Węgry: NGO’sy obawiają się fałszerstw wyborczych. Chcą niezależnych obserwatorów

wegry-fidesz-wybory-zjednoczona-opozycja-referendum-zamrozenie-cen-obwe-ngo-misja-obserwacyjna-organizacje-pozarzadowe

Partia Fidesz Viktora Orbana - po raz pierwszy od 12 lat - stoi w obliczu utraty władzy na rzecz  opozycji. Wiele sondaży daje zjednoczonym partiom opozycyjnym przewagę nad Fideszem. [facebook/orbanviktor]

Węgierskie organizacje pozarządowe i partie opozycyjne domagają się zorganizowania pełnej misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na 3 kwietnia br. Według nich wysoce prawdopodobne jest, że podczas głosowania może dojść do nieprawidłowości.

 

Dwadzieścia węgierskich organizacji pozarządowych skierowało list do Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z prośbą o zorganizowanie pełnowymiarowej misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych 3 kwietnia.

Według NGO’sów sytuacja na Węgrzech jest niepokojąca, dlatego zwracają się z prośbą o dużą liczbę obserwatorów w dniu głosowania. Podczas poprzednich wyborów, w 2018 r., obserwatorzy działali w ramach misji ograniczonej, a jak podkreślają organizacje – teraz sytuacja w kraju jest znacznie gorsza.

W liście napisano, że sytuacja polityczna na Węgrzech pogarsza warunki do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów. Są to według nich m.in. zmiany zasad przeprowadzania wyborów na korzyść partii rządzącej, wykorzystywanie finansów publicznych na cele kampanii prorządowej, nasilanie retoryki ksenofobicznej i „anty-LGBT”, rządowa kontrola rynku medialnego, przejęcie organów wyborczych, ingerencja w sądownictwo czy ograniczanie wolności słowa i zgromadzeń. 

Wskazano, że od czasu poprzednich wyborów „rząd wykorzystał swoją kwalifikowaną większość w parlamencie do osłabienia niezależnych instytucji, podważenia praworządności i dalszego kształtowania zasad wyborczych na swoją korzyść” i ta „erozja standardów demokratycznych” stanowi „poważne i bezpośrednie zagrożenie dla uczciwości wyborów parlamentarnych”.

OBWE nie wysłała nigdy takiej misji obserwacyjnej do państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Według przedstawicieli węgierskiego społeczeństwa obywatelskiego ostra konkurencja między dwoma głównymi obozami politycznymi, a także brak zaufania publicznego do uczciwości wyborów dodatkowo wzmagają potrzebę zorganizowania misji w pełnym wymiarze.

Węgry: Będą limity cen podstawowych produktów spożywczych. Przedwyborcza strategia Orbana?

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się już 3 kwietnia.

Wybory już za niecałe 3 miesiące

Partia Fidesz Viktora Orbana – po raz pierwszy od 12 lat – stoi w obliczu utraty władzy na rzecz opozycji. Wiele sondaży daje zjednoczonym partiom opozycyjnym przewagę nad Fideszem.

Strategia podejmowana przez węgierskiego premiera w ramach kampanii wyborczej krytykowana jest przez organizacje pozarządowe i ekspertów, którzy wskazują, że podczas głosowania 3 kwietnia może dojść do wielu nieprawidłowości.

Kilka tygodni temu większość parlamentarna zdecydowała o zmianie przepisów dotyczących rejestracji – wyborcy będą mogli rejestrować się pod adresami, pod którymi nie mieszkają, co umożliwi tzw. turystykę wyborczą z krajów sąsiednich. W nich bowiem znacznym poparciem cieszą się wyborcy Fideszu.

Wczoraj informowaliśmy, że Orban zdecydował o wprowadzeniu limitowanych cen na niektóre artykuły spożywcze. Od 1 lutego nie będą one mogły wzrosnąć powyżej cen z 15 października.

Zamrożenie cen ma zdaniem węgierskiego premiera „chronić węgierskie rodziny”. Oprócz tego rząd zdecydował m.in. o podwyżkach w sektorze publicznym, emerytur czy podniesieniu płacy minimalnej.

Tego samego dnia co wybory odbędzie się też referendum ws. kontrowersyjnej ustawy o ochronie dzieci, które zdaniem krytyków władza chce wykorzystać jako element swojej kampanii.

Pełna wersja listu węgierskich organizacji pozarządowych dostępna jest TUTAJ.