Nawet w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polska jest podzielona

Warszawa Marsz Niepodległości 2018, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Warszawa Marsz Niepodległości 2018, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Marsz „Dla Ciebie Polsko” w Warszawie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, w którym uczestniczyło 250 tys. osób, ogólnopolskie odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” czy msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, to tylko niektóre wydarzenia składające się na wczorajsze (11 listopada) uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Imprezy związane z uroczystymi obchodami tej rocznicy odbyły się w niedzielę w całym kraju. A dziś z tej samej okazji Polacy mają kolejny dzień wolny od pracy. Parlament zdążył bowiem w ostatniej chwili przyjąć ustawę o jednodniowym i jednorazowym święcie, a prezydent  podpisał ją od razu w środę (7 listopada) wieczorem. W ten sposób święto – przypadające w tym roku w niedzielę – zostało przedłużone o dobę.

Natomiast światowi przywódcy uczestniczyli wczoraj w Paryżu w setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej. Polskę reprezentował tam szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Macron w 100-lecie zakończenia I wojny światowej: Odrzućmy nacjonalizm!

Prezydent Francji zwrócił się w ten sposób do zgromadzonych wczoraj (11 listopada) na uroczystościach w Paryżu przywódców 70 państw świata, w tym USA, Rosji i Niemiec. Wezwał ich, aby „walczyli o pokój”, a przyszłość „budowali na nadziei, a nie rozgrywaniu …

Uroczysta odprawa wart

Na warszawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart, gdzie przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

“Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem; jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski” – powiedział m.in. prezydent.

W swoim wystąpieniu na Placu Piłsudskiego zaapelował też do Polaków o jedność. “Bądźmy skupieni wokół naszych barw, naszego hymnu, wokół pięknej idei Polski suwerennej, niepodległej, ale także dostatniej – takiej, w której ludziom po prostu normalnie i spokojnie się żyje” – powiedział Andrzej Duda.

Wokół idei państwa – wyliczał – “z silnym i zjednoczonym społeczeństwem, z odpowiedzialnymi politykami, którzy codziennie starają się o to, by Polska była mocniejsza, lepiej rządzona, by obywatelom dobrze się żyło”. “By uważali, że mieszkają w państwie sprawiedliwym, uczciwym, gdzie zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Gdzie władza temu właśnie służy, żeby tak było. Tego życzę Polsce i nam wszystkim” – powiedział m.in. Duda.

2018 będzie rokiem reformy UE i 100-lecia niepodległości Polski

Rok 2018 będzie rokiem reformy UE i 100-lecia niepodległości Polski – wynika z noworocznych orędzi prezydentów Francji i Polski oraz kanclerz Niemiec. Na ten rok prezydent Andrzej Duda zapowiada bowiem obchody 100-lecia niepodległości Polski i przygotowania do referendum konstytucyjnego, a prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel deklarują chęć wspólnego reformowania Unii Europejskiej.

Tusk: To, co nas łączy, jest o wiele silniejsze niż to, co dzieli

Wieniec na grobie nieznanego żołnierza złożył również Donald Tusk, który  – jak zauważyły media – nie doczekał się oficjalnego powitania i został ustawiony w dalszych rzędach trybuny honorowej, za wiceministrami z rządu Mateusza Morawieckiego.

Rano były premier złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy Belwederze. „Na co dzień spieramy się o kształt i przyszłość Polski, czasami za mocno, wybacz nam Polsko, ale to, co nas łączy, jest o wiele mocniejsze i o wiele ważniejsze, bo to jesteś ty Polsko” – powiedział wtedy Tusk.

Dzień wcześniej w Łodzi przypomniał, że bohaterami i ojcami naszej niepodległości są Józef Piłsudski i Lech Wałęsa. “I nie zmieni tego żadna polityka międzynarodowa i historyczna” – zapewnił w czasie wykładu w ramach Igrzysk Wolności. Zaapelował też do Polaków, żeby nie czekali na jeźdźca na białym koniu, tylko liczyli przede wszystkim na siebie. “Bo wtedy, gdy Polacy liczyli na siebie i na solidarność, zawsze wygrywali” – powiedział szef Rady Europejskiej, a obecni zareagowali oklaskami.

W jego ocenie tylko prawdziwe zaangażowanie pozwoli zachować Polskę jako „wolną i zjednoczoną wewnętrznie i z Europą”. Ponownie przypomniał przy tym zasługi Lecha Wałęsy i jego walkę z komunistami. “Jeśli oni dali radę pokonać bolszewików wtedy, czemu wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików. Pamiętajcie, że bez naszych praw i wolności nie ma niepodległości. Brońcie ich” – apelował do uczestników szef Rady Europejskiej.

Apel Donalda Tuska o pojednanie narodowe

Szef RE Donald Tusk zaapelował w sobotę do Polaków, przede wszystkim do polskich polityków, o pojednanie przynajmniej w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jednak reakcja przedstawicieli partii rządzącej sprowadziła się do powtórzenia zastrzeżeń pod adresem byłego premiera i opozycji.

Kontrowersyjny marsz w Warszawie

Jednak opozycja nie uczestniczyła w marszu pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”, który po godzinie 15. ruszył z Ronda Dmowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. W pierwszym jego szeregu szli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i członkowie jego rządu, a także marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski,  prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przemarsz, organizowany od kilku lat przez środowiska narodowe w tym roku odbył się pod patronatem prezydenta. Tą samą trasą miał pierwotnie przejść tradycyjny już Marsz Niepodległości,  jednak po decyzji ustępującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zawieszeniu tego marszu, władze państwowe zdecydowały się zorganizować własny. Dzień później sąd zdecydował o uchyleniu decyzji prezydent stolicy.

Decyzję o wspólnym marszu z organizatorami dotychczasowych, cieszących się złą sławą zapadła, mimo że te same władze wycofały się chwilę wcześniej z tego pomysłu w wyniku nieudanych negocjacji z przedstawicielami “narodowców”. Ci nie chcieli bowiem zrezygnować ani z prezentowanych dotychczas w czasie imprez haseł i banerów z treściami i symbolami odwołującymi się do ideologii nazistowskiej i rasistowskiej, ani z rac prawnie uznanych za niedozwolone w tych okolicznościach.

Ostatecznie władze porozumiały się ze środowiskami narodowymi i marsz był wspólny (choć podzielony na dwie części: państwową i “narodową”), mimo że “narodowcy” nie  zrezygnowali z “tradycji” i w swojej części spalili flagę UE (co Młodzież Wszechpolska potwierdziła na twitterze), nieśli nie tylko biało-czerwone flagi (o co zabiegały władze) oraz wznosili nieakceptowalne hasła i co chwila odpalali race.

“Flaga Unii Europejskiej spalona. Tłum skanduje: Precz z Unią Europejską! #MarszNiepodległości” – napisali na portalu społecznościowym Wszechpolacy.

Rekordowa liczba Europejczyków widzi korzyści z Unii – najnowszy sondaż Eurobarometru

Informacja prasowa

Najnowsze badania Eurobarometru, opublikowane na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (maj 2019), potwierdzają rosnące poparcie obywateli dla Unii Europejskiej. Korzyści z Unii widzi rekordowa liczba badanych od 1983 roku.
 

Na zaledwie rok przed zbliżającymi się wyborami europejskimi, przewodniczący Parlamentu …

Tym razem również w Marszu Niepodległości zdecydowanie dominowały jednak flagi narodowe, a powszechne w poprzednich latach kominiarki i inne metody maskowania twarzy nie były stosowane.

Ochraniające państwową imprezę w stolicy żandarmeria wojskowa i policja nie zdecydowały się na rozwiązanie marszu. Przed godz. 20 Dowództwo Garnizonu Warszawa poinformowało o zakończeniu marszu. Natomiast ABW wspólnie z policją przekazały, że do wieczora zatrzymały około 100 osób, które – jak głosi wspólny komunikat tych obu instytucji i ministra koordynatora służb specjalnych – “w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości”.

“To był największy marsz wolnych Polaków w wolnej Polsce. Widok setek tysięcy biało-czerwonych flag jest bardzo symboliczny i budujący” – oceniła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska po oficjalnym zakończeniu marszu.

Uroczystości zorganizowane w niedzielę dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył pokaz fajerwerków i świateł na warszawskich Bulwarach Wiślanych.

Analogiczny marsz  we Wrocławiu został rozwiązany

Równie kontrowersyjny wczorajszy ośmiotysięczny marsz we Wrocławiu (sąd również tam uchylił w ostatniej chwili zakaz prezydenta Rafała Dutkiewicza) urząd miasta wczoraj rozwiązał. Wrocławscy urzędnicy argumentowali tę decyzję kwestiami bezpieczeństwa, ale według nieoficjalnych informacji, na które powołują się media, przyczyną miała być mowa nienawiści.

„Poleciłem obserwatorowi urzędu, żeby wydał decyzję o rozwiązaniu marszu. Z uwagi na brak wsparcia policji, informacja nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi. Obserwatorzy będący na miejscu, zostali wypchnięci poza marsz. Mimo próśb kierowanych do policji o wsparcie, obserwatorzy nie otrzymali na czas eskorty funkcjonariuszy. W końcu, w obecności dowódcy zabezpieczenia, zakomunikowano organizatorowi informacje o rozwiązaniu marszu” – napisał Dutkiewicz na twitterze.

We Wrocławiu doszło bowiem do starć, gdy marsz organizowany przez narodowców, mijał kontrmanifestację. W stronę manifestujących poleciały butelki i race, a kilka osób zostało poszkodowanych (ranni zostali Polka i Anglik; ucierpiał też policjant) – podało tvn24.

Uroczystości rocznicowe w stolicy

Uroczyste obchody rozpoczęły się w stolicy rano od złożenia kwiatów przez prezydenta, premiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikami Ojców Niepodległości, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa. Wcześniej tego ranka przy pomniku Piłsudskiego kwiaty złożyli wspólnie: Donald Tusk; byli premierzy: Ewa Kopacz i Jerzy Buzek, a także lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezydent-elekt Warszawy Rafał Trzaskowski. Z udziałem polityków opozycji odsłonięty został po południu również pomnik Ignacego Daszyńskiego.

Następnie w katedrze Opatrzności Bożej odbyła się msza święta za ojczyznę. Uczestniczyli w niej: para prezydencka, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes PiS.

Tego dnia prezydent wręczył też najwyższe polskie odznaczenia – Order Orła Białego – nadane pośmiertnie 25 wybitnym Polakom. Znaleźli się wśród nich m.in.: Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski.

“Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy pięknie wzięli dziś udział w patriotycznych uroczystościach z okazji 100lecia Odzyskania Niepodległości w całej Polsce. Brawa i ukłony dla Organizatorów!” – napisał wieczorem na twitterze prezydent. Dzień wcześniej para prezydencka złożyła Polakom życzenia z okazji tej rocznicy.

Morawiecki: Dialog bardziej pożyteczny niż dwa monologi

Natomiast rocznicowe wystąpienie szefa rządu zostało przekazane już w piątek. “Przez ostatnich  250 lat, wielu pokoleniom Rodaków musiała wystarczyć niepodległość schowana w polskich sercach, umysłach i nadziei” – przypomniał Mateusz Morawiecki podkreślając, że niewiele jest krajów podobnie doświadczonych przez historię i takich, które – jak Polska – “mogą być dumne, że w swojej trudnej historii zdały egzamin z człowieczeństwa, poświęcenia i solidarności”. “My zdaliśmy” – podkreślił premier.

Zapewnił także, że Polska jest aktywnym państwem członkowskim UE, a Polacy jednym z najbardziej pro-europejskich narodów. “Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu. Dlatego wzmacnianie Unii Europejskiej jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej” – oświadczył Morawiecki.

Eurobarometr: 87% Polaków docenia korzyści z członkostwa w UE

INFORMACJA PRASOWA

Aż 87% polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski – wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej przeprowadzonego we wrześniu 2018.
 
Najnowszy Eurobarometr, badający stosunek obywateli państw członkowskich do UE, wskazuje na rosnące poparcie społeczne …

“Szukajmy tego, co nas łączy, co pozwala budować wspólnotę i przyczynia się do wzmacniania pozycji Polski” – apelował między innymi. “Wszyscy z tym chyba się zgodzimy, że dialog przynosi więcej pożytku niż dwa monologi” – dodał szef rządu. Zapewnił ponadto, że “dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą”. “Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy” – zakończył swoje rocznicowe wystąpienie pierwszymi słowami hymnu narodowego.