendum w tej sprawie. Zaapelował wówczas, aby głosować na „nie”. Pytania, które mają się pojawić na karcie do głosowania, zatwierdził wczoraj parlament:

Czy popiera Pan/Pani prowadzenie zajęć o orientacji seksualnej wobec nieletnich w publicznej placówce oświatowej bez zgody rodziców?

Czy popiera Pan/Pani promowanie terapii zmiany płci u nieletnich?

Czy popiera Pan/Pani nieograniczone prezentowanie nieletnim treści medialnych o charakterze seksualnym, które mogłyby wpłynąć na ich rozwój?

Czy popiera Pan/Pani prezentowanie nieletnim treści medialnych przedstawiających zmianę płci?

Referendum odbędzie się prawdopodobnie tego samego dnia, co wybory parlamentarne, na wiosnę przyszłego roku. 9 listopada rządząca większość zmieniła przepisy tak, że możliwe stało się przeprowadzenie referendum i wyborów parlamentarnych w tym samym dniu.

Według partii rządzącej pozwoli to na zmniejszenie kosztów organizacji obu głosowań. Jednak eksperci podkreślają, że dzięki temu Fidesz będzie mógł wykorzystać referendum jako element swojej kampanii.

Po raz pierwszy od wielu lat rząd Orbana stoi w obliczu utraty władzy na rzecz Zjednoczonej Opozycji.

Szef kancelarii premiera, Antal Rogan przekazał, że rząd chce przeprowadzić dużą kampanię, aby przekonać wyborców do głosowania przeciwko „propagandzie LGBT”.