USA rozważają sankcje wobec Polski za „lex TVN”

Antony Blinken, USA, sekretarz stanu, Stany Zjednoczone

Sekretarz stanu USA Antony Blinken [Flickr, U.S. Embassy Tokyo, CC BY-ND 2.0]

USA rozważają nałożenie na Polskę sankcji za przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej, informuje RMF FM. Warszawa ma nie otrzymać zaproszenia na organizowany przez Joego Bidena w grudniu szczyt światowych demokracji. Dopuszczane są także zablokowanie zakupu przez Polskę czołgów Abrams oraz sankcje personalne.

 

 

W Stanach Zjednoczonych odebrano przyjęcie przez Polskę nowelizacji ustawy medialnej, określonej przez media jako „lex TVN” z dużą irytacją, a amerykańska administracja zastanawia się nad zastosowaniem sankcji, informuje RMF, powołując się na własne źródła. Dla Stanów Zjednoczonych jest to bowiem nie tylko uderzenie w amerykańską inwestycję w Polsce, ale również w polską demokrację.

Jak przypomina RMF, w rządzie USA jest wielu polityków bezpośrednio i osobiście zainteresowanych sytuacją w Polsce, na przykład sekretarz stanu Anthony Blinken był zaangażowany w proces przystępowania Polski do NATO, a poza tym jego ojczym był polskim Żydem z Białegostoku, o którym szef amerykańskiej dyplomacji chętnie opowiada. Tacy politycy jak on traktują zatem rozwój wydarzeń w Polsce bardzo osobiście.

„Lex TVN” nie jest zresztą jedyną sprawą, o którą Amerykanie mają pretensje do polskiego rządu. Wypominają Polsce też nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która związana jest z reprywatyzacją i również została przyjęta w środę (11 sierpnia).

Tydzień w skrócie: Talibowie przejmują Afganistan / Migranci u bram UE / Lex TVN cd.

W dzisiejszym odcinku opowiadamy między innymi sytuacji w Afganistanie, rekordowych temperaturach w Europie oraz o reakcjach na Lex TVN.

Jakie sankcje są brane pod uwagę?

Przede wszystkim Polska ma nie zostać zaproszona na grudniowy szczyt światowych demokracji, którego organizację planuje Joe Biden. Szczyt ten ma odbywać się w formie zdalnej i dotyczyć wyzwań stojących przed państwami demokratycznymi.

Po drugie Amerykanie rozważają wstrzymanie sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Polski rząd miał zakupić 250 czołgów za kwotę 23 mld zł. Miała być to największa transakcja w historii polskiej armii. Waszyngton nie potwierdził co prawda oficjalnie, że rozmowy w tej sprawie w ogóle się toczą, ale teraz mają one zostać zamrożone.

Jest także opcja atomowa, która ma zostać zastosowana w ostateczności. Zakłada ona nałożenie sankcji personalnych na prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Mieliby oni zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji Duda do końca kadencji nie odwiedziłby swojego amerykańskiego odpowiednika w Waszyngtonie.

Sekretarz stanu USA "głęboko zaniepokojony" ustawą "Lex TVN"

To pierwsza tak otwarta krytyka ustawy medialnej w oficjalnych wypowiedziach najwyższych rangą przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji.

Blinken zaniepokojony „lex TVN”

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone przyjętą przez niższą izbę polskiego parlamentu ustawą, która uderza w cieszącą się największą oglądalnością niezależną stację telewizyjną, a zarazem w jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce”, oznajmił Antony Blinken po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej.

Podkreślił także, że wolność mediów ma wpływ na relacje między Polską a USA. „Wolne i niezależne media wzmacniają demokrację w naszych państwach, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym i są kluczowe dla naszych relacji dwustronnych. Wielkie amerykańskie komercyjne inwestycje w Polsce zbliżają nas do siebie i umacniają nasze wspólne bezpieczeństwo”, stwierdził Blinken.