W najbliższych dniach ma dojść do kolejnej rekonstrukcji polskiego rządu

Adam Bielan, Partia Republikańska

Prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan / Zdjęcie: Facebook [Republikanie]

Do połowy przyszłego tygodnia zostaną przedstawieni nowi ministrowie, podał PAP powołując się na nieoficjalne informacje z PiS. Wczoraj z wynikami negocjacji ws. obsady stanowisk w rządzie zapoznało się kierownictwo partii rządzącej. Tego samego dnia z kierownictwem Partii Republikańskiej rozmawiał prezydent Andrzej Duda.

 

Poniedziałkowe (11 października) spotkanie kierownictwa PiS trwało około trzech godzin, podczas których najważniejsi politycy partii rządzącej zapoznali się z efektami rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy. “Plan zakłada, że do połowy przyszłego tygodnia zostaną przedstawieni nowi ministrowie”, cytuje agencja jednego z uczestników narady.

Polska: Nowa partia w parlamencie i w koalicji rządzącej

Adam Bielan i Kamil Bortniczuk poinformowali wczoraj, że tworzą nową partię, którą zamierzają przedstawić w przyszłym miesiącu.

Müller: Zmiany tylko kosmetyczne

W zeszłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że jeśli w ogóle będą jakieś zmiany w składzie Rady Ministrów, to „będą to zmiany kosmetyczne”. „Mówimy o kilku osobach”, sprecyzował wtedy w rozmowie z Polskim Radiem. Oświadczył przy tym, że  nie będzie uprzedzał decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który najpierw przedstawi te zmiany prezydentowi Dudzie.

Natomiast europoseł Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej, która już oficjalnie ma być nowym koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy, przyznał wczoraj, że ministrami będą dwaj politycy jego partii: Kamil Bortniczuk i Michał Cieślak. Ten pierwszy ma zostać ministrem sportu, a drugi już od jesieni zeszłego roku jest ministrem-członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za sprawy samorządów.

W poniedziałkowej rozmowie w Radiu Zet Bielan dodał, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze „ministra konstytucyjnego”. Przekazał także, że Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej.

Zjednoczona Prawica zapowiedziała wprowadzenie zmian w składzie rządu już kilka miesięcy temu – po opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Były wicepremier odszedł z rządu wraz z częścią współpracowników, jednak większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania Gowina pozostała w Zjednoczonej Prawicy i przeszła do klubu parlamentarnego PiS.

Polska: Kongres założycielski Partii Republikańskiej. Adam Bielan prezesem

Bielan ocenił, że entuzjazm i program jego ugrupowania zapewnią Zjednoczonej Prawicy trzecią kadencję.

Teraz do Zjednoczonej Prawicy ma dołączyć nie tylko Partia Republikańska założona przez Adama Bielana, ale również, funkcjonującą jako zespół parlamentarny, formacja „OdNowa RP” wiceszefa MON Marcina Ociepy, który wcześniej był wiceprezesem Porozumienia.

Spotkanie prezydenta Dudy z Republikanami

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z kierownictwem Partii Republikańskiej z prezesem Adamem Bielanem na czele. “Tematem rozmowy były plany działań Partii Republikańskiej w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy i współpraca z Prezydentem w zakresie projektów legislacyjnych”, przekazała lakoniczną wiadomość Kancelaria Prezydenta.