Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył wczoraj nominacje członkom zespołu doradców ds. ochrony konstytucyjności prawa. Zespół będzie działał przy marszałku Senatu jako organ opiniodawczo-doradczy.
W zakres działań tego zespołu wchodzi – jak informuje Centrum Informacyjne Senatu w komunikacie – “sporządzanie na zlecenie Marszałka Senatu i Prezydium Senatu opinii w sprawie zgodności z Konstytucją ustaw uchwalonych przez Sejm i przekazanych Senatowi, projektów ustaw wniesionych do Marszałka Senatu oraz ustaw ogłoszonych w Dzienniku Ustaw, w odniesieniu do których są wątpliwości co do zgodności z Konstytucją”.
Grodzki: Politykom uchodzi znacznie więcej niż lekarzom
Podczas czwartkowej (9 stycznia) uroczystości wręczania nominacji Tomasz Grodzki porównał stanowienie prawa do chirurgii. „Jeżelibyśmy tak uprawiali chirurgię, jak ciało ustawodawcze uprawia legislację, gdzie niedbale robi się pierwszą operację, a potem się siedem razy poprawia, to taki chirurg byłby potępiony na wieki – politykom to jakoś uchodzi” – zauważył profesor chirurgii.
W jego ocenie zarówno w kraju, jak zagranicą coraz częstsze są opinie, że naruszając praworządność kolejnymi ustawami Polska “napina strunę ryzyka”. Marszałek Senatu przyznał, że miał okazję przekonać się o tym zarówno podczas ostatniej wizyty w Brukseli i rozmów z KE, jak podczas spotkania w Senacie z Komisją Wenecką. „Wasza pomoc jest szalenie ważna, w kluczowych kwestiach będziemy prosić Państwa o zdanie” – zapowiedział, zwracając się do członków zespołu.
Chmaj: Chcemy działać merytorycznie
“Chcemy działać merytorycznie, tak aby na przyszłość wszystkie bardzo kontrowersyjne projekty ustaw, które zostały uchwalone w Sejmie, przed ich analizą w Senacie, miały opinię zespołu” – zapewnił podczas czwartkowej (9 stycznia) konferencji prasowej przewodniczący zespołu, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
Zespół – jak powiedział – składa się z „15 naukowców, posiadających ogromny dorobek z zakresu prawa konstytucyjnego i nauk pokrewnych”, a wyznacznikiem dla jego pracy „są wartości unijne zawarte w traktatach oraz konstytucja”. Wyraził przy tym nadzieję, że ekspertom uda się “zastąpić emocje argumentem wiedzy, kultury prawnej i merytoryczności”.
Ustawa “kagańcowa” pierwszym zadaniem zespołu
„Jeżeli ta ustawa (dyscyplinująca sędziów, którą Senat zajmie się na najbliższym posiedzeniu) zostanie uchwalona, będzie ona pierwszym punktem prac zespołu i zespół wyda opinię w jej sprawie w pełnym składzie” – zapowiedział jego przewodniczący.
Na prośbę o sprecyzowanie planowanych w tej kwestii działań prof. Chmaj poinformował, że zespół będzie mógł wydać opinię o tej ustawie “dopiero jak ona opuści Sejm, chyba że w Sejmie zostanie przyjęty wniosek Senatu o odrzucenie tej ustawy w całości”.
Zespół ekspertów
Poza kierującym pracami nowo powołanego zespołu profesora Chmaja, w skład grupy senackich doradców wchodzą doktorzy i profesorowie nauk prawnych, zatrudnieni w wyższych uczelniach na stanowiskach profesorów: dr hab. Ryszard Balicki; dr hab. Jacek Barcik; dr hab. Mariusz Bidziński; dr hab. Agnieszka Bień-Kacała; dr hab. Marcin Dąbrowski; dr hab. Radosław Grabowski; dr hab. Tomasz Koncewicz; dr hab. Bartłomiej Nowotarski; dr hab. Sławomir Patyra; dr hab. Ryszard Piotrowski; dr hab. Anna Rakowska-Trela; były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński; prof. Bronisław Sitek i dr Tomasz Zalasiński.