Ustawa ws. mandatów do PE z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę, źródło KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę, źródło KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zasadach ustalania kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024 – poinformowała wczoraj Kancelaria Prezydenta.

 

Ustawa pozwoli wskazać, która z osób wybranych w Polsce w majowych wyborach nie obejmie mandatu w PE, jeśli okaże się, że w unijnym zgromadzeniu pozostają jednak brytyjscy europarlamentarzyści (wtedy Polsce przypadałoby  bowiem 51, a nie 52 miejsc w PE).

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.

Prezydent podpisał postanowienie ws. terminu wyborów do PE w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja w 13 okręgach wyborczych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj postanowienie w tej sprawie formalnie otwierając tym samym kampanię wyborczą do unijnego zgromadzenia.

Brexit przedłużony do końca października

Tymczasem choć kadencja wyłonionego w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się na początku lipca, to data brexitu jest wciąż nieznana. Podczas zakończonego w nocy ze środy na czwartek nadzwyczajnego szczyty UE uzgodniono jedynie, że Wielka Brytania nie “wypada“ dziś ze Wspólnoty bez umowy (co było jedną z ewentualności).

Decyzję o wyjściu z Unii Londyn może podjąć jak tylko brytyjska Izba Gmin zgodzi się na “umowę rozwodową” wynegocjowaną przez premier Theresę May, ale nie później niż 31 października tego roku.

Brexit przedłużony do 31 października

Przywódcy państw członkowskich zdecydowali na szczycie w Brukseli, że procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie przedłużona do końca października. W czerwcu ma natomiast dojść do przeglądu sytuacji na Wyspach. Debata na szczycie skończyła się w nocy, ponieważ opóźnieniu …

Czwartego kwietnia Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy, zgodnie z którymi osoba, która musiałaby oddać “brytyjski” mandat, nie utraci automatycznie swoich dotychczasowych funkcji, na przykład posła.

Szef PKW: Senat musi doprecyzować ustawę ws. mandatów do PE

Senat musi doprecyzować projekt ustawy ws. mandatów do Parlamentu Europejskiego – uważa szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W jego ocenie status „ostatniego” posła do PE wciąż jest niewyjaśniony.

Wobec tego, że wciąż nie wiadomo kiedy Brytyjczycy zrezygnują z członkostwa w Unii, możliwa jest sytuacja, w której wybrany w maju polski kandydat w lipcu nie obejmie mandatu europosła, bo przypadnie on komuś z Wielkiej Brytanii. Poprawki senackie zmierzały do tego, by osoba taka nie podlegała niektórym przepisom dotyczącym osób wybranych do PE.

Na konieczność ustawowego rozwiązania takiej sytuacji wskazywał wcześniej były już szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński.

Opóźnienie brexitu może zakłócić wybory do PE

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wysłał do najważniejszych osób w państwie list, w którym ostrzega przed “problemem”, grożącym procesowi wyborczemu do Parlamentu Europejskiego w efekcie ewentualnej zmiany terminu brexitu.

Zgodnie z ustawą, po ustaleniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego PKW wskazuje komitet wyborczy, któremu przypadnie 52. mandat. Ustala także, który z posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów i to on – zgodnie z nowymi przepisami – straci mandat w PE, w razie gdyby Polsce przypadło ich 51, a nie 52.

W związku z tym, że Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca tego roku zwalniając w PE 73 mandaty, już wcześniej ustalono w Unii nową liczbę europosłów wybieranych w poszczególnych państwach UE.

Zgodnie z ustaleniami z czerwca zeszłego roku liczba mandatów unijnego zgromadzenia zmniejszy się z 751 do 705, a ponadto 46 mandatów zostanie zamrożonych na potrzeby rozszerzania się UE w przyszłości. Natomiast pozostałe 27 mandatów rozdzielono między 14 państw UE, które są w PE „niedoreprezentowane” (Polsce przypadł jeden z nich).

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …