Warszawa sygnalizuje Brukseli gotowość do kolejnych zmian w ustawach sądowych

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, źródło Flickr

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, źródło Flickr

Frans Timmermans ponagla Polskę, by do połowy maja sformułowała swoją pełną propozycję rozwiązania sporu o praworządność. Dotychczasowe ustępstwa nie wystarczają.

 

Stan polskiej praworządności był we wtorek (17 kwietnia) jednym z głównych tematów luksemburskiego posiedzenia unijnych ministrów w Radzie UE. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział im za zamkniętymi drzwiami, że – udzielona w marcu – formalna odpowiedź rządu Morawieckiego na zarzuty Komisji nie rozwiązuje żadnych problemów. Ale jednocześnie uznał za obiecujący krok ustępstwa zaproponowane w poselskich projektach PiS przed Wielkanocą.

Chodzi głównie o publikację trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. oraz zrównanie sędziowskiego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

– Jednak Timmermans jasno zaznaczył, że dotychczasowe kroki ze strony Polski nie wystarczą. Powiedział, że to jeszcze nie rozwiewa obaw co do niezawisłości sądownictwa w Polsce – relacjonuje nam świadek obrad.

W podobnym tonie wypowiadało się bardzo wielu innych ministrów, w tym bardzo stanowczo z krajów Beneluksu, Szwecji, Danii. – Jesteśmy wdzięczni za współpracę między Komisją a Polską. Ale mimo postępu rezultaty nie są jeszcze wystarczające – powiedział niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth tuż przed wejściem na obrady.

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą?

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą, czy tylko pusty gest PiS? W czwartek (22 marca) posłowie PiS złożyli w Sejmie projekty kolejnej nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

Przełom albo grillowanie

Rada UE powróci do tematu Polski na kolejnym posiedzeniu 14 maja. Timmermans powiedział ministrom, że wtedy przedstawi im pełną ocenę ustępstw ze strony Polski i zaproponuje wnioski.

– Wzywam władze Polski, by traktowały ten majowy termin jako punkt odniesienia. Jako termin, kiedy obie strony będą mogły wyciągnąć wnioski, czy osiągnęliśmy to, co powinniśmy. A to wpłynie na to, jakie kolejne kroki będziemy musieli, a może nie będziemy musieli, podjąć – dodał Timmermans.

Na razie nikt nie mówi tego głośno, ale chodzi o decyzję, co dalej z postępowaniem z dyscyplinującego art. 7 traktatu UE, które Komisja wszczęła w grudniu. W razie dużych postępów w rozmowach z Polską to postępowanie może być odwlekane albo nawet zamknięte („wygaszone” – jak ujmują to nasi polscy rozmówcy). W przeciwnym przypadku Rada UE mogłaby rychło przystąpić – w ramach przykrego „grillowania” Warszawy – do pracy nad własnymi zaleceniami praworządnościowymi dla rządu Morawieckiego.

Komisarz ds. budżetu UE Oettinger: "Solidarność nie jest drogą jednokierunkową" – wywiad

Komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger rozmawia w wywiadzie z „Der Tagesspiegel”, partnerem medialnym EURACTIV, na temat europejskiego sporu o uchodźców, kontrowersyjnej reformy sądownictwa w Polsce oraz kampanii wyborczej w Bawarii.
 

Panie Oettinger, rząd polski kontynuuje reformę sądownictwa w celu poddania …

Timmermans: Gra idzie o to, gdzie i co odpuścić

Timmermans podczas debaty w Luksemburgu dystansował się od terminu „kompromis” i mówił ministrom, że trzeba rozwiązań czyniących Polskę krajem bez „systemowego zagrożenia dla praworządności”. – Można nazwać to „kompromisem” albo i nie. Ale chodzi o ugodę gdzieś pośrodku drogi między Warszawą i oczekiwaniami Brukseli. Jednak gdzie dokładnie pośrodku? Co odpuścić? O to idzie gra – tłumaczy nam zachodni dyplomata.

Tematem kontaktów między Komisją i Polską jest, według naszych informacji, m.in. radykalne ograniczenie instytucji skargi nadzwyczajnej, która – w obecnym kształcie – w ciągu trzech lat od wejścia w życie ma pozwolić na wzruszenie prawomocnych wyroków z ostatnich 20 lat.

Innym punktem rozmów jest ewentualna deklaracja, że jeśli obecni sędziowie SN zgodnie z nową ustawą poproszą o zgodę na pracę na emeryturze, to ją na pewno otrzymają. Ale na co ostatecznie zgodzi się prezes PiS Jarosław Kaczyński? – Tego wciąż nie wiemy – tłumaczy nam inny z zachodnich dyplomatów uczestniczący w posiedzeniu Rady UE.

Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawach o sądownictwie

Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawach o sądownictwie. Wczoraj (16 kwietnia) bez poprawek przegłosowano nowelizacje znowelizowanych niedawno trzech ustaw: ws. publikacji trzech – jak to określono – „rozstrzygnięć” Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., o Sądzie Najwyższym i ustaw sądowych.

Warszawa „odrzuca działanie pod presją czasu”

Minister ds. europejskich Konrad Szymański zapewniał dziennikarzy w Luksemburgu, że „powiało optymizmem”, ale – pytany o majowy termin – odrzucał działanie „pod presją czasu”. Podczas obrad dał ministrom do zrozumienia, że Polska jest gotowa do kolejnych ustępstw.

– Ostatnią deklaracja premiera jest tu znana – powiedział dziennikarzom, odnosząc się do wypowiedzi Morawieckiego dla Polsatu, że 'parę kolejnych zmian w reformie wymiaru sprawiedliwości będzie prawdopodobnie wprowadzonych’

Szymański skomentował oskarżenia, że Donald Tusk nie sprzyja ugodzie między Warszawą i Komisją. – Przed Donaldem Tuskiem stoi trudny wybór między polską racją stanu a interesem politycznym jego macierzystej partii – powiedział Szymański, nawiązując do pisowskich oskarżeń, że polska opozycja podsyca konflikt z Brukselą.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.