Verhofstadt wzywa Salviniego do debaty przed wyborami do PE

Guy Verhofstadt, © European Union 2015 - European Parliament

Guy Verhofstadt, © European Union 2015 - European Parliament

Były belgijski premier, a obecnie lider frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Guy Verhofstadt wyzwał przewodniczącego włoskiej prawicowej partii Liga Matteo Salviniego do politycznego pojedynku. Przewodniczący europejskich liberałów chce publicznie debatować z kreującym się na lidera europejskiej prawicy Włochem.

 

Guy Verhofstadt ogłosił swoje wezwanie w filmie wideo umieszczonym na Twitterze. Wyzwał w nim Matteo Salviniego do „debaty jeden na jednego, ponieważ ludzie mają pełne prawo wiedzieć, jaki szatański plan ma (Salvini – przyp. red.) w głowie.” „Proszę wskazać miejsce, które panu najbardziej odpowiada. Może być to Bruksela, mogą to być Włochy. Zjawię się wszędzie” – zapowiedział.

Verhofstadt: Skrajną prawicę finansuje Putin

Jednocześnie Verhofstadt oskarżył Salviniego o to, że „jest opłacany przez Putina, aby zniszczył Europę, podobnie jak inni skrajnie prawicowi liderzy – Francuzka Marine Le Pen, Austriak Heinz-Christian Strache, Brytyjczyk Nigel Farage czy Węgier Viktor Orban.”

Francuskie Zgromadzenie Narodowe (jeszcze jako Front Narodowy) otrzymywała bowiem kredyty od powiązanych z Kremlem rosyjskich banków, Partia Brexit Farage’a dotacje od zaprzyjaźnionego z Kremlem brytyjskiego potentata z branży ubezpieczeniowej zaś lider Austriackiej Partii Wolności został nagrany jak omawia z kobietą podającą się za wysłanniczkę rosyjskiego oligarchy nielegalne dotacje na kampanię wyborczą.

Między innymi z przedstawicielami wyżej wymienionych ugrupowań (z wyjątkiem węgierskiego FIDESZ-u) Salvini spotkał się w ostatnią niedzielę (19 maja) na wielkim wiecu wyborczym włoskiej Ligi w Mediolanie. Było to już drugie tego typu spotkanie europejskiej prawicy, którą Salvini pragnie zjednoczyć w jedną silną frakcję po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Salvini mierzy w wyborczy sukces

Ponieważ przedwyborcze sondaże prognozują najlepszy jak dotąd wynik dla skrajnej, eurosceptycznej prawicy, Salviniemu marzy się rola lidera trzeciej siły politycznej w PE po chadekach i socjalistach. Ale w tym celu europejskie partie prawicowe i skrajnie prawicowe jednoczone na arenie europejskiej przez Włocha będą musiały zdobyć więcej mandatów niż liberałowie, którzy to od kilku kadencji stanowią trzecią (lub czwartą) siłę w PE.

Dlatego znany z ciętego języka i dużych zdolności oratorskich Verhofstadt wyzwał Salviniego na pojedynek. Włoch dotąd na ofertę Belga nie odpowiedział, ale nie jest to wykluczone, ponieważ Salvini także jest dobrym mówcą, który lubi się popisywać swoimi umiejętnościami.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w poszczególnych państwach członkowskich UE między 23 a 26 maja.

Salvini: Europejska prawica to pokojowe wojsko szaleńców

Na zaproszenie wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, który kieruje prawicową partia Liga, do Mediolanu przyjechali liderzy 11 ugrupowań, które domagają się zwiększenia znaczenia państw narodowych w UE. To w większości partie prawicowe lub skrajnie prawicowe.
 

To już drugie tego typu spotkanie w …