Ustawa “kagańcowa” będzie nieco opóźniona?

Obrady Senatu, źródło senat.gov

Obrady Senatu, źródło senat.gov

Proces legislacyjny nowelizujący kontrowersyjne prawo o sądach może potrwać nieco dłużej, ponieważ głosowanie w Senacie nad ustawą dyscyplinująca sędziów – które było przewidziane na dziś – odbędzie się prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu.

 

Niezależnie jednak od tego czy Senat ustawę “kagańcową” odrzuci w całości, czy wprowadzi do niej poprawki, Zjednoczona Prawica ostatecznie przyjmie ją w Sejmie w obecnej postaci, a prezydent podpisze. Nie powstrzymają tego raczej żadne krytyczne opinie przedstawione dotychczas przez opozycję, ekspertów, czy instytucje międzynarodowe z Komisja Europejską, Parlamentem Europejskim i Rada Europy włącznie.

Negatywna opinia Komisji Weneckiej o "ustawie kagańcowej"

Komisja Wenecka negatywnie oceniła nowelizację polskich ustaw sądowych i zarekomendowała odrzucenie ustawy. Nad „Prawem o ustroju sądów powszechnych (…)” debatuje dziś Senat RP. Senackie Komisje wnoszą o odrzucenie ustawy.

 

 

Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w …

Spór o głosowania w Senacie

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) zapowiedział bowiem wczoraj (16 stycznia), że w piątek senatorowie będą głosować tylko nad uchwałą wyrażającą solidarność z narodem australijskim. W rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że dyskusja nad ustawami sądowymi już okazała się “obszerna”, a do Senatu wpłynęła jeszcze jedna opinia z ODIHR-u (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka).

Marszałek przypomniał także, że senatorom pozostaje jeszcze do rozpatrzenia sporna ustawa ws. ASF (afrykański pomór świń) i debata nad ustawą o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej, a także uchwały okolicznościowe oraz wybór członków KRS-u. “Nie ma siły, żebyśmy to jutro zdążyli skończyć, a nie będziemy – zgodnie z moją pierwotną deklaracją – obradować po nocach” – oświadczył Grodzki i zapowiedział, że “głosowania w Senacie będą najwyraźniej w poniedziałek (20 stycznia)”.

KE wnioskuje do TSUE o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN

KE podjęła decyzję o wystąpieniu do TSUE z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych ws. nowego systemu dyscyplinarnego stosowanego wobec polskich sędziów. Jest bowiem zdania, że negatywnie wpływa on na prawo sędziów do obrony i nie zapewnia Izbie niezależności. 

PiS w kontrze

Decyzji ws. poniedziałkowego głosowania sprzeciwia się jednak wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). “Szanowny Panie Marszałku @profGrodzki czy to nowa tradycja powiadamiania senatorów i opinii publicznej o Pana decyzjach? Jutro jest konwent seniorów o 8:45. Tą drogą informuję Pana, że Klub PiS na to się nie zgodzi” – zapowiedział na twitterze, podkreślając, że poniedziałek jest dniem przeznaczonym na spotkania z wyborcami.

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce i na Węgrzech

Europosłowie po wczorajszej (15 stycznia) debacie na temat praworządności w Czechach, Polsce i na Węgrzech, dziś przyjęli rezolucję poświęconą tym dwóm ostatnim krajom. Wezwali w niej KE do „korzystania z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów”.

 

Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się …

Nowelizacja ustaw sądowych

Nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Wprowadza także zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN, a w przypadku braku kworum do ważności wyboru w ostatnim kroku wymagana będzie obecność tylko 32 sędziów SN.

Minister sprawiedliwości broni ustawy dyscyplinującej sędziów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro bronił wczoraj w Senacie spornej ustawy “kagańcowej”. Przedstawiając stanowisko rządu w tej sprawie stwierdził, że głównym problemem polskiego sądownictwa jest „rozrośnięta i rozbuchana korporacja”.