Ustawa integracyjna przyjęta przez Bundestag

Zaproponowana przez koalicję rządzącą CDU/CSU i SPD 14 kwietnia br. ustawa integracyjna została przyjęta przez Bundestag (izba niższa niemieckiego parlamentu).

Nowe przepisy

Nowa ustawa, jeszcze przed przyjęciem, wzbudzała w Niemczech liczne kontrowersje.  W wątpliwość poddawano m.in. przepis mówiący o tym, że w kraju będą mogli pozostać tylko ci uchodźcy, którzy w ciągu trzech lat opanują język niemiecki, a po upływie tego czasu będą w stanie samodzielnie się utrzymać. W przeciwnym wypadku – będą zmuszeni opuścić Niemcy.

Dodatkowo uchodźcy, którzy przerwą kurs integracyjny (nauka języka i kultury kraju) spotkają się z obniżeniem świadczeń ze strony państwa. Ustawa przewiduje również możliwość wyznaczania uchodźcom miejsca zamieszkania przez parlamenty lokalne. Ma to doprowadzić do równomiernego rozłożenia ciężaru utrzymania azylantów, który dziś spoczywa w głównej mierze na największych ośrodkach miejskich.

Opozycja przeciwna

W odpowiedzi na przyjęcie ustawy posłanka Sabine Zimmermann z lewicowej partii die Linke powiedziała, że ustawa daje "prawo do wykluczenia" osób poszukujących ochrony przed wojną i prześladowaniami. Eoroposłanka Brigitte Pothmer (Związek 90/Zieloni) skrytykowała ustawę mówiąc, że połowa azylantów zostanie wyłączona z programów integracyjnych. Jednak zastępczyni frakcji CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) Sabine Weiss broni nowego prawa mówiąc, że: "sprzyja ono integracji i do niej zachęca”.

>> Czytaj więcej o ustawie integracyjnej

Jednak również wewnątrz koalicji rządzącej słychać głosy sprzeciwu. Federalna komisarz ds. integracjiAydan Özoguz skrytykowała poszczególne rozwiązania: „projekt jest nieprecyzyjny i zwraca zbyt małą uwagę na indywidualne przypadki”. Komisarz dodała, że „nie wystarczy oprzeć wszystkiego na kursach integracyjnych”.

Mniej uchodźców

Liczba azylantów, którzy przybywają obecnie do Niemiec znacząco spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Według wstępnego raportu „Die Welt”, przeprowadzonego między piątkiem (1 lipca) a czwartkiem (7 lipca) zarejestrowano 225 368 imigrantów, którzy w 2016 r. wystąpili o przyznanie statusu ochronnego w Niemczech. Liczenie przeprowadzono dzięki programowi rejestracji wniosków „Easy”.

W czerwcu zarejestrowano mniej niż 20 tys. nowych azylantów, w maju i kwietniu ok. 16 tys., a w marcu – 21 tys. Przed zamknięciem szlaku bałkańskiego, liczba przybywających do Niemiec osób była znacznie wyższa – tylko w lutym o status ochronny wystąpiło 61 tys. osób, a w styczniu 92 tys. W całym 2015 r. do Niemiec przybyło ponad milion migrantów. (ip)