USA ponownie otwierają ambasadę w Kijowie

Foto via unsplash [Paul Weaver]

Po trzymiesięcznej przerwie amerykańska ambasada w Kijowie ponownie będzie otwarta.

 

 

W środę (18 maja) wieczorem nad ambasadą w ukraińskiej stolicy zawisła flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki. „Oficjalnie wznawiamy operacje”, powiedział Reuterowi rzecznik placówki Daniel Langenkamp.

Jak poinformował Langenkamp, do Kijowa wróci niewielka liczba amerykańskich dyplomatów. Zaznaczył, że operacje konsularne nie zostaną natychmiast wznowione, a Departament Stanu nadal nie udziela porad dotyczących podróży po całej Ukrainie.

Ambasada USA w Kijowie została zamknięta 14 lutego. Jej pracownicy spędzili pierwsze dwa miesiące wojny w Polsce.

Wiele krajów zachodnich, w tym Francja, Niemcy i Wielka Brytania, ponownie otworzyło swoje ambasady w Kijowie w ciągu ostatniego miesiąca po tym, jak wojska rosyjskie wycofały się z północy Ukrainy, aby skupić się na ofensywie na wschodzie kraju.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Polsce

Głównym tematem rozmów była wojna w Ukrainie i jej konsekwencje.

Nowa ambasador USA w Ukrainie

Tymczasem Senat USA jednogłośnie zatwierdził w środę nominację Bridget Brink na ambasadora w Ukrainie, po tym, jak przesłuchanie w tej sprawie odbyło się zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej nominacji 25 kwietnia przez prezydenta Joe Bidena.

Szybkie działanie podkreśla dążenie obu partii do wysłania ambasador, która wsparłaby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w obliczu inwazji Rosji.

Pochodząca z Michigan i mówiąca po rosyjsku Brink jest obecnie ambasadorem USA na Słowacji. Jak informują amerykańskie media, od 25 lat jest dyplomatą, pracowała w Uzbekistanie i Gruzji, a także na wielu wysokich stanowiskach w Departamencie Stanu i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Brink została również zatwierdzona jednogłośnie w głosowaniu w 2019 r., gdy były republikański prezydent Donald Trump nominował ją na stanowisko w Bratysławie. W Kijowie nie było ambasadora USA od maja 2019 r., kiedy Trump nagle odwołał ówczesną ambasador USA w Ukrainie Marie Yovanovitch.