Marine Le Pen i Viktor Orban w Warszawie. Europejska prawica dyskutuje o przyszłości UE

Warszawa-polska-le-pen-orban-kaczynski-salvini-łazienki-putin-rosja-unia-europejska-ECR-parlament-warszawa-warsaw-summit-pis-fidesz

Premier Węgier Viktor Orbán i premier Polski Mateusz Morawiecki po szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, 21 lipca 2020 r. [fot. Krystian Maj, KPRM}

Dziś (4 grudnia) w Warszawie odbędzie się Warsaw Summit, spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. W spotkaniu oprócz premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wezmą udział m.in. liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz premier Węgier Viktor Orban.

 

 

Na sobotni zjazd europejskiej prawicy, przeciwnej dalszej federalizacji Unii Europejskiej, zaproszono kilkunastu polityków, m,in. przewodniczącą francuskiego Zjednoczenia Narodowego (dawny Front Narodowy) Marine Le Pen, premiera Węgier Viktora Orbana, lidera hiszpańskiej prawicowo-populistycznej partii VOX Santiago Abascala, przewodniczącego populistycznej partii Interes Flamandzki Toma Van Griekena oraz przewodniczącego Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej Martina Helme.

Najpierw z Morawieckim, teraz z Orbanem. Po co węgierski premier spotka się dziś z Marine Le Pen?

Jakie wspólne interesy mają liderka francuskiej skrajnej prawicy oraz węgierski premier?

Warsaw Summit: Partyjna impreza PiS bez Salviniego

W warszawie pojawią się delegacje także m.in. z rumuńskiej Narodowo-Chłopskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (ugrupowanie znajduje się poza parlamentem), holenderskiej partii JA 21 oraz nacjonalistycznego Belgijskiego Interesu Flamandzkiego.

PiS zaprosił też lidera włoskiej Ligi Matteo Salviniego, ale ten nie przyjedzie. Jak poinformowała w środę „Gazeta Wyborcza”, były wicepremier włoskiego rządu ma być niezadowolony, bo PiS umacnia się w strukturach Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Na 62 europosłów PiS ma 27 członków w ECR w PE.

W spotkaniu weźmie udział także prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu sekundować będą premier Mateusz Morawiecki jako wiceprezes PiS, europosłowie Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

„To impreza partyjna”, poinformował w mediach społecznościowych Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS w odpowiedzi na wpis posła Michała Szczerby, który zapytał „Dlaczego mamy (podatnicy – red.) płacić za kolację tej agentki Putina? Jaką rządową funkcję pełni ta pani, by przyjęcie finansował premier? Dlaczego PiS nie płaci za swoje kolacje z ruskimi pożyczkobiorcami i putinowskie sojusze?”.

Uczestnicy podczas sesji roboczych Warsaw Summit będą dyskutowali m.in. o przyszłości Unii Europejskiej i ewentualnych reformach instytucjonalnych Wspólnoty.

Wstępny program zakłada, że spotkanie w Regent Warsaw Hotel na ulicy Belwederskiej w Warszawie rozpocznie się po godz. 10 od wystąpienia prezesa PiS. Później w formule zamkniętej odbędą się dwie sesje robocze, podczas których szefowie europejskich partii i towarzyszące im delegacje mają dyskutować o przyszłości Europy, Unii Europejskiej, o ewentualnych reformach instytucjonalnych Wspólnoty, a także o możliwości przyszłej współpracy, informuje PAP.

Panele – najpierw o tym, jaka ma być Europa: „Stany Zjednoczone Europy czy UE europejskich narodów”, potem: „W jaki sposób bronić praw krajów członkowskich w UE?”. – są zgodne z linią programową biorących udział w wydarzeniu ugrupowań, a więc obrony „Europy Ojczyzn”. Nieoficjalnie wiadomo, że spotkanie ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji szefów ugrupowań biorących udział w spotkaniu.

Europejska prawica o przyszłości: „Nie chcemy rewolucji”, które stworzą z UE superpaństwo

Co zawiera podpisany przez szesnaście ugrupowań dokument, który może stać się podstawą programową pod nowy europejski sojusz?

Marine Le Pen w Warszawie

W piątek Marine Le Pen poinformowała w mediach społecznościowych o wieczornym przyjęciu zorganizowanym Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu „wymieniano uwagi na temat przyszłości europejskich narodów”.

Ubiegająca się po raz trzeci o urząd prezydenta Francji Le Pen – wybory zaplanowano na kwiecień 2022 r. – napisała w mediach społecznościowych, że dziękuje mu (premierowi M.M. – red.) za powitanie w Warszawie. „Razem pragniemy, aby Europa narodów przywróciła narodom Europy wolność i suwerenność”, dodała.

Przed uroczystą kolacją z premierem liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego pojawiła się m.in. przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, gdzie złożyła wieniec. Odwiedziła także plac Zamkowy.

Piątkowe spotkanie Le Pen z Morawieckim było drugim w ostatnich tygodniach pomiędzy tymi politykami.

W październiku Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową francuskiego skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego przy okazji wizyty w Brukseli. Wówczas polski premier stał się pierwszym przywódcą państw UE, który spotkał się z Le Pen.

„Z Mateuszem Morawieckim łączy nas wiele wspólnych punktów, w tym obrona suwerenności narodów europejskich”, napisała liderka Zjednoczenia Narodowego na Twitterze. Jeszcze cztery lata temu Jarosław Kaczyński odpowiadając na sugestię, że PiS ma cokolwiek wspólnego Le Pen stwierdził, że „wszelkiego rodzaju sugestie, że my chcemy sami czy z panią Le Pen, z którą mamy tyle wspólnego mniej więcej, co z panem Putinem, wyprowadzać Polskę z UE, są po prostu oszustwem, manipulacją i niczym więcej (…)”.

Fenomen Erica Zemmoura: Jest bardziej radykalny niż Marine Le Pen. Zawalczy o prezydenturę we Francji?

Nowe twarze na francuskiej scenie politycznej sprawiają, że Marine Le Pen zaczyna się jawić jako kandydatka umiarkowana.

Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Węgier

Jak dotąd bowiem – co podkreślano przy okazji rozmowy Morawieckiego z Le Pen w Brukseli oraz o kilka dni późniejszego spotkania Viktora Orbana z liderką Zjednoczenia Narodowego – premierzy Polski i Węgier odmawiali spotykania się z Marine Le Pen. Sytuacja jednak uległa zmianie po osłabieniu relacji rządu Zjednoczonej Prawicy w ostatnich latach z powodu sporu o praworządność z UE oraz wystąpieniu Fideszu z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Także na dzień przed szczytem do Warszawy przybył premier Węgier Viktor Orban. Również on spotkał się z Mateuszem Morawieckim.

„Podczas rozmowy omówiono m.in. kwestie bezpieczeństwa w regionie w kontekście aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, a także na wschodzie Ukrainy”, przekazała w piątek wieczorem KPRM.