Węgry: Znany dziennik oskarżony o powiązania z rządem. Opuściło go trzech redaktorów

Viktor Orban

Węgry: Znany dziennik oskarżony o powiązania z rządem. Opuściło go trzech redaktorów [Photo via Flickr]

Redaktor naczelny i dwaj inni redaktorzy opuścili dziennik Pesti Hírlap tym, jak gazeta została oskarżona o zamieszczanie stronniczych relacji z prawyborów opozycji. Chodzi o artykuły na temat Kláry Dobrev i Pétera Márki-Zay’a.

 

Przyjaciel Antala Rogána, szefa gabinetu Viktora Orbána, często nazywanego przez lokalne media „ministrem propagandy”, nabył niedawno 50 proc. udziałów w Pesti Hírlap, ale właściciele zaprzeczali jakimkolwiek powiązaniom dziennika z rządem.

Gazeta została skrytykowana przez internetowy serwis 444.hu za swoją pierwszą stronę i kilka artykułów z 13 października. Artykuły Pesti Hírlap o kandydatce na premiera z ramienia opozycji Kláry Dobrev, którą analitycy powszechnie uważali za preferowaną kandydatkę rządzącej partii Fidesz, zostały napisane w uderzająco pozytywnym tonie i przedstawiały uśmiechnięte zdjęcie Dobrev, zatytułowane „rządziłaby sercem i duszą”, podczas gdy posępne zdjęcie Pétera Márki-Zay’a zostało zestawione w tekście dotyczącym jego przeprosin po tym, jak oskarżył niektórych z opozycji o bycie „zdrajcami”.

Sytuację zaogniła środowa (14 października) strona główna dziennika, na której zdania Pétera Márki-Zay zostały błędnie umieszczone bez kontekstu, co miało być ostateczną przyczyną odejścia redaktorów z gazety.

István Pion, ustępujący redaktor naczelny, potwierdził rezygnację w oświadczeniu dla 24.hu. Powiedział tylko, że spędził „bardzo miłe półtora roku w Pesti Hírlap, ale nie chce rozmawiać o zakończeniu współpracy”.

István Zoltán Csider, który również odszedł, wygłosił oświadczenie dla gazety: „Te nagłówki były nie do przyjęcia z zawodowego punktu widzenia. To nie był nasz pomysł, to nie był pomysł redaktora naczelnego”.

Anonimowe źródło potwierdziło portalowi Telex, że wprowadzające w błąd nagłówki były powodem rezygnacji trzech odchodzących członków personelu.