Ważą się losy Węgier w Europejskiej Partii Ludowej

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza [Jean-Francois Badias]

“Problemy nie zostały jeszcze rozwiązane” – oświadczył szef  Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber po wczorajszym spotkaniu z premierem Viktorem Orbánem w Budapeszcie. Rozmowy polityków dotyczyły narastającego konfliktu między Budapesztem a Brukselą i Strasburgiem oraz wynikającego z tego sporu zagrożenia wykluczeniem Fideszu z chadeckiej frakcji w PE.

 

Niemiecki europoseł, który jest kandydatem EPL na kolejnego szefa KE, już w zeszłym tygodniu zapowiadał, że “następne dni będą ostatnią szansą dla Fideszu”.

Weber daje Orbánowi okazję do przeprosin i pozostania w EPL

Kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w wyborach na nowego szefa Komisji Europejskiej powiedział wczoraj, że węgierski premier Viktor Orbán musi przeprosić za krytykę UE, aby jego partia nie została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej.
 

Viktor Orbán chciałby pozostać w …

Decyzja w przyszłym tygodniu

Manfred Weber przyznał, że co prawda w czasie wtorkowych (12.03) rozmów z Orbánem panowała “konstruktywna atmosfera”, ale – jak zastrzegł – problemy wciąż nie zostały rozwiązane. “Musimy jeszcze ocenić i omówić między członkami EPL przyszłe decyzje” – zastrzegł szef chadeckiej frakcji w PE. Podkreślił przy tym, że zaplanowane za tydzień (20 marca) zgromadzenie ogólne EPL rozważy “wszystkie opcje” ws. Fideszu. “Oni muszą przesłać sygnał, że chcą zostać w EPL” – zastrzegł.

Juncker: członkostwo Orbana w EPL jest problemem

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uważa, że ​​członkostwo w Europejskiej Partii Ludowej (EPL)  węgierskiej partii rządzącej Fidesz, kierowanej przez Viktora Orbána, „stanowi problem”.
 

Przybywając do Parlamentu Europejskiego w czwartek (6 września), Juncker został poproszony przez włoskich dziennikarzy, o komentarz odnośnie dalszego …

Wartości EPL nie podlegają negocjacjom

Szef chadeków w PE powtórzył trzy warunki, które już tydzień temu postawił Fideszowi stawiając ultimatum partii Orbána. “Jako EPL mamy jasne, podstawowe wartości. Nie podlegają one negocjacjom, muszą więc być przestrzegane przez wszystkich członków EPL, w tym Fidesz” – oświadczył Weber.

Wolność nauki

Według niego dowodem na to są trzy kryteria, o których spełnienie poprosił wcześniej węgierską partię rządzącą. Po pierwsze: przestrzeganie wolności nauki i stąd – tłumaczył wczoraj niemiecki chadek – „dalsza praca CEU (Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego) jest dla nas kluczowym elementem, jeśli chodzi o przyszłą współpracę”.

CEU: Uniwersytet Środkowoeuropejski schroni się w Wiedniu?

Węgierski Uniwersytet Środkowoeuropejski ogłosił chęć przeniesienia swojej placówki do Wiednia, uzasadniając to agresywnymi działaniami nacjonalistycznego rządu w Budapeszcie.
 

Od przyszłego roku akademickiego nowi studenci Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU – Central European University) pragnący zdobyć honorowane przez Stany Zjednoczone stopnie naukowe rozpoczną studia …

Tymczasem CEU, założony przez amerykańskiego finansistę węgierskiego pochodzenia George’a Sorosa, zapowiedział przeniesienie do Wiednia większości swoich kursów, ponieważ władze Węgier nie podpisały z nim porozumienia zmuszając do zakończenia działalności w kraju.

Koniec antybrukselskich, antyunijnych kampanii

Po drugie, wyliczał Weber, „nie zgodzimy się na dalsze antybrukselskie, antyunijne kampanie w Budapeszcie”. Podkreślił, że sporne plakaty muszą zostać usunięte i przedstawione gwarancje, że również w przyszłości nie będzie takich kampanii  – oznajmił.

Węgry: Viktor Orbán wyśle list do każdego wyborcy w kraju

Napisany przez premiera list otrzymają wszyscy wyborcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma być to kolejny element prowadzonej przez węgierski rząd kampanii informacyjnej na temat „planowanego przez Brukselę zwiększenia imigracji”.
 

O planach rządu poinformował sekretarz stanu do spraw komunikacji międzynarodowej Zoltán Kovács. Jak …

Przeprosiny za “trudności i problemy”

I wreszcie, Europejskiej Partii Ludowej pomogłoby we wspólnej pracy, gdyby Orbán przeprosił za „trudności i problemy, które stworzył swoimi krokami w ostatnich dniach dla innych partii EPL i innych krajów” .

Szef węgierskiego rządu i jego prawicowo-narodowa partia są bowiem we frakcji przedmiotem krytyki zwłaszcza od kiedy – na polecenie Orbána – przed wyborami do PE pojawiły się na Węgrzech plakaty przedstawiające w niekorzystnym świetle szefa KE Jean-Claude’a Junckera i George’a Sorosa (sugerują, że Juncker słucha podszeptów Sorosa i obaj chcą zwiększyć imigrację do UE).

Orbán rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego

Węgierski premier Viktor Orbán rozpoczął kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego pod hasłem obrony „narodów chrześcijańskich” przed imigracją, której niesie za sobą „wirusa terroryzmu”.
 
Orbán zapowiada politykę prorodzinną
Głównym punktem przemówienia Viktora Orbána był jednak siedmiopunktowy pakiet ulg podatkowych, aby zachęcić …

Nie wiadomo, czy uda się dojść do porozumienia

“Prowadzimy rozmowy i zobaczmy, jak się sprawy potoczą w następnych dniach i czy zdołamy dojść do porozumienia, czy nie” – przyznał szef chadeków w PE podkreślając, że nie jest zainteresowany konfliktami, tylko budowaniem mostów. Przed tygodniem, stawiając Fideszowi warunki nie wykluczył, że w przyszłą środę zapadnie decyzja o wykluczeniu tej partii z EPL. Natomiast Orbán zapowiedział, że jeśli do tego dojdzie, to rozmowy o nowym projekcie rozpocznie w Polsce.

Grupa Wyszehradzka: Od wzorcowych demokracji do autorytaryzmu?

W tym roku państwa Grupy Wyszehradzkiej świętują 30-lecie upadku komunizmu. Polska i Węgry nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia, ciążą nad nimi bowiem unijne procedury dotyczące nieprzestrzegania zasad praworządności. W dodatku ostatnie dane dotyczące stanu demokracji na świecie …