Kosowo: Vjosa Osmani nową prezydentką. Opowiada się za normalizacją stosunków z Serbią

VjosaOsmani, Kosowo, Bałkany, Bałkany Zachodnie, Thaci albania, Serbia, prezydent, Unia Europejska

Prezydent Kosowa Vjosa Osmani / Foto via twitter [@UlrikaR_UN]

Od niedzieli (4 kwietnia) Kosowo ma nową prezydentkę. Vjosa Osmani zdobyła poparcie 71 głosów w 120-osobowym parlamencie i zastąpi na tym stanowisku sądzonego w Hadze za zbrodnie wojenne Hashima Thaciego.

 

 

Parlament Kosowa mianował w niedzielę 38-letnią Vjosę Osmani prezydentem kraju. Osmani pełniła od listopada ubiegłego roku przez cztery miesiące obowiązki prezydenta, gdy szef państwa Hashim Thaci podał się do dymisji.

W niedzielnym głosowaniu wzięło udział 82 parlamentarzystów. Niedzielne posiedzenie zbojkotowali przedstawiciele serbskiej mniejszości oraz członkowie ugrupowania byłego prezydenta Kosowa Hashima Thaciego.

Został on oskarżony w czerwcu 2020 r. przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. Wraz z prezydentem oskarżono 9 osób.

Polityk podał się do dymisji na początku listopada. Przyczyną rezygnacji są zarzuty o popełnienie zbrodni wojennych w trakcie jego działalności w Armii Wyzwolenia Kosowa w latach 1998-1999.

Kosowo ma nowego premiera. Jego celem jest rozwiązanie sporu z Serbią

Kurti dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad.

Kim jest nowa prezydent Kosowa?

Osmani przestała pełnić obowiązki prezydenta po lutowych wyborach parlamentarnych, gdy utworzony został rząd Albina Kurtiego, szefa rządzącej partii Vetevendosje (Ruch Samostanowienie), która wystawiła Osmani jako kandydatkę na prezydenta.

Jak pisze EURACTIV.com wybór Osmani został skrytykowany przez opozycję oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Argumentują oni, że posiadanie przez Vetevendosje premiera i prezydenta stanowi zagrożenie dla młodej demokracji jaką jest Kosowo.

Ruch Samostanowienie dysponuje 67 mandatami w 120-osobowym parlamencie. Od czasu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, żaden rząd nie dokończył pełnej kadencji.

Osmani studiowała prawo w Prisztinie oraz na Uniwersytecie Pittsburskim. Biegle władza czterema językami. Należy do młodego pokolenia polityków, sfrustrowanych korupcją i nieskutecznością ugrupowań politycznych. W lutowym wyborach parlamentarnych – startowała z listy Vetevendosje – zdobyła ponad 300 tys. głosów.

Do obowiązków nowej prezydentki należeć będzie m.in. sprawowanie pieczy nad siłami zbrojnymi oraz reprezentowanie państwa na arenie międzynarodowej.

Nowa szefowa państwa, postrzegana jako zwolenniczka prozachodniego kursu, wezwała w expose do dialogu mającego na celu normalizację relacji z Serbią, ale podkreśliła, że Belgrad musi najpierw przeprosić za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w latach 1998-99 i oskarżyć osoby odpowiedzialne za nie.

Hiszpanie nazywają Kosowo "terytorium". Prisztina grozi bojkotem meczu z powodu polityki

Coraz więcej kontrowersji wzbudza zaplanowany na 31 marca międzypaństwowy mecz piłkarskich reprezentacji Hiszpanii i Kosowa.

Hashim Thaci: O co oskarżono byłego prezydenta?

Oskarżenie dotyczy popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych popełnionych na Serbach przez albańską partyzantkę w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

W akcie oskarżenia napisano, że oskarżeni są odpowiedzialni m.in. za prawie 100 zabójstw osób z Kosowa – Serbów i Romów oraz przeciwników politycznych.

Akt oskarżenia jest „wynikiem długiego dochodzenia i odzwierciedla determinację Prokuratury w udowodnieniu wszystkich zarzutów ponad wszelką wątpliwość”, napisano w oświadczeniu Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) trybunału w Hadze. Oprócz Thaciego oskarżono także Kadri Veseliego, były przewodniczącego parlamentu Kosowa.

Thaci i Veseli, byli dowódcami albańskiej partyzantki UCK (Armii Wyzwolenia Kosowa). Jak dotąd zaprzeczali udziałowi w jakichkolwiek zbrodniach wojennych podczas konfliktu w Kosowie pod koniec lat 90. Thaci był przywódcą UCK w latach 1998-1999.

Według KSC Thaci i Veseli, korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji politycznej, utrudniali działania mające na celu postawienie im zarzutów przez wymiar sprawiedliwości. Jak dotąd nie doszło do skazania żadnej z kluczowych postaci UCK. W 2017 r. skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii w Hadze zostało za to kilku niższych rangą członków partyzantki. Odsiadują oni wyrok więzienia w Kosowie.

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

Thaci nie jedynym politykiem wezwanym do Hagi

W lipcu ubiegłego roku ówczesny premier Kosowa Ramush Haradinaj otrzymał wezwanie do stawienia się przed sądem w Hadze. Polityk był zwolennikiem utrzymania twardego kursu wobec Serbii. Sprzeciwiał się ustępstwom w wojnie celnej, która rozpoczęła się między tymi krajami pod koniec 2018 r.