Węgry: Były doradca Trumpa chce współpracować z Orbanem

Steve Bannon, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Steve Bannon, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. strategii i komunikacji Steve Bannon zapowiedział, że przed przyszłorocznymi wyborami do PE chciałby współpracować z węgierskim premierem Viktorem Orbanem i jego ugrupowaniem. „To prawdziwy populista” – powiedział o Orbanie Bannon.

 

Steve Bannon to jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej tzw. alt-prawicy (czyli amerykańskiej skrajnej prawicy) oraz założyciel i szef popularnego wśród najbardziej konserwatywnych Amerykanów portalu Breitbart News. Serwis ten wielokrotnie oskarżany był o nierzetelność, a sam Bannon o związki między innymi ze środowiskami zwolenników supremacji białej rasy.

Gdy Donald Trump był jeszcze kandydatem na prezydenta USA, redaktor naczelny Breitbart News został szefem jego kampanii wyborczej. Gdy potem Bannon trafił do Białego Domu, był jednym z najważniejszych doradców Trumpa. To właśnie jego uważa się za pomysłodawcę najbardziej kontrowersyjnych decyzji prezydenta, np. zakazu wjazdu na teren USA obywatelom kilku muzułmańskich krajów.

Verhofstadt krytykuje Orbana przy pomocy bilboardów

Lider frakcji liberałów (ALDE) w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii Guy Verhofstadt zamówił i opłacił mobilny billboard, na którym znalazło się hasło krytyczne wobec Viktora Orbana. Premier Węgier został skrytykowany za to, że „choć nie lubi europejskich wartości, to …

Chęć wpływania na Europę

Po tym, gdy w sierpniu 2017 r. Bannon został zwolniony z pracy w Białym Domu, zainteresował się w Europą. Postanowił założyć paneuropejski ruch, którego celem byłoby wyniesienie do władzy ugrupowań eurosceptycznych i antyunijnych. Unia Europejska to bowiem według Bannona organizacja szkodliwa dla Starego Kontynentu.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez byłego doradcę Trumpa krajów stały się Węgry. W lipcu Bannon wygłosił tam wykład, w którym przedstawił wizję swojego Ruchu (The Movement). Spotykał się również z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Teraz, w wywiadzie dla węgierskiej stacji telewizyjnej RTL Klub oświadczył, że przed zaplanowanymi na maj 2019 r. wyborami do Parlamentu Europejskiego chciałby zacząć bliską współpracę z Orbanem i kierowaną przez niego konserwatywną partią Fidesz.

Bannon, czyli dawny strateg Trumpa zacznie działać w Europie

Upadek integracji byłby na rękę i Amerykanom, i Rosjanom. Europa przestałaby być globalnym graczem i konkurentem.
 

Współtworzył portal Breitbart, który rozsiewał idee nowej skrajnej prawicy w amerykańskim społeczeństwie. Był w zarządzie firmy Cambridge Analytica zbierającej nielegalnie dane użytkowników mediów społecznościowych, by je przetworzyć …

Bannon: Orban jest jak Trump

Bannon w wywiadzie komplementował premiera Węgier, nazywając go „instynktownie wyczuwającym o co chodzi prawdziwym populistą”. Dla Amerykanina termin „populista” nie ma bowiem negatywnego znaczenia. „Orban wyczuwa, czego chcą ludzie. Jest taki jak Trump, to urodzony talent. Gdybym mógł, zrobiłbym w Budapeszcie główną kwaterę swojego Ruchu. Uwielbiam to miasto. Ale oczywiście z przyczyn praktycznych jest to niewykonalne. Będę jednak od teraz spędzać na Węgrzech dużo czasu do wyborów” – powiedział Bannon.

Główna siedziba Ruchu, który w istocie ma być fundacją wspierającą skrajnie prawicowe, eurosceptyczne i antyestablishmetowe ugrupowania w UE, ma się znaleźć w Brukseli. Bannon uważa przyszłoroczne wybory do PE „najważniejszą polityczną batalią w najnowszej historii Europy”. „Wszyscy zgodzą się, że następne wybory do PE będą miały ogromne znacznie, bo to będzie pierwsza ogólnoeuropejska konfrontacja między partiami populistycznymi a partiami Davos” – mówił niedawno.

Teraz, w rozmowie z RTL Klub, Bannon nie potwierdził, że będzie w jakikolwiek sposób doradzał Orbanowi. Podkreślił, że zgłasza taką chęć, ale „nie będzie się wtrącał”. Węgierski premier na razie nie odpowiedział oficjalnie na ofertę Amerykanina. W lipcu komentował jednak plany założenia przez Bannona europejskiej fundacji słowami: „Skoro już mamy otwarty świat i każdy może na terytorium innego państwa prowadzić działalność ideową, to dobrze by było, by ta działalność była jak najbardziej różnorodna i byśmy widzieli nie tylko liberalną, ale i konserwatywną twarz Ameryki.”

UE chce śledztwa ws. zięcia Orbana, Węgry swoje dochodzenie umorzyły

Chodzi o domniemane nieprawidłowości przy realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich i potencjalne przypadki korupcji przy rozstrzyganiu przetargów. Podejrzenia dotyczą spółki Elios, która zrealizowała 35 projektów związanych z instalowaniem oświetlenia. Jednym z jej właścicieli jest zięć węgierskiego premiera.
 
Dochodzenie Europejskiego Urzędu …