Bix Aliu reprezentuje USA w Polsce. Zastąpił Georgette Mosbacher

USA, Polska, Bix Aliu, Georgette Mosbacher, Donald Trump, Joe Biden

Do czasu przyjazdu nowego ambasadora, USA w Polsce reprezentować będzie Bix Aliu jako chargés d’affaires ad interim. Nie wiemy jednak kiedy nastąpi nominacja nowego ambasadora USA w Polsce. /Foto screen via twitter [@USEmbassyWarsaw]

Georgette Mosbacher zakończyła tydzień temu misję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Do czasu przyjazdu nowego ambasadora Stany Zjednoczone w Polsce reprezentuje Bix Aliu.

 

 

Georgette Mosbacher objęła stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 r. z nominacji prezydenta Donalda Trumpa.

Rezygnacja miała miejsce w związku ze zmianą administracji w USA. Od środy (20 stycznia) głównym lokatorem w Białym Domu jest bowiem Joe Biden.

Do czasu przyjazdu nowego ambasadora USA w Polsce reprezentować będzie Bix Aliu jako chargés d’affaires ad interim. Nie wiemy jednak kiedy nastąpi nominacja nowego ambasadora.

Kim jest Bix Aliu?

Do tej pory Aliu pełnił funkcję zastępcy szefa placówki. W filmie opublikowanym tuż po wyjeździe ambasador Mosbacher, przyznał że „miał ogromny zaszczyt wspólnie z ambasador pracować między innymi nad zniesieniem wiz dla Polaków”.

Dyplomata od czerwca 2019 r. pełnił funkcję zastępcy szefa ambasady USA w Warszawie. Pracował już na tej placówce na stanowisku wicekonsula i zastępcy attaché kulturalnego szesnaście lat temu. Był także konsulem generalnym USA w Krakowie.

Aliu rozpoczął służbę dyplomatyczną od placówki w Macedonii (dziś Macedonii Północnej). W trakcie kariery pracował jako Doradca Specjalny Przedstawiciela Kongresu Drugiego Dystryktu Kongresu Stanu Virginia oraz w Narodowym Centrum Szkoleniowym Spraw Zagranicznych Departamentu Stanu.

Cały biogram dostępny jest na stronie ambasady USA