USA: Joe Biden zdecydował. Kamala Harris powalczy z nim wspólnie o Biały Dom

Kamala Harris będzie się ubiegać o stanowisko wiceprezydent USA u boku Joe Bidena, źródło: Flickr, fot . Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Kamala Harris będzie się ubiegać o stanowisko wiceprezydent USA u boku Joe Bidena, źródło: Flickr, fot . Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Senator z Kalifornii Kamala Harris będzie się ubiegać o stanowisko wiceprezydenta USA. Na swoją tzw. running mate wskazał ją kandydat Partii Demokratycznej i niegdyś właśnie wiceprezydent u boku Baracka Obamy Joe Biden.

 

W USA wiceprezydent jest wybierany razem z prezydentem jako tandem, dlatego przyjęło się, że to właśnie główny kandydat wskazuje pretendenta do ewentualnego bycia jego zastępcą.

Joe Biden, który zwyciężył w prawyborach prezydenckich w Partii Demokratycznej, ma otrzymać oficjalną partyjną nominację do wyborów w przyszłym tygodniu podczas konwencji wyborczej, która w tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się głównie on-line. Razem z nim wiceprezydencką nominację otrzyma Kamala Harris.

Biden, ogłaszając na Twitterze swój wybór, nazwał ją „nieustraszoną wojowniczką” oraz „osobą oddaną służbie publicznej dla kraju”. Harris zrewanżowała mu się, pisząc, że były wiceprezydent z czasów prezydentury Baracka Obamy „może zjednoczyć Amerykanów, ponieważ poświęcił życie walce o nich”.

„Jestem zaszczycona, że dołączę do niego w tej kampanii jako kandydatka na wiceprezydenta i zrobię wszystko, aby został prezydentem” – dodała Harris w swoim wpisie. W kampanii prawyborczej Bidena atakowała jednak często i mocno, co może chcieć wykorzystać sztab kandydata Partii Republikańskiej, czyli urzędującego prezydenta Donalda Trumpa.

Były prezydent Obama stwierdził jednak, że nominacja dla Harris będzie „świetnym dniem dla kraju”. „Jest bardziej niż gotowa do tego zadania. Poświęciła karierę walce w obronie konstytucji oraz ludzi, którzy potrzebowali sprawiedliwego traktowania”.

Z kolei kandydatka Partii Demokratycznej w poprzednich wyborach prezydenckich z 2016 r. Hillary Clinton stwierdziła, że Harris „już udowodniła, że jest świetnym przywódcą i jest oddana służbie publicznej”. „Wiem, że będzie mocnym partnerem dla Joe Bidena” – napisała na Twitterze.

Doradca Bidena: Polska odgrywa kluczową rolę w Europie Środkowej

Rosja i Chiny to dziś dwa największe zagrożenia dla liberalnej demokracji – o schizofrenicznej polityce zagranicznej administracji Trumpa, relacjach z Rosją i Polską redakcja EURACTIV.pl rozmawia z Michaelem Carpenterem*, doradcą ds. polityki zagranicznej wiceprezydenta Joe Bidena w trakcie prezydentury Baracka …

Kim jest Kamala Harris?

55-letnia Harris – która obecnie reprezentuje w Senacie z ramienia Partii Demokratycznej Kalifornię – również starała się o demokratyczną nominację prezydencką, ale wycofała się w grudniu ubiegłego roku – jeszcze przed prawyborami w Iowa – z powodu braku funduszy na dalszą kampanię. Krótko była jednak nawet liderką sondaży prawyborczych. Jej kampania prawyborcza krytykowana była też za nieskuteczność w dotarciu do wyborców z własnym programem oraz zbyt ostre ataki na Joe Bidena w trakcie debat kandydatów Partii Demokratycznej. Odpowiedzialność za nieudaną kampanię spadła nie tylko na Harris, ale również jej siostrę, Mayę Harris, która kierowała sztabem wyborczym i odgrywa istotną rolę doradcy swojej starszej siostry.

Znana jest z mniej progresywnych i raczej umiarkowanych poglądów. Jeśli wziąć pod uwagę tylko dwie największe amerykańskie partie polityczne, będzie drugą kobietą kandydującą na wiceprezydenta (pierwszą była bardzo konserwatywna Republikanka Sarah Palin jako running mate Johna McCaina w 2008 r.), ale pierwszą ciemnoskórą oraz o imigranckich korzeniach. Choć urodziła się w kalifornijskim Oakland, to jej matka pochodzi z Indii, a ojciec z Jamajki. Jej imię w sanskrycie znaczy „lotos”.

Kamala Harris z wykształcenia jest prawniczką. W Senacie zasiada dopiero od 2017 r. Wcześniej – w latach 2011-2017 – była prokurator generalną Kalifornii, a przedtem (od 2004 r.) jako pierwszy Afroamerykanin w historii prokurator okręgową w San Francisco.

Od 1990 r. była zaś zastępcą prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda. Karierę prawniczą zaczynała jednak od bycia adwokatem. Specjalizowała się w reprezentowaniu ofiar molestowania seksualnego w dzieciństwie.

Jej rodzice są wykładowcami w uczelniach wyższych – matka fizyczką, a ojciec ekonomistą. Także jej mąż Douglas Emhoff jest profesorem ekonomii. Natomiast jej młodsza siostra Maya Harris szefowała jej komitetowi w prawyborach prezydenckich.

Trump wycofuje się z wezwania do przełożenia wyborów prezydenckich w USA na późniejszy termin

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że w związku z powziętymi z powodu pandemii koronawirusa planami korespondencyjnego przeprowadzenia wyborów prezydenckich w niektórych amerykańskich stanach, dobrze byłoby je przełożyć na okres po pandemii. Ale potem się z tego wycofał.

Przeciwniczka kary śmierci, zwolenniczka legalizacji marihuany

W Senacie Harris zasiada w komisjach ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw rządowych, ds. wywiadu, ds. sądownictwa oraz ds. budżetowych. Sama często o sobie mówiła, że jest „progresywnym prawnikiem”, ale w Partii Demokratycznej kojarzona jest raczej z jej umiarkowanym skrzydłem.

Ponieważ na wielu stanowiskach przecierała szlaki jako pierwsza kobieta o imigranckim zapleczu (jest nie tylko Afroamerykanką, ale też pół-Hinduską) kwestie równouprawnienia rasowego, etnicznego czy religijnego są przez nią często akcentowane.

Swój start w prawyborach prezydenckich ogłosiła – w popularnym porannym programie „Good Morning America” w telewizji ABC News – w przypadający zawsze w trzeci poniedziałek stycznia Dzień Martina Luthera Kinga. Często też podkreśla, że ta ikoniczna postać ruchu uprawnienia czarnoskórych Amerykanów jest dla niej inspiracją.

W swojej kampanii wyborczej używała trzech kolorów – żółtego, czerwonego i niebieskiego, aby podkreślić różnorodność etniczną amerykańskiego społeczeństwa. Był to także hołd dla czarnoskórej działaczki politycznej, pierwszej Afroamerykanki wybranej do Kongresu i pierwszej ubiegającej się o nominację prezydencką w Partii Demokratycznej Shirley Chisholm.

Jest także zadeklarowaną przeciwniczką kary śmierci, ale jako prokurator generalna Kalifornii zobowiązała się jej bronić. Składała nawet apelację, gdy sąd federalny uznał ją za niekonstytucyjną.

Douglas Macgregor: Poparł aneksję Krymu. Mówi o islamizacji Europy. Kim jest kandydat na ambasadora USA w Niemczech?

Douglas Macgregor, którego Donald Trump planuje nominować na ambasadora USA w Niemczech, znany jest z mocno radykalnych poglądów.

Nie jest ulubienicą najbardziej lewicowych Demokratów

Opowiada się natomiast za ograniczenie prawa do posiadania przez Amerykanów broni palnej; rozszerzaniem obowiązkowego państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, ale przy jednoczesnym utrzymaniu prywatnych ubezpieczycieli, o ile spełnią rządowe wymogi oraz dekryminalizacją posiadania i palenia marihuany.

Broniła także wielu imigrantów w USA, gdy administracja Trumpa zaostrzała wobec nich swoją politykę. Było tak np. gdy chciano deportować z kraju ludzi, którzy przybyli doń jako dzieci bez dokumentów, czyli tzw. Marzycieli.

Opowiadała się także za rozszerzeniem polityki zasiłkowej dla najbiedniejszych Amerykanów (i to udzielanej w formie gotówkowej). Szerszej publiczności dała się poznać, gdy podczas senackich przesłuchań ostro przepytywała konserwatywnych nominatów Trumpa na federalnego Prokuratora Generalnego Jeffa Sessionsa oraz na członka Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh.

Ten ostatni został oskarżony przed koleżankę ze studiów prawniczych o jej zgwałcenie podczas jednej ze studenckich imprez, a jego przesłuchanie przeszło do historii z powodu buńczucznego i czasem wręcz aroganckiego zachowania Kavanaugh przed senacką komisją. Mimo to został zatwierdzony.

Z drugiej strony Harris bywa krytykowana przez liberalne skrzydło w Partii Demokratycznej za niechęć do reformowania systemu wymiaru sprawiedliwości. Jako prokurator występowała przeciw osobom, które pracowały w seksbiznesie, a potem pozywały swoich pracodawców oraz obrońcom praw człowieka, którzy chcieli zakazania w kalifornijskich więzieniach izolatek.

Również jej odmowa wszczęcia postępowania przeciw OneWest Bank w 2013 r. za przypadki wykluczania społecznego wzburzyła bardziej lewicowych Demokratów, którzy zarzucali jej obronę dużych koncernów kosztem słabszych Amerykanów. Prezesem OneWest Bank był wówczas obecny sekretarz skarbu Steve Mnuchin.