W Saarze test przed niemieckimi wyborami parlamentarnymi

kramp-karrenbauer

Annegret Kramp-Karrenbauer// Źródło: Flickr

W najbliższą niedzielę (26 marca) w niemieckim kraju związkowym Saara odbędą się wybory do lokalnego Landtagu. Ostatnie sondaże wskazują na utrzymanie się przy władzy „wielkiej koalicji” CDU-SPD.

 

Niedzielne wybory do Landtagu Saary są uznawane za pierwszy test dla czołowych ugrupowań politycznych przed tegoroczną elekcją do izby niższej niemieckiego parlamentu, Bundestagu. W maju przyjdzie jeszcze głosować mieszkańcom Szlezwiku-Holsztynu (7 maja) i Nadrenii Północnej-Westfalii (14 maja). Wybory parlamentarne są zaplanowane na 24 września.

Obecna sytuacja w Saarze

„Wielka koalicja” Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) rządzi w Saarze od wyborów lokalnych w 2012 r. Wtedy też rozpadła się „koalicja jamajska” – popularnie nazywany w Niemczech sojusz chadeków z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną (FDP). Na czele rządu kraju związkowego, liczącego niecały milion mieszkańców, stoi premier i regionalna liderka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Pełni tę funkcję od 2011 r., kiedy to dotychczasowy premier Saary Peter Müller ustąpił z urzędu po wyborze na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Kandydatką SPD na urząd premiera regionu jest natomiast Anke Rehlinger, która od prawie roku przewodniczy lokalnym strukturom socjaldemokratów.

„Wielka koalicja” realna, ewentualnie sojusz z Die Linke

Według sondażu pracowni Forschungsgruppe Wahlen dla telewizji ZDF (przeprowadzonego w dniach 22-23 marca na grupie 1132 respondentów), CDU może liczyć na 37 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest SPD z wynikiem 32 proc. Z kolei będąca na trzeciej pozycji Die Linke – na czele z byłym federalnym ministrem finansów i premierem Saary z ramienia SPD Oskarem Lafontaine’em – może pochwalić się rezultatem 12,5 proc. Natomiast Zieloni i FDP odnotowują poparcie poniżej 5-procentowego progu wyborczego.

Badanie przewiduje poparcie rzędu 6 proc. dla eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która po raz pierwszy będzie ubiegała się o miejsca w Landtagu Saary. Taki wynik dałby jej możliwość udziału w podziale mandatów.

Pomimo rywalizacji obu największych partii w Niemczech o głosy we wrześniowych wyborach parlamentarnych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mająca znaczące poparcie koalicja CDU-SPD utrzyma się w Saarze. Swój udział przy tworzeniu większości w Landtagu może mieć również Die Linke, o ile nie dojdzie do porozumienia w sprawie regionalnej „wielkiej koalicji”.

Jak było w 2012 roku?

Pięć lat temu w lokalnej elekcji najlepsi byli chadecy pod przewodnictwem Kramp-Karrenbauer z rezultatem 35,2 proc (19 mandatów). Za nią uplasowali się socjaldemokraci z 30,6 proc. poparcia (17 mandatów). Miejsca w Landtagu uzyskały jeszcze Die Linke (16,1 proc., 9 miejsc), wielka niespodzianka wyborów – Partia Piratów (7,4 proc., 4 miejsca) oraz ówczesny koalicjant CDU, czyli Zieloni (5 proc., 2 miejsca). Wśród partii, które nie przekroczyły wówczas progu wyborczego, była między innymi FDP.