Warunkowa zgoda PE na kolejne opóźnienie brexitu

By Jonathan Rolande via Flickr

Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję, w której dopuszcza zgodę na odroczenie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, jeśli Londyn tego zażąda. Brytyjski wniosek musi jednak zawierać konkretny cel kolejnego opóźnienia brexitu.

 

Za przyjęciem rezolucji popierającej „uporządkowany brexit” głosowało w czasie środowej sesji plenarnej 544 europarlamentarzystów, 126 było przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.

Brexit może zostać opóźniony

“Parlament Europejski jest otwarty na ewentualne przedłużenie okresu negocjacyjnego przewidzianego w art. 50, jeżeli zażąda tego Zjednoczone Królestwo, pod warunkiem, że jest to uzasadnione i ma konkretny cel, taki jak uniknięcie brexitu bez porozumienia, przeprowadzenie wyborów powszechnych lub referendum, uchylenie art. 50 lub zatwierdzenie umowy o wystąpieniu” – informują służby prasowe PE w wydanym  komunikacie.

Boris Johnson: Umowa brexitowa nie do zaakceptowania

Nowy premier Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wystąpił w Izbie Gmin. W swoim przemówieniu podkreślił, że „jest gotów na brexit bez umowy”, choć zastrzegł też, że „zdecydowanie wolałby wyjście z UE w oparciu o umowę”. Johnson zdecydowanie odrzucił umowę wynegocjowaną …

W przyjętej w środę rezolucji Parlament poparł „uporządkowany brexit”, czyli skoordynowany i zaplanowany proces występowania Zjednoczonego Królestwa z UE realizowany zgodnie z wynegocjowaną przez obie strony umową. Europosłowie uprzedzają również, że PE odrzuci umowę, jeśli zostanie z niej usunięty „mechanizm ochronny” potocznie nazywany backstopem.

Deklarują jednocześnie gotowość powrotu do pierwotnej propozycji UE ws. mechanizmu ochronnego obejmującego tylko Irlandię Północną (na co wcześniej nie zgodziła się Wielka Brytania), a także do dyskusji nt. „rozwiązań alternatywnych”, o ile będą one wiarygodne z prawnego i operacyjnego punktu widzenia i zgodne z unijnym mandatem negocjacyjnym.

Europosłowie ostrzegają ponadto w środowej rezolucji, że pełna odpowiedzialność za „brexit bez porozumienia”, a także za wynikające z niego konsekwencje, spada na Brytyjczyków.

Wielka Brytania: Rząd odtajnił raport na temat skutków bezumownego brexitu

Ujawniono rządowe dokumenty dotyczące tzw. Operacji Yellowhammer. Miałaby ona przeciwdziałać potencjalnym skutkom wyjścia z Unii Europejskiej bez regulującej tę sytuację umowy.
 

O ujawnienie tajnych rządowych dokumentów brytyjska prasa apelowała od połowy sierpnia. Wówczas „Sunday Times” ujawnił istnienie niejawnego raportu na temat …

W rezolucji podkreślono ponadto, że wynegocjowana już umowa chroni prawa zarówno obywateli europejskich, jak i brytyjskich, przewiduje mechanizm rozliczeń finansowych wynikających z zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec UE i reguluje kwestię wniosku Wielkiej Brytanii o okres przejściowy. Europarlamentarzyści zwracają przy tym uwagę, że bez porozumienia żadna z tych kwestii nie będzie zagwarantowana.

„Scenariusz zakładający brak porozumienia nie usunąłby zobowiązań Zjednoczonego Królestwa dotyczących rozliczeń finansowych, ochrony praw obywateli oraz przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego, co jest niezbędnym warunkiem zatwierdzenia przez Parlament wszelkich przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem” – ostrzega PE.

Choć unijne zgromadzenie nie uczestniczy bezpośrednio w negocjacjach, to porozumienie ws. brexitu, a także przyszłe umowy o stowarzyszeniu lub umowy międzynarodowe z Wielką Brytanią będą musiały uzyskać akceptację PE.

Hübner: Stanowisko PE jest niezmienne

„Dzisiaj wysyłamy silny sygnał, że nasze stanowisko jest niezmienne. Podobnie jak poprzedni Parlament Europejski, ten również nadal będzie bronił praw obywateli, nalegał na irlandzki mechanizm ochronny i uczciwe porozumienie finansowe między UE a Wielką Brytanią” – oświadczyła po głosowaniach europosłanka Danuta Hübner (PO/EPL), która jest jedyną polską europosłanką w grupie sterującej ds. brexitu.

Unijne przygotowania do "twardego" brexitu

Unia Europejska intensyfikuje przygotowania do brexitu bez porozumienia. Komisja Europejska zmobilizuje do 780 mln euro, aby złagodzić ekonomiczne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
 

 

Komisja Europejska wezwała wczoraj przedsiębiorców oraz mieszkańców ze wszystkich państw członkowskich, aby byli przygotowani na opuszczenie przez …

Juncker: Porozumienie z Londynem ws. brexitu wciąż możliwe, ale…

Porozumienie UE z W. Brytanią wciąż jest możliwe, ale potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną – ocenił szef KE Jean-Claude Juncker, relacjonując wczoraj w Strasburgu spotkanie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Przyznał jednak, że na razie nie ma postępu w rozmowach. “Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje” – oświadczył Juncker, ale zapewnił, że “taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem UE”.

Brexit: Johnson spotkał się z Junckerem. Przełomu nie było

Premier Wielkiej Brytanii spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej w Luksemburgu. Choć przed rozmową obu polityków strona brytyjska zapewniała, że jest blisko do porozumienia, przełomu w kwestii brexitu jednak nie było. Johnson pośpiesznie opuścił miejsce spotkania, gdzie zebrali się antybrexitowi …

Również według Tytti Tuppurainen – minister ds. europejskich Finlandii, która w tym półroczu sprawuje unijną prezydencję – jest bardzo prawdopodobne, że z końcem przyszłego miesiąca Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia. “Musimy być przygotowani na poziomie unijnym i krajowym do twardego brexitu” – oświadczyła podkreślając, że Londyn nie przedstawił dotychczas żadnych nowych propozycji ws. granicy z Irlandią.

Głównym problemem w osiągnięciu porozumienia pozostaje bowiem kwestia backstopu –  mechanizmu chroniącego przed przywróceniem twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, którego Londyn nie chce przyjąć. “Backstop jest rozwiązaniem operacyjnym dla praktycznego problemu, jaki powoduje brexit dla wyspy Irlandii. Ten problem nie pojawiłby się, gdyby rząd Zjednoczonego Królestwa nie postanowił wyjść z UE” – zauważył szef KE.

Irlandzki premier zachęca do szukania porozumienia w sprawie brexitu

„Brexit nie skończy się 31 października czy 31 stycznia. Przeciwnie, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wejdziemy w nową fazę, ale problemy dla Zjednoczonego Królestwa oraz Irlandii nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki” – powiedział przed spotkaniem z Borisem …

“Dlatego też poprosiłem pana premiera, by przedstawił konkretną, sformułowaną na piśmie, operacyjną propozycję innego rozwiązania. Jeśli taka propozycja nie zostanie przedstawiona, nie będę mógł powiedzieć, patrząc państwu prosto w oczy i z ręką na sercu, że osiągnęliśmy jakiś postęp” – cytują media jego wypowiedź skierowana do europosłów.

Juncker przyznał także, że choć Komisja pracuje nad znalezieniem rozwiązań o charakterze technicznym i politycznym, to nie jest pewne, że takie rozwiązanie uda się znaleźć. “Czasu jest mało, ale jestem przekonany, że naszym obowiązkiem jest podejmować starania, próbować” – wyjaśniał. Dodał, że poprosił premiera Johnsona o przedstawienie “szczegółowych rozwiązań alternatywnych, które jego zdaniem można byłoby zastosować”.

Szef KE zaproponował  także szefowi brytyjskiego rządu „upolitycznienie” negocjacji, tak aby w dyskusje nad kontrowersyjnymi kwestiami zaangażował się z jednej strony on sam, a z drugiej – główny negocjator ds. brexitu z UE Michel Barnier. Na razie rozmowy toczą się na poziomie technicznym.

Londyn: Opuścimy UE 31 października. Z umową lub bez

Brytyjski minister ds. brexitu odbył rozmowę z szefem unijnego zespołu negocjacyjnego. Poinformował go, że Wielka Brytania nie będzie się już starać o kolejne opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej. Dodał, że stanie się tak bez względu na to czy umowa brexitowa …